ASV gatavo balsojumu impīčmenta lietā 0
ASV Kongresa Pārstāvju palātas Juridiskā komiteja apstiprinājusi divas apsūdzības prezidenta Donalda Trampa atstādināšanas lietā: amata pilnvaru ļaunprātīgā izmantošanā un Kongresa darba traucēšanā.
Prezidents nodevis ASV intereses
Trešdien Trampa impīčmenta lietā paredzēts balsojums Pārstāvju palātas kopējā sēdē, tālāk virzot lietu izskatīšanai Senātā. Pārstāvju palātā vairākums ir Demokrātu partijai, tāpēc var prognozēt, ka Trampam izvirzītās apsūdzības tiks apstiprinātas. Pēc vairāku liecinieku uzklausīšanas Pārstāvju palātas deputāti secinājuši, ka prezidents Tramps ļaunprātīgi izmantojis dienesta stāvokli un nodevis ASV intereses, mudinot Ukrainu izmeklēt viņa politiskā sāncenša (Džo Baidena) darbību un saistot šo prasību ar militārās palīdzības Ukrainai aizkavēšanu, atzīmē aģentūra “Associated Press”.
Balsojums Pārstāvju palātā paredzēts līdz Ziemassvētku brīvdienām, Senātam pārņemot Trampa atstādināšanas lietas izskatīšanu 2020. gadā. Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi vēl šonedēļ paredzējusi nosaukt aptuveni pusduci likumdevēju no Džerolda Nadlera vadītās Tieslietu komitejas un Ādama Šifa vadītās Izlūkošanas komitejas, kas uzturēs apsūdzības pret Trampu Senāta sēdē.
Ja Pārstāvju palāta apstiprinās apsūdzības, lietas izskatīšana tiks nodota Senātam, kur senatori būs tieneši, bet kongresmeņi – prokurori. Lietas izskatīšanu Senātā vadīs ASV Augstākās tiesas priekšsēdis Džons Robertss. Ja Senāts apstiprinās impīčmentu ar divu trešdaļu balsu vairākumu, prezidents tiek notiesāts un atstādināts no amata. Ja visas apsūdzības tiek noraidītas, prezidents ir attaisnots.
Senāta republikāņi sekošot “Baltā nama gribai”
Vēl nav skaidrs, cik ilgu laiku prasītu Trampa lietas izskatīšana Senātā, jo Senāta demokrātu mazākuma līderis Čaks Šumers ierosinājis izsaukt vismaz četrus lieciniekus, tajā skaitā prezidenta administrācijas vadītāju Miku Malveiniju un bijušo nacionālās drošības padomnieku Džonu Boltonu, kuri atteicās liecināt Trampa lietas izmeklēšanā Pārstāvju palātā.
Šumers ierosinājis sākt impīčmenta lietas izskatīšanu Senātā 6. janvārī un pabeigt to līdz janvāra beigām. Senāta republikāņu vairākuma līderis Mičs Makonels izteicies, ka dotu priekšroku lietas ātrai izskatīšanai bez diskusijām, piebilstot, ka sekošot Baltā nama gribai, atzīmē “AP”.
Šī būtu ceturtā reize ASV vēsturē, kad Kongress izskata lietu par prezidenta impīčmentu. Ja Senāts lemtu par notiesājošu spriedumu, Tramps kļūtu par pirmo ASV prezidentu, kas atstādināts no amata.
Kā atzīmē ASV mediji, šobrīd Senātā pārstāvēti 53 republikāņi un 47 demokrāti (tajā skaitā divi neatkarīgie), tāpēc republikāņi var noraidīt Trampa lietas izskatīšanu Senātā. Ja Šumers un Makonels nespēs rast kompromisu, republikāņu vairākums Senātā var rīkot balsojumu pēc saviem ieskatiem, atzīmē laikraksts “USA Today”.
Vēstulē Makonelam Šumers uzsvēris, ka demokrātu senatori un, viņaprāt, arī republikāņu likumdevēji, uzskata, ka “lietas izskatīšanai jābūt taisnīgai, apsverot visus būtiskos faktus un īstenojot Senāta īpašās pilnvaras impīčmenta procesā, lai tas izturētu taisnīguma pārbaudi amerikāņu tautas vērtējumā”. Drīzumā plānota Šumera un Makonela tikšanās, lai apspriestu impīčmenta lietas izskatīšanas gaitu Senātā.
Trampa atbalstītājiem jau skaidrs, kā balsot
Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pieaug to amerikāņu skaits, kas atbalsta impīčmenta procesu pret Trampu, atzīmē aģentūra “AP”. Demokrāti apsūdzējuši vairākus republikāņu senatorus amata zvēresta pārkāpšanā, jo viņi esot apsolījuši darboties, lai panāktu prezidenta attaisnošanu.
Republikāņu senators Lindzijs Greiems no Dienvidkarolīnas, prezidenta Trampa tuvs sabiedrotais, televīzijas intervijā nav pretendējis uz neitralitāti un paziņojis, ka viņam jau esot skaidrs, kā balsot. “Es necenšos slēpt faktu, ka nicinu impīčmenta procesā izvirzītās apsūdzības, tāpēc man nav vajadzīgi nekādi liecinieki,” pašpārliecināti apgalvoja Greiems.
Republikāņu vairākuma līderis Senātā Mičs Makonels publiski atzinis, ka viņš “saskaņo savu darbību ar Baltā nama padomnieku”. Šumers atgādinājis, ka, izskatot impīčmenta lietu Senātā, katram senatoram būs jāzvēr lemt “taisnīgu tiesu”.