Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Lai tiktu pie fiktīviem apliecinājumiem par vakcināciju pret Covid-19, “cilvēki gatavi ārstus piekukuļot!” 62

Pret Covid-19 vakcinētajiem ir arvien vairāk atvieglojumu un iespēju, piemēram, var apmeklēt pasākumus vai ceļot, taču nereti šīs priekšrocības grib saņemt arī nevakcinētie, vēsta “ReTV”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas
Covid-19 maina dzīvi pasaulē un Latvijā

Ģimenes ārsti ziņo, ka jau ir bijuši gadījumi, ka pacienti cenšas iegūt viltotus vakcinācijas sertifikātus, un stāsta, ka līdzīga pieredze ir arī citiem speciālistiem un pat skaistumkopšanas nozarē strādājošajiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai saņemtu fiktīvu apliecinājumu par vakcināciju pret Covid-19, cilvēki gatavi ārstus piekukuļot – sola pat vairākus simtus eiro, bet citi ir ļoti radoši, cenšoties sertifikātu iegūt ar viltu.

Kā ReTV Ziņām stāsta ģimenes ārste Linda Šīrone, veidi esot visdažādākie:

“Pēdējais, kas bija tikko, burtiski pirms dažām dienām, kolēģim pacients saka – dermatologs mani savakcinēja, bet ģimenes ārstam būtu nepieciešams man izsniegt šo kartiņu un reģistrēt e-veselībā, jo dermatologs to nevarēja izdarīt. Paldies Dievam, ka kolēģi ir saprātīgi domājoši un saprata, ka kaut kas tīrs tur tomēr nav,” saka ģimenes ārste.

Ārsti gan šaubās, vai viņiem ir tiesības ziņot par šādiem gadījumiem – to liedzot ārsta ētika un pienākums neizpaust ziņas par pacientu.

“Nedrīkstam. Arī par to, ka praktiski pārkāpums noticis nav, ir bijusi tikai tāda saruna. Mums ir arī ļoti grūti kaut ko pierādīt reāli,” ReTV Ziņām neslēpj ģimenes ārste Šīrone.

Gan Nacionālais veselības dienests (NVD), gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) tomēr mudina ārstus un pacientus ziņot par šādiem gadījumiem.

“Mēs ar šādu oficiālu informāciju vēl neesam sastapušies, to mēs tikai manām šur tur pavīdam sociālajos medijos, un, jāsaka, ka šajos gadījumos, protams, mēs paļaujamies gan uz mediķu profesionalitāti, gan godaprātu. Tomēr, ja notiek šādi gadījumi, mēs aicinātu vērsties tiesībsargājošās institūcijās, tādās kā Valsts policija un KNAB. Protams, vēl var izmantot vietni trauksmescēlājs.lv,” pauž NVD Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

Reklāma
Reklāma

KNAB jau saņēmis vairākus signālus par cilvēku interesi viltot Covid-19 vakcinācijas faktu. Visi gadījumi esot pārbaudīti, un pārkāpumi nav apstiprinājušies.

Tas gan nenozīmē, ka šādus pārkāpumus vispār nav iespējams konstatēt un pierādīt.

“Korupcijas ir latents, tātad – slēpts, ļoti grūti pierādāms noziegums. Taču šādos gadījumos, ja pacients piedāvā vakcinēt apmaiņā pret kādu prettiesisku labumu, ieteicams ārstam uzreiz nenoraidīt šo piedāvājumu; iespējams, pateikt, lai dod laiku varbūt pārdomāt. Tieši šajā pārdomu laikā nekavējoties ir jāziņo KNAB. Sadarbojoties ar iestādi, šādus pārkāpumus var atklāt visefektīvāk un visveiksmīgākajā veidā,” ReTV Ziņām norāda KNAB pārstāve Paula Vilsone.

KNAB atgādina, ka par šādu pārkāpumu abām pusēm draud kriminālatbildība.

Atkarībā no tā, kāds noziegums pastrādāts – dokumentu viltošana mantkārīgā nolūkā, kukuļošana vai prettiesiska labuma došana vai pieņemšana – var sodīt ar piespiedu darbu, naudassodu vai reālu brīvības atņemšanu.

Plašāk “ReTV” sižetā:

Vakcinācija pret Covid-19 Latvijā un pasaulē
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.