Jaciņas no kaņepes un bambusa šķiedrām. Saruna ar Lieni Brizgu, kura visu ģimeni ģērbj zaļi 4
Vai mūsdienās, kad plaši izmantojam sintētiskos materiālus, var sastapt cilvēkus, kuri ģērbjas ekoloģiski? Un kādu apģērbu varam saukt par ekoloģisku?
Sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Brizga savus bērnus cenšas ģērbt ekoloģiskā apģērbā un arī savā garderobē iekļauj kādu ekoloģisku apģērba gabalu. Par ekoloģisku uzskata tādu apģērbu, kur šķiedras (piemēram, kokvilnas) audzēšanā nav izmantotas ķimikālijas, lai nenodarītu kaitējumu videi. Arī strādniekiem, kas ražo ekoloģisku audumu un apģērbus, tiek nodrošināti labi un veselībai nekaitīgi darba apstākļi, neizmanto bērnu darbu. To apliecina marķējums uz apģērba un sertifikāts. Kokvilnas plantācijām uzbrūk dažādi kaitēkļi un slimības, tāpēc, lai iegūtu lielākas ražas, plaši lieto ķimikālijas. Tomēr ir iespējams kokvilnu izaudzēt arī bez pesticīdu izmantošanas. Protams, ekoloģiski audzētā izejviela ir dārgāka.
Kur iegādāties ekoloģisku apģērbu
Lienei un viņas vīram, biedrības “Zaļā brīvība” valdes priekšsēdētājam Jānim Brizgam, ir trīs bērni – desmit, septiņu un četru gadu vecumā. Liene stāsta, ka pirms desmit gadiem, kad pasaulē nāca viņu pirmdzimtais Jurģis, ekoloģisku apģērbu bērniem bija grūti sameklēt, arī maksājis dārgi. Lielbritānijā pasūtīts zīdaiņa komplektiņš (jaciņa un biksītes) no bioloģiski audzētas kokvilnas maksājis 40 sterliņu mārciņas. Tagad ekoloģisku apģērbu piedāvā arī lielie apģērbu ražotāji, piemēram, “H & M” un “Lindex”. Ja gribat tādu sameklēt veikalā, jautājiet pārdevējām! Arī cenas kļuvušas demokrātiskas un nav daudz augstākas kā parastajiem apģērbiem.
Ekoloģisku apģērbu Latvijā ražo vairāki mazie uzņēmumi. Rēzeknē firma “EcoEmi” šuj skaistus zīdaiņu un bērnu apģērbus, Liepājā uzņēmums “Sikksi” ražo ekoloģisku bērnu un pusaudžu veļu, bet Rīgā “Liepa un Ozols” (“Linden & Oak”) no ekoloģiskas kokvilnas trikotāžas šuj bērnu krekliņus, kleitiņas, tunikas. Rīgas uzņēmums “Orgamint” no ekoloģiskas kokvilnas izgatavo ļoti kvalitatīvus bērnu paladziņus un gultasveļas komplektus.
Kaņepes un bambusa šķiedra
Pieaugušajiem atrast ekoloģisku apģērbu ir grūtāk. Lielveikalu drēbes par pieņemamām cenām bieži ražotas jaunattīstības valstīs, nerūpējoties par labiem darba apstākļiem, kā arī izmantojot bērnu darbu. Ekoloģisks apģērbs ir dārgs, to neražo lielās sērijās, parasti tas atrodams dizaina apģērbu kategorijā.
Liene pirms vairākiem gadiem no ārzemēm sev pasūtīja bēškrāsas ekoloģisku trikotāžas jaku no kaņepju šķiedras (45% kaņepju, 55% – bioloģiskā kokvilna). Jaciņa kalpo joprojām, materiāls ir patīkams un ļoti izturīgs, praktiski nenovalkājams. Senāk no kaņepēm vija izturīgas virves.
Ekoloģisks ir arī apģērbs no bambusa šķiedras. Protams, bambusa kātus stellēs neliek. No bambusa gatavotā šķiedra ir mākslīga (taču ne sintētiska!). Izstrādājumi no bambusa šķiedras ir ļoti maigi. Bambusa dvieļi un gultasveļa lieliski uzsūc mitrumu, bet bambusa trikotāža aizsargā no ultravioletā starojuma, un, ilgstoši uzturoties spilgtā saulē, nav jālieto aizsargkrēms ar UV filtru. Īpaši svarīgi tas ir bērniem, kuriem ir jutīgāka āda.