“Gazprom” ilgstoši gatavojis kampaņu pret gāzes tirgus liberalizāciju Latvijā 0
Krievijas gāzes giganta “Gazprom” pārstāvniecība Latvijā ilgstoši gatavojusi kampaņu, lai šejienes cilvēkiem skaidrotu, ka Eiropas Savienības (ES) trešā energopakete, kas paredz arī gāzes apgādes tirgus liberalizāciju, patiesībā ir neizdevīga, piektdien intervijā Latvijas Radio raidījumam “Krustpunktā” sacīja Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Kažociņš.
“Zinu, ka “Gazprom” pārstāvniecība ir ilgstoši gatavojusi sabiedrisko attiecību kampaņu, lai cilvēkiem skaidrotu, ka ES trešā energopakete apzog “Gazprom” un ir neizdevīga latviešiem. Tomēr uzņēmums nepaskaidro, ka pēc konkurences rašanās gāzes cena ies uz leju,” pastāstīja SAB vadītājs.
Viņš norādīja, ka līdzīgu informācijas kampaņu Krievija realizē saistībā ar Visaginas atomelektrostacijas (AES) celtniecības projektu.
Tomēr Kažociņš teica, ka Baltijskas [AES] projekts, ko būvē Kaļiņingradā, ir nevajadzīgs, jo šai enerģijai nebūs pieprasījuma Kaļiņingradā, kur enerģijas patēriņš pat samazinās. Arī runas par šajā stacijā saražotās enerģijas realizāciju Vācijā ir vairāk nekā optimistiskas. “Ja Vācija slēdz savas AES, tad tā neiepirks elektrību no svešas valsts, kur tā ir ražota AES. Tas nav ētiski,” savu pārliecību pauda SAB vadītājs, tomēr atgādināja – ja AES Kaļiņingradā tiks uzbūvēta, Baltijas valstīm aiz durvīm būs elektroenerģija, kas saražota par dempinga cenām un ar kuru Visaginas AES ražotajai elektrībai būs grūti sacensties.
Viņš arī piebilda – ja baltiešu projekta tuvākajā laikā nebūs, ar laiku varētu izveidoties tikpat līdzīga atkarība no Krievijas elektroenerģijas, kāda pašlaik ir novērojama gāzes apgādes tirgū.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija 27.februārī nolēma virzīt izskatīšanai grozījumus Enerģētikas likumā, kuru būtība ir atlikt gāzes tirgus liberalizāciju jeb tā sauktās trešās paketes ieviešanu līdz brīdim, kamēr netiks panākti efektīvi starpsavienojumi ar trešajām valstīm, izņemot Igauniju, Lietuvu un Somiju.
Latvija 2014.gada aprīlī bija paredzējusi liberalizēt gāzes tirgu, liekot Latvijas gāzes apgādes uzņēmumam “Latvijas gāze” (LG) nodalīt gāzes transportēšanas un uzglabāšanas funkcijas atsevišķā struktūrvienībā no gāzes piegādes un tirdzniecības, kā arī garantēt pieeju tīkliem jauniem gāzes tirgus dalībniekiem. Tomēr LG aicinājusi to atlikt.