ES enerģētikas komisārs: Eiropai problēmas ar gāzes piegādēm var rasties ziemā 1
Krievijas energogigants “Gazprom” vakar pilnībā apturēja gāzes piegādes Ukrainai, jo Kijeva nav samaksājusi divu miljardu dolāru lielo parādu. “Mēs vairs nepiegādāsim gāzi uz kredīta. “Gazprom” piegādās Ukrainai gāzi, par ko būs samaksāts. Un šobrīd ne par ko nav samaksāts,” pēc sarunām ar Ukrainas un Eiropas Savienības pārstāvjiem paziņoja Krievijas valstij piederošā energouzņēmuma pārstāvis Sergejs Kuprijanovs, norādot, ka šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz pašreizējo līgumu. Ukrainas enerģētikas ministrs Jurijs Prodans apstiprināja, ka gāzes piegādes Ukrainai ir “samazinātas līdz nullei”. “Sūtīts tiek tikai tranzītam uz ES valstīm,” paziņoja ministrs, solot nodrošināt uzticamu gāzes tranzītu Eiropas valstīm.
Atsaka ES piedāvājumam
“Gazprom” lēma apturēt piegādes pēc neveiksmīgajām sarunām, uz kurām Ukrainu un Krieviju bija aicinājusi ES. Trīspusējā sanāksme, kas sākās svētdien, noslēdzās vien agrā pirmdienas rītā, Krievijai tomēr atsakot ES piedāvātajam kompromisam. Interneta vietne “EUObserver.com” norāda, ka ES solīja Krievijai, ka Ukraina samaksās vienu miljardu dolāru no kopējā parāda nekavējoties, bet atlikušo parāda summu tā segs līdz gada beigām sešos maksājumos. Naudu pārada atmaksai Ukrainai ir gatavas aizdot gan ES, gan Starptautiskais valūtas fonds. Tāpat ES aicināja Krieviju samazināt cenu par gāzes piegādēm Ukrainai vasaras mēnešos līdz 300 dolāriem par tūkstoš kubikmetriem. “Ukrainas puse bija gatava piekrist šādam risinājumam, taču šobrīd Krievijas partneri tam atteikuši,” teikts ES izplatītajā paziņojumā.
Tiek ziņots, ka “Gazprom” uzstāja uz to, lai Ukraina par tūkstoš kubikmetriem gāzes visu gadu maksā 385 dolārus. Vēl gada sākumā – pirms bijušā prezidenta Viktora Janukoviča gāšanas – Ukraina maksāja Krievijai 268 dolārus par tūkstoš kubikmetriem gāzes. Aprīlī cena par piegādēm tika palielināta par 80 procentiem – līdz 485,5 dolāriem par tūkstoš kubikmetriem.
Viena otru sūdz tiesā
Ņemot vērā to, ka ES piektdaļu no Krievijas piegādātās gāzes saņem pa cauruļvadiem Ukrainā, arī bloka amatpersonas ir nobažījušās par iespējamu gāzes aptrūkšanos mājsaimniecībām Eiropā. ES enerģētikas komisārs Ginters Etingers, kurš arī piedalījās sarunās ar Ukrainas un Krievijas pārstāvjiem, sacīja, ka pašreiz nav problēmu ar gāzes piegādēm, taču tādas var rasties ziemā. “Ja krājumi tagad netiks papildināti, mēs visi varam saskarties ar problēmām,” atzina Etingers. Arī Krievija brīdinājusi Eiropu par iespējamiem gāzes piegādes pārrāvumiem, ja Ukraina “turpinās ņemt gāzi un nemaksāt parādus”.
Etingers gan pauda cerību, ka sarunas ar Ukrainu un Krieviju atsāksies jau jūnijā un abas puses tomēr spēs vienoties par gāzes piegāžu jauniem nosacījumiem. Tiesa, Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs uzsvēra, ka “Gazprom” neatsāks sarunas ar Ukrainu un ka gāzes piegādes Ukrainai netiks atjaunotas, kamēr tā nebūs atmaksājusi visu parādu, informē Krievijas mediji. Krievijas energogigants arī paziņoja, ka tas gatavo prasību Stokholmas arbitrāžas tiesā, lai no Ukrainas piedzītu kopējo parāda summu par jau piegādāto gāzi – 4,5 miljardus dolāru. Vienlaikus arī Ukraina iesniegusi prasību pret Krieviju Stokholmas Tirdzniecības palātas Arbitrāžas institūtā. Ukrainas valstij piederošā naftas un gāzes kompānija “Naftogaz” vēlas piedzīt no “Gazprom” sešus miljardus dolāru par pārmaksu, kas veikta par gāzes piegādēm, pamatojoties uz 2009. gadā noslēgto līgumu, informē Krievijas ziņu aģentūra “RIA Novosti”.
Ukrainas amatpersonas paziņojušas, ka uzkrātās gāzes rezerves vietējo patēriņu spēs apmierināt turpmākos mēnešus arī bez jaunām piegādēm no Krievijas. Laikraksts “The Financial Times”, atsaucoties uz Kijevas amatpersonu sacīto, informē, ka Ukraina grasās gāzi importēt arī no “Eiropas tirgiem”.