Gastroenterologs: bērnam vajag netīrumus 0
“Pārtikas vielu nepanesība ir atraktīva tēma, bet klīniskā jēga ir tikai viena – ja cilvēkam no kāda produkta rodas slikta pašsajūta, to labāk neēst. Droši vien senatnē tā arī darīja. Mūsdienu cilvēks izvēlas sarežģītākus ceļus. Nevar teikt, ka radušās jaunas slimības, ko izraisa ēdiens, bet rodam šīm kaitēm skaidrojumu, pateicoties kvalitatīvām izmeklējumu iespējām,” uzsver Rīgas Stradiņa universitātes docents, gastroenterologs Ivars Tolmanis.
Eksperimentos pierādīts – ja tikko piedzimušu pelīti atstāj pilnīgi sterilā vidē, viņa ļoti ātri sasirgst ar autoimūnām slimībām un nomirst. Taču, ja pelēnu baro ar apkārtējās vides mikrobiem, veidojas izturīgs dzīvnieks.
Mūsdienās pārlieka tieksme pēc izcilas tīrības ir liela problēma, un tā saistīta ar veselību. Droši vien cilvēka radīšanas brīdī nebija paredzēts, ka gribēsim būt tik ļoti sterili: tīrīsim rokas ar dezinficējošām salvetēm, mazgāsim telpas, traukus un apģērbu ar speciāliem ķīmiskiem līdzekļiem… Vairākums rūpējas par ekoloģisku vidi, bet neaizdomājas, ka tai piedien arī mikrobi.
Ir pierādīts, ka mazotnē, īpaši pirmajā cilvēka dzīves gadā, notiek imūnās sistēmas treniņš – kā ģenētiski noteikta dabīga aizsargreakcija. Ja bērns aug pārāk sterilos apstākļos, šī aizsargbarjera neveidojas, toties var rasties neadekvāta reakcija no organisma imūnsistēmas puses. Tie ir logi virknei slimību. Šādā sakarībā runā par autoimūnām slimībām, piemēram, cukura diabētu, vairogdziedzera kaitēm un atsevišķām locītavu slimībām.
To piemin arī saistībā ar celiakiju. Viens no iespējamiem cēloņiem, kāpēc rodas šī slimība, ir pārlieka sterilitāte agrīnā dzīves posmā, kad pietrūcis mikrofloras, kas vajadzīga normālai attīstībai.
Visu rakstu lasiet žurnāla “36,6 °C” marta numurā vai tā elektroniskajā versijā.