Gāzes liesma maina krāsu. Vai nekvalitatīva gāze? 0

“Dzīvojam daudzdzīvokļu mājā, ko apkurina ar gāzi. Šķiet, patērētie kubikmetri tagad krājas ātrāk. Arī apsaimniekotājs saka, ka apkurei gāze vairāk tērējas. Lūk, arī daži jautājumi!


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Vai redzi kļūdu attēlā? Tikai cilvēki ar augstu IQ spēj atbildēt 5 sekunžu laikā 1
Kokteilis
Galvenās 2025. gada modes antitendences – atstāj šīs izvēles pagātnē! 2
Kremlis griež kažoku uz otru pusi, reaģējot uz Trampa runām par kara izbeigšanu
Lasīt citas ziņas

• Kāpēc gāze reizēm deg ar zilu liesmu, reizēm – ar ļoti sarkanu? Ja skaitās tīrākais kurināmais, kāpēc tik ļoti apdeg katlu un pannu apakšas? Plīts un gāzes riņķi nomazgāti tīri.

• Reizēm liesma ir lielāka, reizēm pavisam maza (ar elektrisko šķiltavu mazo riņķi pat nevar aizdedzināt!) – šķiet, ka gatavošana prasa vairāk laika (piemēram, 1 l ūdens uzvārīšana).

CITI ŠOBRĪD LASA

• Lai gan tagad mājās ir par vienu cilvēku mazāk (tātad mazāk gatavojam ēst, mazāk siltā ūdens patērējam, retāk darbinām ūdens sildītāju), gāzi vienalga tērējam vairāk. Kas sanāk lētāk – elektrība vai gāze?”

Agate Krūmiņa Ķekavas novadā

 

Sašķidrinātajai gāzei ir kvalitātes standarti, atbilstību pārbauda pirms preces laišanas tirgū, tāpēc teorētiski nav pamata uzskatīt, ka gāze ir nekvalitatīva. Turklāt atbilstoši MK “Gāzes piegādes un lietošanas noteikumiem” patērētājam ir tiesības pirms gāzes balona iegādes pieprasīt tajā iepildītās sašķidrinātās gāzes svara un balona tehniskā stāvokļa vizuālo pārbaudi, kā arī gāzes kvalitātes sertifikāta kopiju vai garantijas talonu par sastāva atbilstību noteikumos minētajiem rādītājiem. Šajā gadījumā lasītājas novērojumiem skaidrojums varētu būt meklējams gāzes plīts tehniskajā stāvoklī.

 

Violeta vai sarkana?


Gāzes plīts degļos notiek gaisa un gāzes sajaukšanās – degļa uzgalī pa caurumiņiem ieplūst gāzes un gaisa maisījums, kuru aizdedzinot, veidojas liesma. Vērojot tās kontūru un krāsu, var spriest, kā notiek sadegšana, vai deglis pilda savu uzdevumu. Proti, ja sašķidrinātā gāze sadeg pareizi, liesmas krāsa ir gandrīz caurspīdīga, ar pavisam viegli zili violetu pamatu vidū.

Ja gaisa padeve ir par stipru, liesma paliek īsa un gāze deg sprakšķēdama.

Turpretim, ja gaisa sistēmā nepietiek, liesma kļūst garāka, tā vairs nav zili violeta, bet gan sarkanīgi dzeltena un, pats galvenais – tai ir kvēpu mēlīte, kas ir par iemeslu katlu un pannu apakšu apdegšanai, nomelnēšanai. Ja gāzes liesma ir atbilstoša trauka izmēram, ja pannas apakša ir tīra un cepšanas laikā uz tās nenonāk eļļa vai katliņam nepārskrien šķidrums, apakša nenosmērējas. Tas ir praksē pārbaudīts. Gāze patiešām ir vistīrākais enerģijas veids, turklāt plīts uzbūve ļauj uzreiz precīzi izmantot degļa radīto karstumu.

 

Kā samazināt patēriņu?

Ar rūpīgu attieksmi ir iespējams samazināt gāzes patēriņu – deglim ir jādeg pareizi, gāzei ir jāplūst pa visām spraugām, liesma nedrīkst raustīties. Lai viss harmoniski darbotos, ieteicams ievērot dažas pamatlietas.

Reklāma
Reklāma

Lai degļi darbotos maksimāli efektīvi, svarīgi izmantot tikai pannas un katlus ar līdzenu, biezu un nesabojātu pamatni.

Lai liesma visu laiku būtu vienmērīga, svarīgi plīts degļus (tā pamatni un aizdedzes sveci) uzturēt tīrus. Turklāt apkopjot jāskatās, lai ūdens un tīrīšanas līdzeklis neiekļūst degļu sprauslās.

