Inspektori mājās nelauzīsies, bet apdrošinātāji naudu var neizmaksāt 1
Līdz 2018. gada 31. decembrim telpās ar gāzes plīti bija jāatjauno dabiskās ventilācijas kanāli. No šā gada VUGD par to var sodīt.
No šā gada 1. janvāra stājies spēkā aizliegums ventilācijas šahtām pievienot tvaika nosūcējus, ja telpā izvietots gāzes aparāts un nav ventilācijas, kas nodrošina pastāvīgu gaisa apmaiņu telpā un noplūdušās gāzes novadīšanu ārpus būves. Tātad gaiss no tvaika nosūcēja virs gāzes plīts atmosfērā jānovada pa atsevišķu ventilāciju.
Par likuma pārkāpšanu draud administratīvais sods, taču Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) mierina – inspektori reidus dzīvokļos neveiks. Lielākās problēmas drīzāk var rasties ar apdrošinātājiem, kuri nelaimes gadījumu dēļ, kas radušies, pārkāpjot ugunsdrošības noteikumus, var neizmaksāt kompensāciju.
Skursteņslaucītāji brīdinājuši
VUGD informēja, ka šāda prasība iekļauta pēc gāzes ekspertu un skursteņslaucītāju atzinuma, jo, piemēram, pievienojot tvaika nosūcējus vienīgajam dabiskās ventilācijas kanālam, tiek traucēta paredzētā gaisa apmaiņa virtuvē. “Vienlaikus dabasgāze noplūdes gadījumā netiks izvadīta no telpas, bet izveidos sprādzienbīstamu koncentrāciju telpā. Dabasgāze ir vieglāka par gaisu un tā koncentrējas telpas augšējā daļā. Dabiskā ventilācijas sistēma ierīkota, lai dabasgāzes noplūdes gadījumā telpa tiktu izvēdināta caur dabiskās ventilācijas kanālu, kura ievads atrodas telpas augšējā daļā pie griestiem,” norādīja VUGD.
Ar sekām ugunsdzēsējiem nācies cīnīties bieži. Jaunos noteikumus pieņēma 2016. gada rudenī, cerot, ka divu gadu laikā to mājsaimniecību īpašnieki, kuru mājokļos tvaika nosūcēji uzstādīti nepareizi, situāciju labos. Datu par to, cik ir šādu mājsaimniecību, nav. Tāpat nav zināms, cik daudzi izmaiņas šo divu gadu laikā veikuši.
Kā pārbaudīs?
VUGD norāda, ka jebkura iejaukšanās būves pamatkonstrukcijās, piemēram, bez saskaņojuma pārbūvējot dabisko ventilāciju un pievienojot tvaiku nosūcēju, nekad nav bijusi pieļaujama un uzskatāma par patvaļīgu būvniecību.
“Attiecībā uz pārbaudēm – ugunsdrošības uzraudzību valstī organizējam, veicot plānotās un neplānotās pārbaudes, izskatot iedzīvotāju iesniegumus un veicot citus pasākumus. Ugunsdrošības prasību mērķis nav iedzīvotāju sodīšana, bet gan drošas vides veidošana un uzturēšana.
VUGD nepārbaudīs katru mājokli, un pārbaudes galvenokārt tiks veiktas tajos mājokļos, par kuriem tiks saņemti iesniegumi vai sūdzības vai kuros būs notikuši ugunsgrēki. Iespēju robežās tiks veikta dzīvojamā sektora apsekošana par ugunsdrošības prasību ievērošanu mājokļos un koplietošanas telpās. Dzīvojamā sektora pārbaudes nebūs nekas jauns, tās notiek katru gadu un notiks arī turpmāk.”
Jābūt cēloņsakarībai
Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) prezidents Jānis Abāšins “LA” sacīja, ka nevar viennozīmīgi pateikt, kā noteikumu izmaiņas ietekmēs kompensāciju izmaksu, ja nelaimes gadījums būs noticis, neievērojot šīs jaunās prasības. Viņš katram klientam ieteiktu pārlasīt noslēgto līgumu ar apdrošinātāju. Ja līgumā par to nekas nav teikts, labāk būtu sazināties ar apdrošinātāju un noskaidrot apdrošinātāja rīcību šādā gadījumā.
“Otrs – apdrošinātājs pēc definīcijas praktiski vienmēr prasa, lai ugunsdrošības prasības tiktu ievērotas. Tagad norma ir likumiski nostiprināta, tāpēc domāju, ka lietas būs nopietnākas, bet jebkurā gadījumā ieteiktu katram pakonsultēties ar savu apdrošinātāju,” sacīja J. Abāšins. “Bet pats galvenais – jābūt negadījuma cēloņsakarībai. Ja guļamistabā izdeg istabas stūris, kas nav nekādā veidā saistīts ar gāzes noplūdi un aizbūvēto ventilācijas šahtu, tad tas kompensāciju izmaksas nekādi neietekmēs.”
Jāuzsver, ka tvaika nosūcēji ne vienmēr jālikvidē – ja telpā atrodas otrs dabiskās ventilācijas kanāls, viss ir kārtībā! Noteikumu izmaiņas pavisam noteikti neskar arī elektrisko plīšu īpašniekus. Tāpat ir iespējams iegādāties filtrējošos tvaika nosūcējus, kuriem nemaz nav nepieciešama ventilācija.