Foto – Shutterstock

Garšīgākās rudens avenes. Kā mēslot, lai būtu bagāta raža? Modernāko šķirņu apraksts 0

Savā saimniecībā audzējam rudens avenes ‘Polana’, ‘Polka’ un jauno šķirni ‘Polesie’. Gribu uzzināt vairāk par aveņu miglošanu pret slimībām. Vai vajag lietot Efektoru vai Čempionu? Kā izmantot minerālmēslus? Vai ir jaunas šķirnes? ILVA AUCĒ

Reklāma
Reklāma

Slāpeklis vajadzīgs katru gadu

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Dārzkopības institūta pētniece Valda Laugale akcentē – remontantās jeb rudens avenes nav jāapsmidzina pret stublāju slimībām ar Effector vai Champion 50, jo dzinumus katru gadu nogriež līdz ar zemi, tādējādi tiek ierobežota slimību izplatība, arī kaitēkļiem liegta iespēja stādījumos pārziemot. Vienīgi slapjos rudeņos avenes bojā pelēkā puve – tad, ievērojot ķīmisko preparātu nogaidīšanas laiku, var izmantot fungicīdus (parasti gan dārzos tos nesmidzina).

Rudens avenes jutīgi reaģē uz dažādu minerālvielu nepietiekamu daudzumu. Mēslojuma devas aprēķina atkarībā no augsnes analīžu rezultātiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katrā ziņā slāpekļa mēslojums avenēm jādod katru gadu, jo lielākas ražas veidošanai augi to patērē daudz. Piemēram, kālija nitrāta vidējā deva aveņu stādījumos ir 40 g/m2, rēķinot uz apdobes joslu. Smagās augsnēs slāpekļa mēslojumu dod vienā paņēmienā, bet vieglās pusi no devas iestrādā agri pavasarī, bet otru pusi ziedēšanas sākumā.

Atsevišķus elementus saturošus mēslošanas līdzekļus var aizstāt ar komplekso mēslojumu. Pamatmēslojumam pavasarī izmanto tādus, kas satur vairāk slāpekļa un kālija, bet mazāk fosfora. Kopumā deva ir 500 kg/ha. Vienā reizē izmantot tik daudz nav ieteicams, tāpēc labāk sadalīt to divās daļās, turklāt otrreiz rudenī lietot komplekso mēslojumu, kas satur maz slāpekļa.

Modernākās šķirnes

Iekārtojot rudens aveņu stādījumus, ieteicams izvēlēties šķirnes ar agrāku ienākšanās laiku, jo ražu stipri ietekmē konkrētā gadalaika apstākļi. No vēlām šķirnēm, kam ogas sāk nogatavoties tikai septembrī, parasti līdz salnām nepaspēj iegūt labu ražu.

Lai šīs kultūras audzēšanu padarītu ienesīgāku, t.i., paildzinātu ogu vākšanu, avenes vēlams audzēt zem seguma, piemēram, ierīkot plēvju tuneļu konstrukcijas tāpat kā citās valstīs.

Šķirne ‘Polesie’ nav jauna, tā izveidota Polijā un reģistrēta 2006. gadā. Dzinumi ir vidēji augsti. Ogas – apaļi koniskas, tumši sarkanas, var saldēt. Polijā sāk nogatavoties jūlija beigās. Višķu pagasta zemnieku saimniecības “Ziediņi” īpašniece Janīna Kursīte pirms vairākiem gadiem izmēģināja audzēt ‘Polesie’ un secināja: lai gan ogas lielas un skaistas, tās nav nedz saldas, nedz skābas, drīzāk bezgaršīgas. Stādaudzētāja par labāko atzīst šķirni ‘Polka’, kas izceļas ar garšīgām ogām.

‘Allgold’ – jaunums Latvijā. Šai rudens aveņu šķirnei ir lielas, dzeltenas, garšīgas, aromātiskas, saldas ogas, kas piemērotas saldēšanai. Dzinumi ir apmēram 1,5 m gari. Ražo no jūlija beigām līdz vēlam rudenim.

Reklāma
Reklāma

‘Sugana’ – jauna, ļoti ražīga rudens aveņu šķirne, izaudzēta Šveicē. Ogas – stingras, spilgti sarkanas. Atšķiras ar to, ka rudenī dzinumi nav jānogriež, bet nākamā gada martā tikai nedaudz jānoīsina galotnes un jāparetina stādījumi. Jūlijā raža ienākas uz šiem pašiem dzinumiem, bet uz jaunajiem dzinumiem – rudenī. Dzinumi ir 1,5–1,7 m gari. Latvijas apstākļos šī šķirne nav pārbaudīta.

Iepriekš pasūtot līdz augustam, zemnieku saimniecībā “Melnalkšņi” nākamgad aprīļa beigās varēs iegādāties no Holandes ievestus ‘All Gold’, ‘Fallgold’, ‘Sugana’, ‘Polka’ un citu rudens aveņu stādus. Minimālais skaits – 25 konkrētas šķirnes stādi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.