Gaujas upe “apēd” zemi, bet nodoklis jāmaksā pilnā apmērā. Kā tas var būt? 21
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Gadu gaitā Gaujas krasta erozijas rezultātā manas zemes platība būtiski samazinājusies, bet nodoklis jāmaksā pilnā apmērā. Vai varu prasīt pašvaldībai pārmērīt zemi, lai man būtu jāmaksā nodoklis par reāli dabā esošo zemes platību?” – jautā Andrejs Cēsu novadā.
Aktualizē pēc kadastrālās uzmērīšanas
Cēsu novada pašvaldības Teritorijas plānošanas un stratēģiskās attīstības nodaļas speciālisti skaidro – šajā gadījumā, ja zemes vienības platība gadu gaitā Gaujas krasta erozijas dēļ samazinājusies, var aktualizēt esošo situāciju, veicot zemes kadastrālo uzmērīšanu, tā atjaunojot vai nosakot gar upi esošās zemes vienības robežas (ierīkojot precīzas robežzīmes), aktualizējot situācijas plānu un iegūstot pašreizējo (dabā esošo) zemes vienības platību.
Ja zemes īpašnieks pats gatavs par saviem līdzekļiem uzmērīt zemi, pašvaldība atbilstīgi pārrēķina nodokli pēc koriģētās (aktualizētās) platības. Kamēr datu nav, nav arī pamata pārrēķinam.
Jāizvērtē, vai atmaksāsies
Pašvaldības pārstāvji pauž – tas, vai šī zaudētā platība ir tik liela, ka, aktualizējot pašreizējo kopējo zemes vienības platību, šie izdevumi atmaksāsies un cik ilgā periodā, to ir grūti komentēt. Vienlaikus jāņem vērā, ka erozijas procesi turpināsies.
Pašvaldība šādas izmaksas par kadastrālo pārmērīšanu nesedz un nevar segt. Jāpiebilst, ka līdzīga situācija – daudzkārt kritiskāka – vērojama jūras piekrastes teritorijās, kur arī šādi jautājumi ir aktuāli.
Uzziņa!
Zemes kadastrālā uzmērīšana ir konkrētu teritorijas robežu mērniecība, kas iekļauj gan robežu noteikšanu, gan apsekošanu un nostiprināšanu, izmantojot atbilstīgas robežzīmes. Zeme tiek uzmērīta, lai iegūtu datus, kas raksturo zemes vienību, kā arī tiktu izveidots pilnvērtīgs zemes robežu plāns.