Īrnieku dēļ dzīvoklī atslēgta gāze. Vai īpašnieks nav jābrīdina? 0
Ielaidu savā dzīvoklī īrniekus. Viņi man regulāri pārskaitīja īres naudu, tāpēc speciāli pie viņiem nebraucu. Kad īrnieki izvācās, konstatēju, ka dzīvoklī ir atslēgta gāze. Sazinājos ar “Latvijas Gāzi” un noskaidroju, ka gāze atslēgta tāpēc, ka konstatēts bojāts skaitītājs, un man tagad jāmaksā liela soda nauda, lai gāzi atkal pieslēgtu. Vai drīkst bez brīdinājuma atslēgt gāzi, un kāpēc man jāmaksā soda nauda divkāršā apmērā? Ja es samaksāšu, cik ilgā laikā gāzi pieslēgs? JANĪNA RĪGĀ
Ministru kabineta “Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumos” teikts, ka sistēmas operators ir tiesīgs nekavējoties, t.i., bez iepriekšēja brīdinājuma, pārtraukt dabasgāzes piegādi, ja objektā patvaļīgi noņemti vai sabojāti dabasgāzes norēķinu uzskaites mēraparāti, ar tiem saistītās telemetrijas vai telemehānikas sistēmas vai plombas. To var darīt arī tad, ja sistēmas operators ir konstatējis šo noteikumu, dabasgāzes piegādes līguma vai sistēmas pakalpojuma līguma pārkāpumu, kura dēļ lietotājam ir samazināts patērētās dabasgāzes uzskaitītais daudzums vai radīta iespēja dabasgāzi patērēt bez maksas. Par to jānoformē atbilstīgs akts divos eksemplāros, no kuriem viens glabājas pie sistēmas operatora, bet otrs tiek nodots lietotājam vai tā pārstāvim.
Noteikumi paredz, ka lietotājam ir pienākums segt izdevumus saistībā ar nodarīto kaitējumu. Ja operators konstatē un pierāda, ka pārkāpums radies lietotāja darbības vai bezdarbības dēļ un tāpēc lietotājam ir samazināts patērētās dabasgāzes uzskaitītais daudzums vai radīta iespēja dabasgāzi patērēt bez maksas, tad lietotājam jāsamaksā par patērēto dabasgāzi, kā arī kompensācija saskaņā ar operatora izrakstītu pretenziju par līgumsaistību izpildi.
Šādā gadījumā patērētās dabasgāzes daudzumu mājsaimniecības lietotājam aprēķina, ņemot vērā lietotāja dabasgāzes iekārtu maksimālo iespējamo dabasgāzes patēriņu stundā vai sistēmas operatora apstiprinātajā norēķinu kārtībā noteiktās dabasgāzes diferencētās patēriņa normas. Savukārt kompensāciju nosaka, aprēķināto patērētās dabasgāzes daudzumu reizinot ar dabasgāzes tirdzniecības tarifu divkāršā apmērā.
Ja nav iespējams precīzi noteikt, no kura laika samazināts patērētās dabasgāzes uzskaitītais daudzums vai radīta iespēja dabasgāzi patērēt bez maksas, par perioda sākumu uzskata dabasgāzes norēķinu uzskaites mēraparāta pēdējās kontroles vai uzstādīšanas laiku, taču šis periods nedrīkst būt ilgāks par diviem gadiem.
Līgums par dabasgāzes piegādi ir noslēgts starp AS “Latvijas Gāze” un jums, tātad atbildība par bojāto skaitītāju jāuzņemas jums, taču aprēķināto soda naudu varat regresa kārtībā piedzīt no īrniekiem (ja bija noslēgts īres līgums). Ja samaksāsiet aprēķināto summu, gāzes padevi atjaunos piecu darba dienu laikā.
KONSULTĒJIS JURISTS ALEKSANDRS ČIČERINS