Ekonomikas ministrija gatavojas mobilizēt tautsaimniecību 8
Pēc vairāk nekā desmit gadu darba Ekonomikas ministrija gatavojas pabeigt krīzes situācijām nepieciešamu slepenu dokumentu – Tautsaimniecības mobilizācijas plānu.
Šāda plāna izveidi paredz gan 2000. gadā pieņemtais Nacionālās drošības likums, gan 2005. gadā pieņemti MK noteikumi. Taču EM joprojām nav pielikusi punktu šim dokumentam. Šī vilcināšanās satraukusi Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju, kas vairākkārt saukusi ministrijas pārstāvjus uz savām sēdēm un prasījusi paskaidrojumus. “Šajā laikā esam dzirdējuši dažādas atrunas no ierēdņiem. Parasti vaina ir tā, ka nomainās atbildīgie cilvēki vai pat ministri un darbs atkal sākas no jauna,” skaidroja komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis. Komisijas pēdējā tikšanās ar plāna gatavotājiem pērn decembrī gan esot bijusi cerīgāka.
Kā man apgalvoja EM valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs – Tautsaimniecības mobilizācijas plāns esot jau gandrīz pabeigts un tuvākajā laikā tiks sākta tā saskaņošana ar citām atbildīgajām iestādēm un pēc tās dokuments tiks iesniegts Ministru kabinetā. Spiridonovs gan nezināja teikt, kādēļ šis dokuments tapis tik ilgi, jo ministrijā strādājot vien astoņus mēnešus. “Visticamāk, tas tādēļ, ka dokumenta gatavošanā iesaistītas ļoti daudzas valsts iestādes. Turklāt atsevišķās nozarēs jau tagad pastāv līdzīgi plāni,” skaidroja ierēdnis. Piemēram, Krīzes vadības padomē nesen skatītā “Latvenergo” gatavība ārkārtas situācijai vai pārtikas apgādes plāns. Tādēļ EM sagatavotais dokuments vairāk būšot kā kopsavilkums no jau esošajiem plāniem. Spiridonovs arī kategoriski noliedza, ka ilgā vilcināšanās dokumenta pabeigšanā būtu saistīta ar Ukrainas notikumiem un tiem sekojušo drošības saspīlējumu reģionā.
Tautsaimniecības mobilizācijas plāns ir dokuments, kura mērķis ir noteikt, kā kara vai izņēmuma stāvokļa gadījumā tiek nodrošinātas Latvijas bruņoto spēku un valsts civiliedzīvotāju vajadzības. Tur definēti uzdevumi, kas veicami, lai nodrošinātu cilvēku apgādi ar ikdienas dzīvei nepieciešamajiem resursiem – pārtiku, medikamentiem, elektroenerģiju, degvielu. Uzskaitītas pašreizējās rezerves, aprēķinot, cik ilgam laikam ar tām pietiktu dažādu negatīvo scenāriju gadījumā, kad normāli tirgus un loģistikas likumi nedarbosies. Tāpat piedāvāti risinājumi krājumu papildināšanai. Tomēr sīkāk dokumenta saturu EM nekomentē, jo tas saturot ierobežotas pieejamības informāciju.