“Gatavojoties kļūt par mūsu valsts karavīru, mani pārņem neandertālieša sajūta…” Vai Latvija ir iemācījusies, kā cīnīties un uzbrukt ar droniem? 0
TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” kāds skatītājs vaicāja: “Vai mēs Latvijā esam sagatavojušies, no ukraiņiem iemācījušies, kā cīnīties pret droniem? Vai esam paši spējīgi uzbrukt ar droniem? Redzot, cik ļoti Ukrainas konflikta laikā ir attīstījusies kaujas vešana ar droniem, gatavojoties kļūt par mūsu valsts armijas karavīru, mani pārņem neandertālieša sajūta. Vai varat kliedēt šādu sajūtu?”
Kapteinis Bruža norādīja, ka Latvijas bruņotie spēki jau ir aprīkoti ar vairāku kategoriju droniem, tostarp mikroklases, maziem un mini droniem. Lai nodrošinātu efektīvu dronu izmantošanu militārajās operācijās, tiek veikta intensīva apmācība un taktikas pielāgošana, balstoties uz starptautisko pieredzi.
Māris Bruža, Zemessardzes virsnieks, kapteinis: “Droni mums ir, mācamies ar tiem strādāt. (..) Tīri no personīgā viedokļa, protams, ja pie kāda ir jābrauc mācīties, tad šobrīd ir tikai divas valstis pasaulē, kas kaut ko var iemācīt – vieni ir krievi, otri – ukraiņi. Pie krieviem mēs nebrauksim, tas ir skaidrs, mācāmies no ukraiņiem. Ukraiņi brauc pie mums, stāsta, rāda, iepazīstina. Mēs pārņemam gan šo taktiku, gan varbūt kaut kādas operacionālas lietas, mainām kaut kādus apmācību principus. Tā ka mums viss notiek.”
Kapteinis atbild apstiprinoši, norādot, ka Latvijas bruņotajos spēkos šobrīd liels uzsvars tiek likts uz dronu attīstību.
“Ja mēs salīdzinām gadu, divus atpakaļ, tad bija kā ar nazi pa sviestmaizi, bet tagad ir plāns, konkrētas apmācības notiek. Pašam ir tas gods mācīt operatorus. Salīdzinoši, kad es sāku mācīt pirmos operatorus 2020. gadā savā vienībā, tad viņi bija 12, bet tagad mums uz apmācību vidēji ierodas 60 līdz 90 cilvēki. Cilvēkiem interesē, it sevišķi zemessargiem. Viss lēnām iet uz priekšu. Nav tā, ka nekas nenotiek.”