Veba kosmosa teleskopa galvenā spoguļa pārbaude “Northrop Grumman” rūpnīcā Kalifornijā. Milzīgais astoņus metrus platais ar zelta plāksnēm klātais spogulis ar 18 virsmām un infrasarkano staru kamera dos iespēju zinātniekiem ieskatīties kosmosa dzīlēs un putekļu mākoņos 13,7 miljardus gadu senā pagātnē tikai simt miljonu gadu pēc lielā sprādziena, kad veidojās zvaigznes un galaktikas.
Veba kosmosa teleskopa galvenā spoguļa pārbaude “Northrop Grumman” rūpnīcā Kalifornijā. Milzīgais astoņus metrus platais ar zelta plāksnēm klātais spogulis ar 18 virsmām un infrasarkano staru kamera dos iespēju zinātniekiem ieskatīties kosmosa dzīlēs un putekļu mākoņos 13,7 miljardus gadu senā pagātnē tikai simt miljonu gadu pēc lielā sprādziena, kad veidojās zvaigznes un galaktikas.
Foto: Chris Gunn/NASA/AP/SCANPIX

ASV gatavo palaišanai kosmosā Džeimsa Veba teleskopu 9

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

ASV kosmosa aģentūras NASA zinātnieki šonedēļ gatavojas palaist kosmosā līdz šim modernāko un spēcīgāko Džeimsa Veba teleskopu, kas nomainīs savu laiku nokalpojušo Habla teleskopu, un dos iespēju pētniekiem ieskatīties vēl dziļāk Visuma miljardiem gadu vēsturē.

Jaunā teleskopa izstrāde ilga 25 gadus un izmaksāja desmit miljardus dolāru. Tā izstrādē bija iesaistīta NASA, Eiropas Kosmosa aģentūra un Kanādas Kosmosa aģentūra. Veba teleskopa izveidē ir līdzdarbojušies aptuveni 10 000 cilvēku no dažādām valstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Teleskopa ievadīšanā orbītā aptuveni pusotra miljona kilometru attālumā no Zemes un tālākajā darbībā nedrīkst būt ne mazāko kļūmju, citādi milzīgais darbs būs bijis veltīgs, tāpēc zinātnieki, konstruktori un inženieri palaišanas priekšvakarā ir satraukti.

“Esmu gandrīz tikpat satraukts par teleskopa startu, kā biju uztraucies pirms 36 gadiem, kad pats devos kosmosā,” intervijā laikrakstam “Florida Today” teica NASA administrators Bils Nelsons, kurš savulaik pabija Visumā ar “Shuttle” kosmosa kuģi.

Ja izdosies ievērot grafiku, Veba teleskops dosies savā desmit gadus ilgajā misijā Ziemassvētku priekšvakarā. Eiropas Kosmosa aģentūras raķete “Ariane 5” ievadīs 5900 kilogramus smago teleskopu orbītā no kosmodroma Franču Gvi­ānā. Pēc palaišanas aptuveni mēnesi zinātnieki rūpīgi pārbaudīs tā darbību un veiks dažādus manevrus. Šobrīd Visumā izvietoti 22 kosmosa teleskopi, kuru darbību pārrauga vairāk nekā ducis valstu.

Desmit miljardus dolāru vērtajam Veba teleskopam ir vissarežģītākā konstrukcija, kas ir jāpiemēro raķetes “Ariane 5” kravas nodalījuma izmēriem, un tam ir jāiztur milzu vibrācija palaišanas brīdī.

Pēc palaišanas teleskops tiks izvērsts, un tā ir ļoti sarežģīta operācija. “Ir 344 iespējamās kļūmes, kas var notikt palaišanas laikā un pēc tam,” aplēsis NASA inženieris Maiks Mencels.

80% no varbūtējām kļūmēm attiecas uz laikposmu, kad teleskops tiek izvērsts pēc palaišanas. Tā izvēršanā iesaistītas simtiem detaļu, un tām visām jādarbojas nevainojamā secībā. “Veba teleskopa izvēršana neapšaubāmi ir vissarežģītākā kosmosa aparāta darbība, ko mums jebkad nācies veikt,” uzskata Mencels, piebilstot, ka ar šo teleskopu visas darbības ir īpašas.

Reklāma
Reklāma

Firmas “Northrop Grumman” izveidotajam teleskopam paredzēts precīzs uzlādēšanas grafiks un dzinēju iedarbināšana, lai tas varētu sasniegt savu galamērķi aptuveni pusotra miljona kilometru no Zemes. “Mēs veicām daudzus testus, kas ilga vairākus gadus, ar dažādu izmēru teleskopa modeļiem,” preses konferencē pirms teleskopa palaišanas teica firmas kosmosa aparātu dzinēju inženieris Kristals Pjūga.

Ja notiktu kas neparedzēts teleskopa izvēršanas un lidojuma laikā, inženieri vairs nespētu palīdzēt, jo šobrīd nav firmas, kas spētu doties uzdevumā, lai salabotu teleskopu tā orbītā tālu Visumā.

Veba teleskopa galvenās sastāvdaļas ir milzīgais astoņus metrus platais ar zelta plāksnēm klātais spogulis ar 18 virsmām un infrasarkano staru kamera, kas dos iespēju zinātniekiem ieskatīties kosmosa dzīlēs un putekļu mākoņos 13,7 miljardus gadu senā pagātnē tikai simt miljonu gadu pēc lielā sprādziena, kad veidojās zvaigznes un galaktikas. Veba teleskops ir aptuveni simt reižu spēcīgāks par savulaik moderno Habla teleskopu. Ar to varētu saskatīt biti aptuveni 390 000 kilometru attālumā, kas ir attālums no Zemes līdz Mēnesim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.