Gāzei būs “abonentmaksa”: izmaiņas gatavo strauji un slepeni 55
Lai gan AS “Latvijas gāze” meitasuzņēmuma AS “Gaso” pārstāvji uzsver, ka jaunais dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projekts, kas iesniegts saskaņošanai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK), paredz samazināt dabasgāzes sadales cenu par 18 līdz 46%, taču uzņēmēji aprēķinājuši, ka izmaksas nevis samazināsies, bet palielināsies. Īpaši uzņēmumiem, kas nodarbināti siltumapgādē, jo jaunais tarifs būs atkarīgs ne tikai no reālā gāzes patēriņa, bet arī slodzes jaudas. Siltumenerģijas piegādātājs “Rīgas Siltums”, iepazīstoties ar jauno projektu, atzina, ka sagaida apmēram 0,5 miljonu eiro izmaksu pieaugumu.
Lauksaimnieki uzskata, ka tik būtisks jautājums kā fiksētas maksas ieviešana par dabasgāzes pieslēgumu neatkarīgi no patēriņa, kas ietekmēs arī katru mājsaimniecību, pirms virzīšanas regulatorā tomēr būtu jāskata valdības līmenī.
“Līdz šim par dabasgāzi, kuru izmantojam graudu kaltēšanai, maksājām tik, cik patērējām. Tagad, piesaistot tarifu jaudai līdzīgi kā tas ir ar elektroenerģiju, mums būs jādomā par ikgadēju jaudu atslēgšanu uz laiku līdz deviņiem mēnešiem – no novembra līdz jūlija vidum. Pēc pašreizējā projekta mēs maksāsim vairāk gan par mainīgo daļu, gan vēl papildus arī par fiksēto jaudu,” sašutis ir lauksaimnieku kooperatīva “VAKS” speciālists Romāns Balaņuks.
Viņam pievienojas Zemnieku saeimas pārstāvis Mārtiņš Trons, kurš pārmet atbildīgajām personām slepenību. Par jauno dabas gāzes tarifu projektu lauksaimnieki uzzinājuši no Ekonomikas ministrijas e-pasta šīs nedēļas sākumā. “Mums ir svarīgi nepieļaut tādu pašu kļūdu kāda bija attiecībā uz elektroenerģiju, kur viss tika izlemts, nepieaicinot lauksaimnieku organizācijas. Tā droši vien ir mūsu kļūda, ka mēs nezinājām, ka jāseko līdzi ne tikai notikumiem ministrijā, Saeimā, valdībā, bet arī tam, kas tiek iesniegts regulatorā. Pārsteidz, ka tas viss notiek pa kluso.” M.Trons norāda, ka bez graudu kaltēm lieli dabasgāzes patērētāji ir arī vistu un cūku fermas, kurām arī ziemās ir nepieciešamas lielas jaudas, bet vasarā nē.
Saskaņā ar jauno tarifu projektu patērētājiem, kas dabasgāzi izmanto gāzes plītīm vai siltā ūdens nodrošināšanai, kā arī apkurei, plānots noteikt fiksēto maksu 1,77 eiro mēnesī. Tāda būs jāmaksā arī tiem, kuri gāzi nepatērē nemaz, bet viņiem ir dabasgāzes pieslēgums. Ja atļautā slodze ir no 6,1 līdz 10 m3/h, fiksētais maksājums būs 6,63 eiro, ja no 10,1 līdz 16 m/h – 10,60 eiro.
I un II grupas patērētājiem, pie kuriem pieder mājsaimniecības, kas gāzi izmanto ēdiena gatavošanai un apkurei, fiksētās un mainīgas daļas proporcija tarifā būs 85 pret 15, savukārt lietotājiem no III līdz VI grupai, kurā ietilpst ražotnes, siltumapgādes uzņēmumi fiksētā daļa varētu veidot 10-15% no tarifa, sabiedriskās apspriešanas laikā SRPK bija spiesta atzīt AS “Gaso” valdes priekšsēdētājs Ilze Pētersone- Godmane.
Pagaidām vēl nav zināms, kad jaunie dabasgāzes tarifi stāsies spēkā. Šobrīd notiek to apspriešana SPRK, kam dabas gāzes lietotāji var iesniegt priekšlikumus un ierosinājumus.