Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem 76
Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Valdība iecerējusi noteikt, ka no 25. janvāra Latvijā epidemioloģiskai drošībai publiskās vietās būs jāvalkā nevis auduma maskas, bet tikai medicīniskās maskas vai respiratori FFP2. Tie gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem.
Šobrīd Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra noliktavās esot ap pieciem miljoniem medicīnisko masku, un lielu daļu no tām ir paredzēts līdz 25. janvārim izdalīt maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem.
“Medicīniskajām maskām ir ļoti augsta aizsardzības pakāpe, gandrīz 90%, kas jau tuvojas tai aizsardzībai, ko pret Covid-19 nodrošina respiratori.
Lai tos iegādātos, nepieciešams izsludināt iepirkumu, kas kopā ar piegādēm aizņemtu aptuveni pusotru mēnesi.
Ja mēs vēlamies respiratoru FFP2 plašāku lietošanu un vēlamies noteikt ātrāku obligātu to lietošanu, negaidot pusotru mēnesi, tad mums būtu jāaicina pašvaldības sniegt atbalstu trūcīgajām un maznodrošinātajām personām, apgādājot tās ar šiem respiratoriem.
Katra pašvaldība šos respiratorus nelielos apjomos var iegādāties, izmantojot elektronisko iepirkumu sistēmu. Bet pa to laiku valsts veiktu liela apjoma iepirkumu, veidojot gan krājumus nākotnē, gan lemjot, vai nav nepieciešams atbalstīt vēl kādas sabiedrības grupas,” sacīja Operatīvās vadības grupas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.
Papildu slogs sociālajiem darbiniekiem
Pandēmijas sākumā auduma sejas aizsargmaskas pret koronavīrusu tika piegādātas pašvaldību civilās aizsardzības komisijām un, izmantojot sociālos dienestus, nokļuva pie trūcīgajiem cilvēkiem.
“Tiem, kuri paši nespēja atnākt un tās saņemt, maskas tika piegādātas mājās. Bet patlaban gan neviens mūs nav informējis, ka tas atkal būs jādara. Jā, mēs esam gatavi piegādāt, bet jāņem vērā, ka tas ir papildu slogs sociālajiem darbiniekiem.
Tiesa, gribētos, lai sociālajam darbiniekam ne tikai uzliek papildu pienākumus, bet par to veikšanu arī papildus samaksā,” uzskata Rēzeknes novada sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale.
Operatīvajā vadības grupā (OVG) un arī valdībā nav panākta vienošanās, kā trūcīgie iedzīvotāji saņems respiratorus. OVG pārstāvis, Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Aino Salmiņš pastāstīja, ka pagaidām neviens nevar pateikt, par kādiem līdzekļiem respiratori tiks iegādāti.
Panākt, lai nosacījumus ievēro
Jāņem vērā, ka inficējas diezgan daudz vakcinētu cilvēku un sākotnējie pieņēmumi par aizsardzību pret saslimšanu vairs īsti nedarbojas, tāpēc kaut kas ir jādara, lai visi nesaslimtu vienlaikus, uzskata infektologs Uga Dumpis.
Viņš gan stipri šaubās, ka tie, kas nav vakcinējušies un kuriem ir liels risks nonākt slimnīcās, rūpīgi sekošot jaunajiem atzinumiem un, piemēram, dodoties ciemos, paņems līdzi medicīnisko masku vai respiratoru.
“Viena lieta ir pateikt, ka audumu maskas vairs nedrīkst lietot, bet cita lieta ir panākt, lai valdības nosacījumi patiešām tiktu ievēroti. Daudzas valstis par to cīnās, tāpēc jau neievieš respiratorus kā obligātu nosacījumu visā valstī,” sacīja Dumpis.
Infektologs uzsvēra, ka medicīnas masku un respiratoru valkāšana ir zinātniski pamatota, bet jāņemot vērā, ka ne jau tas izmainīs dzīvi Latvijā. Tie, kas vēlas pasargāt sevi no saslimšanas, jau tagad valkā šos aizsarglīdzekļus, bet, ja tie seniori, kuri nevar tos iegādāties, saņems par velti medicīniskās maskas un respiratorus, tad tas viņiem nākšot tikai par labu.
Atbilde omikrona infekciozitātei
Šobrīd paredzēt, vai ieviesto drošības pasākumu apjoms ir pietiekams, ņemot vērā Covid-19 omikrona paveida riskus, ir grūti, jo viss ir atkarīgs no to ievērošanas, atzina epidemiologs Jurijs Perevoščikovs. Viņš pozitīvi vērtēja valdības priekšlikumu plašāk izmantot FFP2 respiratorus un medicīniskās maskas, jo tā “ir kā atbilde paaugstinātai omikrona infekciozitātei”.
“Ja vīruss ir ieguvis iespēju inficēt vismaz divas reizes biežāk, tad sevišķi sabiedriskās vietās, kur slēgtās telpās cilvēki pulcējas un nav iespējams ievērot distanci, pastiprināta filtrācijas iespēja respiratoriem palīdzēs filtrēt ieelpojamo gaisu,” viņš sacīja.
Skolās ar auduma maskām
Bet kā rīkoties izglītības iestādēm, kurām valsts piegādā auduma sejas maskas? Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece apgalvoja, ka tās esot gandrīz tikpat drošas kā medicīniskās maskas – gandrīz ar 90% lielu aizsardzību.
Tāpēc viņa aicināja plānotās izmaiņas par sejas masku lietojumu neattiecināt uz izglītības iestādēm. Muižnieces lūgums valdībā tika atbalstīts.
Darba drošības un vides veselības institūta direktors, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Ivars Vanadziņš teica, ka audumu masku patiešām esot iespējams uztaisīt tā, lai tā būtu līdzvērtīga medicīniskajai maskai. Taču ražotājam jāpievieno savai produkcijai apliecinājums, ka maska ir ražota atbilstoši Eiropā pieņemtajam vadlīniju dokumentam.
Vairāku izglītības iestāžu darbinieki gan pastāstīja, ka skolām esot piegādāti vairāki sejas masku sūtījumi, arī tādas maskas, kurām cauri spīd gaisma… Esot saņemtas maskas arī ar filtrējošo slāni, bet to audums ātri saveļoties, un maskas neizskatās diez cik pievilcīgi.