Foto: Fotolia

Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? 13

Arī dabasgāzes rēķinu dalīs. Pēc dabasgāzes tirgus atvēršanas nākamā gada 3. aprīlī aptuveni 400 000 mājsaimniecības rēķinā redzēs dabasgāzes cenu, sadales sistēmas pakalpojumu izmaksas un PVN summu. Kāds skaitlis būs redzams rēķinā? Enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš paredz izmaiņas.

Reklāma
Reklāma

Cik maksāsim

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Patlaban mājsaimniecības Latvijā par gāzi maksā vienu no viszemākajām cenām, bet juridiskās personas – vienu no visaugstākajām cenām ES. Kas notiks pēc gāzes tirgus atvēršanas nākamā gada 3. aprīlī? Svarīgi saprast, ka tāpat kā agrāk dedzināsim Krievijas gāzi. Mūsu valsts dabasgāzes sistēma dod iespēju gāzi saņemt no Krievijas un no Lietuvas. Piegādātāji a/s “Gazprom” un a/s “Itera Latvija”.

Privatizācijas laikā slēgtā vienošanās ir iemesls, kāpēc Latvijā ir viena no visaugstākajām dabasgāzes vairumtirdzniecības cenām Eiropā. Eiropas Komisijas apkopotā informācija par šā gada 3. ceturksni rāda, ka Latvijā dabasgāzes vairumtirdzniecības cena bija viena no visaugstākajām Ziemeļeiropā, Centrālajā Eiropā un Rietumeiropā – 16,64 eiro/MWh. Salīdzinājumam – Vācijā tā bija no 13,01 līdz 14,27 eiro/MWh, Lielbritānijā no 12,34 līdz 14,86 eiro/MWh, Nīderlandē 12,82 eiro/MWh. Somijā dabasgāzi 3. ceturksnī vairumā pārdeva vidēji par 19,32 eiro/MWh, Igaunijā par 18,17 eiro/MWh, Lietuvā cena bija 14,86 līdz 16,75 eiro/MWh.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mājsaimniecību tirgus ir ļoti saskaldīts. Dabasgāzes piegādes izmaksas līdz katrai plītij ir neproporcionālas tām, kādas ir komercklientiem. Manuprāt, dabasgāzes gala cenai, nevis gāzei kā produkta cenai, pateicoties sadales pakalpojumam, vajadzētu pieaugt. Tai nevajadzētu kāpt būtiski tāpēc, ka likumā un regulatora noteikumos ir iestrādāti aizsardzības mehānismi,” nākotni cenšas iezīmēt R. Āboltiņš. Tātad gāze maksās lētāk, bet tās sadales tarifs, visticamāk, kāps.

Savukārt Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks lēš, ka nākotnē par gāzi maksāsim tādu pašu naudu kā Rietumeiropā un vēl papildus par gāzes transportēšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.