Nav jābaidās, ka varat ko salauzt vai atkal nesalikt. Ja deglis ir netīrs, vajag noņemt tā vāciņu un pamatni. Ieteicams noberzt vāciņus un gredzenus karstā ūdenī, kurā izšķīdināts trauku mazgāšanas līdzeklis. Pēc tam visas detaļas nosusina ar tīru drāniņu.

Ja degļa liesma ir nevienmērīga, vajadzētu pārbaudīt, vai gāzes padeves sprausla nav nobloķēta, varbūt degļa gredzens ir aizsērējis. Iemesls var būt arī pēc tīrīšanas nepareizi uzlikts degļa gredzens un vāciņš.

Der atcerēties: ja katlu un pannu apakša ir tīra, uzlabojas arī siltuma apmaiņa!

 

Ar gāzi vai elektrību?

Saskaņā ar oficiāli pieejamajiem “Latvenergo” datiem, vidēji četru cilvēku ģimenē, efektīvi lietojot modernu elektrisko plīti un cepeškrāsni, elektrības patēriņš ir aptuveni 50 kWh mēnesī vai 600 kWh gadā, kas pie pašreizējām cenām nozīmē 63,90 latus. Salīdzinājumam piemērs iz dzīves – mājsaimniece, kura nestrādā, 4 cilvēku ģimenē, izmantojot ēdiena gatavošanai sašķidrināto gāzi, gadā patērē 60 latus (pēc skaitītāja). Jāpiebilst, ka mājinieki regulāri arī pusdieno mājās. Viens gāzes balons (50 litri) četru cilvēku ģimenē iziet vidēji 3 – 4 mēnešos (4 x 18,50 = 74 lati).

Aptaujājot vēl vairākas mājsaimniecības, nākas secināt, ka pašlaik izmaksas par gāzi un elektrību plīts lietošanā ir ļoti līdzīgas.

Energoefektivitātes centra dati gan liecina, ka jaunās elektriskās plītis ar stikla keramikas virsmu ir ekonomiskākas, jo gāzes plītij ir samērā lieli siltuma zudumi un augstākas izmaksas. Viennozīmīgi nudien nevar pateikt, ka viena vai otra grupa lietošanā ir stipri lētāka, jo ir tik dažādas plītis ar atšķirīgu jaudu un līdz ar to arī patēriņu. Vidēji rēķinot, plīts izmantošanas izmaksas gadā svārstās no 60 – 80 latiem neatkarīgi no tā, vai patērējat gāzi vai elektrību.

 

 

SVARĪGI

• Gāzes padeve ir pareizi noregulēta, ja liesmu mēlītes ir aptuveni 4 mm garas. Deglis ir kārtībā, ja liesma ir vienmērīga, nesprakšķ un bez trokšņa nodziest. Ja liesma ir gara vai nevienmērīga, lai gan viss ir iztīrīts, jānoregulē gāzes padeve. Minimālā padeve deglim ir pareiza, ja, strauji pagriežot slēdzi no maksimālās uz minimālo padevi, liesma nenodziest. Padevi var regulēt, ja pievelk vai atlaiž skrūvi, kas nosaka gaisa padeves līmeni, bet to labāk uzticēt speciālistam.

UZZIŅA

• Gāzes plītij ir vairāki plusi, viens no tiem – liesmas tūlītēja ietekme uz ēdiena temperatūru, proti, nav jāgaida, kad plīts uzkarsīs vai atdzisīs, kā tas ir elektriskajām.

• Jaunajām gāzes plītīm ir kontroles sistēma, kas pasargā no noplūdes riska. Termoelements, kuru silda liesma, rada nelielu elektriskās strāvas plūsmu, kas savukārt savienota ar elektromagnētisko ventili gāzes padeves vietās. Kad termoelements ir karsts, gāzes padeves ventilis ir atvērts. Ja pēkšņi caurvēja vai pār malām pārskrējuša ēdiena dēļ liesma nodzisusi, termoelements atdziest un automātiski aizveras arī ventilis, pārtraucot gāzes padevi.

 

PADOMI

• Kad ūdens katlā uzvārījies, ieteicams samazināt liesmas intensitāti, jo augstāka siltuma pakāpe nevis saīsina vārīšanās laiku, bet gan patērē tikai vairāk enerģijas.

• Ja katlam un pannai uzliek vāku, par piektdaļu var saīsināt ēdiena gatavošanas laiku, līdz ar to arī gāzes patēriņu.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.