Kā norit gatavošanās Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem? 0
Liene Seržante, Ķeguma komercnovirziena vidusskolas 5. – 12. klašu kora diriģente: “Šobrīd ir ļoti saspringts mēģinājumu grafiks, jo jau rīt ir koru skates 1. kārta. Dziesmas ir grūtas, un programma sarežģīta. Ir jāiegulda daudz darba, lai būtu labs skanējums. Skolēni grib nokļūt uz dziesmu un deju svētkiem, līdz ar to arī noskaņojums ir labs. Kopumā gan jāteic, ka aizvien mazāk jauniešu vēlas iesaistīties korī. Skolēnus korī ir grūtāk noturēt. Ja dažreiz programma kļūst par grūtu, tad paceļ cepuri un aiziet. Tie, kas ir dziedājuši no 1. klases, tie turpina dziedāt. Skolu korus apdraud arī jauniešu kori, kas darbojas ārpus skolas un kuros dziedošie skolēni labprāt iesaistās. Tad vienā brīdī jaunietim nākas izvēlēties, kuru kori apmeklēt. Ļoti reti ir tādi skolēni, kas to spēj apvienot.”
Inita Kalniņa, deju kolektīva vadītāja Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolā, Neretas kultūras nama vadītāja: “Šogad gatavojamies tā kā vēl nekad. Skatēs esam nodejojuši un gaidām rezultātus. Tā kā es svētkiem gatavoju divus kolektīvus dažādās vecuma grupās, tad arī repertuāri ir dažādi. 5. – 6. klašu kolektīviem vienīgajiem dejas ir ar atribūtiem. Repertuārs šoreiz ir interesants, bet līdz ar to arī sarežģīts. To var apgūt, smagi strādājot. Vidusskolēnu kolektīvā dejo jaunieši, kas paši jau divas reizes bijuši svētkos, tāpēc viņiem ir motivācija tur nokļūt atkal. Taču mazāko klašu skolēni nav tik ieinteresēti – saklausījušies nostāstus, ka dziesmu un deju svētkos ir pārāk karsti un grūti. Tāpēc te nākas darboties ar lielāku piespiešanos un mierināšanu, ka būs jau labi.”
Linda Vītola, Tilžas vidusskolas 3. – 10. klašu kora diriģente: “Gatavošanās svētkiem notiek ļoti intensīvi, jo mūsu novada koriem priekšā ir divas skates. Mūsu kolektīvā valda cerība, ka tomēr tiksim un svētkos ar Tilžas vidusskolas karogu iesim lepni paceltām galvām. Svētku repertuārs ir interesants, mūsdienīgs, pietiekami dažāds un atraktīvs. Ir arī sarežģītākas dziesmas, bet tās visas ir apgūstamas.”
Raitis Kalniņš, deju kolektīva “Zvirbulēni” vadītājs Salaspils pirmsskolas izglītības iestādē “Ritenītis”: “Viss nepieciešamais svētkiem ir sagādāts un sagatavots. Arī dejas, kas ir svētku repertuārā, ir apgūtas, tagad atiek vairs tās tikai atkārtot. Man personiski šķiet, ka pirmsskolai īsti nav vietas dziesmu un deju svētkos. Bērni šādā vecumā vēl īsti nesaprot, ko nozīmē dziesmu un deju svētki, viņi vairāk koncentrējas uz to, kas ir aktuāli šobrīd. Protams ir pozitīvi, ka vecāki iesaista mazus bērnus deju kolektīvos un visur, kur vien var. Taču nopietnība varbūt nav tik liela, kā gibētos. Šad un tad vecākiem nākas atgādināt, ka bērns ir obligāti jāved.”
Gita Skudra, vada deju kolektīvus Skrīveru kultūras centrā, Aizkraukles novada ģimnāzijā, Aizkraukles pilsētas sākumskolā, kā arī Aizkraukles pagasta sākumskolā: “Skates esam jau aizvadījuši, un jāteic, ka tajās startējām ar labiem rezultātiem. Tāpēc noskaņojums deju kolektīvu dalībniekiem ir ļoti labs. Rezultātus gan vēl paziņos tikai maijā, bet mēs gatavojamies un ceram, ka uz svētkiem tiks visi kolektīvi. Lai mēs labi izskatītos skatēs, pašvaldības mums piešķīra līdzekļus jauniem tērpiem. Gatavošanās procesā nekādu problēmu nebija, tika ieguldīts liels, sūrs un grūts darbs gan no bērnu un vadītāju puses. Es jau saku, ka dziesmu un deju svētki ir kā sportistiem olimpiāde ik pēc pieciem gadiem. Mums ir iespējas izvēlēties dejas, jo, piemēram, A deju grupai ir grūtākas dejas, bet B grupai nedaudz vieglākas. Tāpēc skatāmies, kurās grupās ir mazāka konkurence.”
UZZIŅA
XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
* Svētki norisināsies no 6. līdz 12. jūlijam Rīgā, tajos piedalīsies 37 400 bērnu un jauniešu no visas Latvijas.
* Svētkiem par godu atklāts īpašs alfabēts “Burt(u) burvība”, kas atspoguļo 33 Latvijas vērtības un kalpo par pamatu gaidāmajiem svētkiem.
* Informācija par svētkiem, kā arī svētku alfabēts, jau atklātie burti un vērtības apskatāmi oficiālajā mājas lapā “dziedundejo.lv”.
Avots: dziedundejo.lv