Ģenerālprokurora amatam savu kandidatūru pieteicis Lemberga lietas prokurors Ilsteris 2
Savu kandidatūru ģenerālprokurora amatam pieteicis Latvijas Prokuroru biedrības (LPB) vadītājs, viens no tā dēvētās Ventspils mēra Aivara Lemberga krimināllietas prokuroriem Jānis Ilsteris, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.
Ilsteris aģentūrai LETA apstiprināja šo informāciju, norādot, ka kandidatūru izvirzīja pats kā privātpersona. Ar biedrības valdi viņš par šādu soli nav apspriedies, lai arī daži kolēģi to nojautuši. “Es neizmantoju biedrību, jo tas nebūtu solīdi, un negribu, lai biedrība vēlāk ciestu,” piebilda prokurors.
Skaidrojot motivāciju kandidatūras pieteikšanai, Ilsteris norādīja, ka ar daudziem pārrunājis nepieciešamību uzlabot kritušos prokuratūras prestižu un prokuroru izglītības jautājumus. Tāpat mikroklimats prokuratūrā nav tas labākais un nepieciešams uzlabot kadru politiku.
Prokurors skaidroja, ka pieteikuma iesniegšana bija personisks lēmums, taču viņš nenoliedza, ka “skatījies apkārt”, vai kāds atbalsta jaunas idejas un vēsmas attiecībā uz prokuratūras darbību un lomu. “Ja nebūtu atbalsta, tad nesniegtu iekšā,” uzsvēra Ilsteris.
Runājot par savām izredzēm ieņemt augsto amatu, Ilsteris norādīja, ka “viss kas vēl var gadīties”. Uz norādi, ka vadošo partiju līderi jau publiski pauduši atbalstu pašreizējā ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera kandidatūrai, Ilsteris atbildēja, ka “tad viņi vēl nezināja, ka vēl kāds cits pieteiksies, taču nav jau ko slēpt, ka Bičkoviča kungam (Augstākās tiesas priekšsēdētājam) ir labas attiecības ar Kalnmeiera kungu”.
Savam pieteikumam Ilsteris ir pievienojis arī nelielu motivācijas vēstuli. Ja Ilsteri uzaicinās uz Tieslietu padomi, tad viņš arī sniegšot savu redzējumu par prokuratūras attīstību.
Vaicāts, vai apsūdzības puses pārstāvēšana Lemberga lietā varētu ietekmēt viņa izredzes, Ilsteris atbildēja, ka “nebūsim naivi, kas notiek apkārt? Taču nestādos priekšā, kas (apstākļi) var nospēlēt”. Galu galā tikai Bičkovičs pateiks, kurš kandidāts virzāms uz Saeimu, un tas acīmredzot būs tikai viens.
18 gadus prokuratūrā nostrādājušais Ilsteris joprojām ir Kalnmeiera padotais, bet pašreizējā ģenerālprokurora darbu viņš atturas kritizēt.
Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs saņēmis ierosinājumus par vairākiem ģenerālprokurora amata kandidātiem, tā aģentūrai LETA šodien apstiprināja AT Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece. Viņa piebilda, ka pieteikumu iesniegšanas termiņš vēl turpinās.
Iepriekš AT norādīja, ka, pirms nosaukt ģenerālprokurora amata kandidātu, Bičkovičs uzklausīs un izvērtēs visus ierosinājumus. Līdz likumā noteiktajam laikam, proti, līdz 11.aprīlim, priekšsēdētājs gaidīs ierosinājumus no institūcijām, kurām tos izteikt ļauts saskaņā ar likumu. Savukārt tad priekšsēdētājs savu izraudzīto kandidatūru saskaņos ar Tieslietu padomi un tad virzīs iecelšanai Saeimā.
Kā ziņots, Ģenerālprokurora padome nolēma izteikt ierosinājumu AT priekšsēdētājam kā ģenerālprokurora amata kandidātu virzīt pašreizējo ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru.
Likums paredz, ka ģenerālprokuroru pēc AT priekšsēdētāja priekšlikuma, kas saskaņots ar Tieslietu padomi, amatā uz pieciem gadiem ieceļ Saeima. AT priekšsēdētājam savus ierosinājumus par ģenerālprokurora amata kandidātu var izteikt Ģenerālprokurora padome, AT plēnums, tiesnešu vai prokuroru profesionālās biedrības, kā arī fiziskā persona, piesakot savu kandidatūru.
Parlaments Kalnmeieru ģenerālprokurora amatā apstiprināja 2010.gada 12.jūlijā, pēc tam kad amatā uz trešo pilnvaru termiņu neizdevās pārvēlēt Jāni Maizīti.
Par ģenerālprokuroru var iecelt 40 gadu vecumu sasniegušu personu, kura ne mazāk kā piecus gadus strādājusi Satversmes tiesas tiesneša, Augstākās tiesas tiesneša, starptautiskas tiesas tiesneša vai pārnacionālas tiesas tiesneša amatā vai ne mazāk kā desmit gadus strādājusi apgabaltiesas tiesneša, virsprokurora, tiesas apgabala prokuratūras vai Ģenerālprokuratūras prokurora amatā.
Ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms ģenerālprokurora pilnvaru izbeigšanās Augstākās tiesas priekšsēdētājam savus ierosinājumus par ģenerālprokurora amata kandidātu var izteikt Ģenerālprokurora padome, Augstākās tiesas plēnums, tiesnešu vai prokuroru profesionālās biedrības, kā arī fiziskā persona, piesakot savu kandidatūru.
Augstākās tiesas priekšsēdētājs priekšlikumu par ģenerālprokurora iecelšanu amatā iesniedz Saeimai ne vēlāk kā divus mēnešus pirms ģenerālprokurora pilnvaru termiņa beigām. Ja Saeima Augstākās tiesas priekšsēdētāja priekšlikumu noraida, Augstākās tiesas priekšsēdētājs jaunu priekšlikumu par ģenerālprokurora iecelšanu amatā Saeimai iesniedz ne vēlāk kā divus mēnešus pēc iepriekšējā priekšlikuma noraidīšanas dienas.
Viena un tā pati persona var būt par ģenerālprokuroru ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas.