Anderss Rasmusens: Gatavojot NATO nākotnei 0
Vairāk nekā 6000 karavīru no NATO un partnervalstīm sapulcējušies Baltijas apgabalā uz alianses lielākajām militārajām mācībām pēdējos desmit gados.
Mācības “Steadfast Jazz 2013” tika gatavotas vairāk nekā divus gadus un ataino alianses pārveidošanos. Tā palīdzēs mums būt gataviem tikt galā ar daudzajiem nākotnes izaicinājumiem un nodrošināt, lai visu 28 NATO valstu un mūsu partnervalstu karavīri ir vienmēr gatavi darboties kopā kā viena saliedēta komanda.
Šo mācību tiešais mērķis ir apmācīt, pārbaudīt un apstiprināt komandējošo sastāvu un vienības, kas veidos pamatu NATO Reaģēšanas spēkiem nākamgad. NATO Reaģēšanas spēki ir augstas gatavības tehniski modernizēti daudznacionāli spēki, ko veido līdz 13 000 armijas, aviācijas, flotes un īpašo uzdevumu karavīru, ko alianse var izvietot piecās dienās jebkurā vietā, kur tie vajadzīgi. Šie spēki ir NATO trieciengrupa, kuras kaujas spēja katru gadu tiek pārbaudīta, lai nodrošinātu tās gatavību aizsargāt jebkuru sabiedroto, darboties jebkuros apstākļos un atvairīt jebkuru apdraudējumu.
Šogad mācības “Steadfast Jazz” notiek Latvijā, Polijā un Baltijas jūrā. Visas 28 NATO dalībvalstis, kā arī mūsu partneri Somija un Zviedrija piedalās mācību komandējošā un kontrolējošā posmā, kurā ir iesaistītas NATO bāzes daudzviet Eiropā. Mācību tiešajā norisē ir iesaistītas aptuveni 20 NATO valstis, kā arī mūsu partnere Ukraina, ietverot ievērojamus sauszemes, jūras un gaisa spēkus un paredzot kaujas šāviņu izmantošanu.
Starp vienībām, kas piedalās mācībās, ir amerikāņu karavīru brigāde “Ironhorse” no Forthudas Teksasas štatā. Šī brigāde ir īpaši veidota NATO Reaģēšanas spēku atbalstam un mācībām, apliecinot ASV turpinošās saistības Eiropas drošībā un stabilitātē.
Mācību “Steadfast Jazz” scenārijs ir izdomāts. Tas nav vērsts ne pret vienu valsti. Taču tas ir apzināti veidots, lai pārbaudītu mūsu militāro vienību gatavību veikt visus varbūtējos uzdevumus. Mēs esam informējuši partnerval-stis, tajā skaitā Krieviju, par mācībām un uzaicinājuši tās novērot, kas ir daļa no mūsu kopējiem pūliņiem veidot atklātumu un uzticību.
“Steadfast Jazz” un turpmākās mācības palīdzēs sagatavot NATO Reaģēšanas spēkus, taču to nozīme ir daudz plašāka. Pēdējos divdesmit gados NATO spēki ir guvuši ievērojamu kopējas darbības pieredzi, sadarbojoties ar partnervalstīm sarežģītās operācijās no Balkāniem līdz Afganistānai. Savulaik NATO vadītajos Starptautiskajos drošības atbalsta spēkos (ISAF) Afganistānā bija vairāk nekā 130 000 karavīru no aptuveni 50 pasaules valstīm. Gatavojoties beigt ISAF misiju nākamā gada beigās, mums jāizmanto uzkrātā pieredze un jāuztur cieša saikne kā sabiedrotajiem un ar mūsu partneriem. Tas ir NATO Savienoto spēku iniciatīvas mērķis, un NATO Reaģēšanas spēki būs šīs iniciatīvas centrā.
Kad NATO aizsardzības ministri tikās Briselē pirms mēneša, mēs spērām svarīgu soli uz priekšu Savienoto spēku iniciatīvas jomā. Mēs vienojāmies veidot vēl stingrāku, saskaņotāku un sistemātiskāku pieeju militārajās mācībās. Jo mācības ir ne tikai pārbaude karavīriem un komandieriem; tās arī dara mūs efektīvākus kā alianse. Tās ļauj mums izmēģināt jaunus paņēmienus un tehnoloģijas un iegūt jaunu pieredzi. Šīs mācības veicina praktisku sadarbību starp mūsu armijām, tajās apgūtās prasmes sniedzas daudz tālāk. Kā daļu no Savienoto spēku iniciatīvas NATO 2015. gadā rīkos plašas mācības, ko mēs jau esam sākuši plānot.
Savienoto spēku iniciatīva ir ļoti svarīga, lai palīdzētu aliansei sasniegt NATO mērķi 2020. gadā: izveidot modernus, cieši savienotus spēkus, kas ir aprīkoti, apmācīti un vadīti tā, lai varētu darboties kopā un ar partneriem jebkuros apstākļos. Kā šīs iniciatīvas daļa mācības “Steadfast Jazz” ir ļoti svarīgs solis, gatavojoties nākotnei, lai pārliecinātos, ka mūsu spēki ir gatavībā un spēj darboties, lai arī kur un kad mēs lemtu tos izvietot.