“Gazprom” plāno būvēt smērvielu rūpnīcu Latvijā, Igaunijā vai Somijā 0
Krievijas valsts gāzes koncerna “Gazprom” meitasuzņēmums “Gazprom ņeftj” plāno iekarot Ziemeļeiropas tirgu, Latvijā, Igaunijā vai Somijā uzbūvējot naftas pārstrādes rūpnīcu smērvielu ražošanai ar jaudu 30 tūkstoši tonnu, ceturtdien vēstīja laikraksts “Eesti paevaleht”.
“Ziemeļeiropas tirgus mums šķiet ļoti daudzsološs,” žurnālistiem Maskavā teicis “Gazprom neftj” ģenerāldirektors Aleksandrs Truhans. “Pašlaik mēs no rūpnīcas Itālijas pilsētā Bari [Ziemeļeiropas tirgum] piegādājam mazas partijas. Tomēr būtu loģiskāk samazināt loģistiku un izveidot savu rūpnīcu, piemēram, Somijā, Igaunijā vai Latvijā,” viņš paskaidroja.
Laikraksts “Moscow Times” vēstīja, ka kompānija pašlaik ir iesaistīta sarunās ar trijiem potenciālajiem partneriem par rūpnīcas iespējamo atrašanās vietu. “Eesti paevaleht” norādīja, ka runa ir par investīcijām 30–40 miljonu eiro (21–28 miljonu latu) vērtībā.
Krievijas kompānija atteicās sniegt sīkāku informāciju par naftas pārstrādes rūpnīcu vai tās būvniecību, kā arī neatklāja potenciālo projekta partneru vārdus.
Laikraksts vēstīja, ka Igaunijas ostu pārvaldes uzņēmuma “Tallinna Sadam” valdes priekšsēdētājs Ains Kaljurands trešdien bijis Sanktpēterburgā, kur atrodas “Gazprom ņeftj” galvenā mītne, tomēr par iespējamo rūpnīcas būvniecību viņš komentārus nesniedza.
Nedz Kaljurands, nedz “Gazprom” pārstāvji žurnālistiem nav atbildējuši uz jautājumu – ja projekts tiks īstenots Igaunijā, vai rūpnīca tiks būvēta Paldisku vai Mūgas ostā.
Divu lielāko Latvijas ostu ‒ Ventspils un Rīgas ‒ pārstāvji aģentūrai BNS atzina, ka nav neko dzirdējuši par šādu “Gazprom” ieceri.
Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis gan norādīja, ka osta būtu atvērta šādai iespējai. “Vietas jau mums ir,” teica Sarmulis.
Savukārt Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks vienkārši sacīja, ka ostai šādas informācijas neesot.
Ar atbildīgajām personām “Gazprom” pārstāvniecībā Latvijā aģentūrai BNS neizdevās sazināties.
“Gazprom ņeftj” tirgus daļa Krievijā ir 14%. Bez Krievijas tās rūpnīcas atrodas arī Itālijā un Serbijā. Kompānija plāno ražošanas jaudas no pašreizējiem 450 tūkstošiem tonnu palielināt līdz 660 tūkstošiem tonnu.