Garšīgākais alus – Valmiermuižā 2
Kādreiz alus kvalitāti pārbaudīja, to izlejot uz koka taburetes. Tai uzsēdās aldaris ādas biksēs. Ja, ceļoties kājās, taburete pielipa pie dibena, alus bija uzskatāms par labu, ja nepielipa, tad alus tika uzskatīts par sliktu. Biedrības “Alus brālība” izveidotā žūrija alu vērtē citādi. Jau sesto gadu nozares profesionāļiem dažādās jomās pasniedz “Latvijas alus gada balvu”.
Dikļu pilī “Latvijas alus gada balvas 2016” pasniegšanā neiztika bez dziedāšanas, un populārā Rozamundes melodija, izrādās, savā pirmsākumā bijusi čehu komponista J. Oibota sacerētā “Alus kannas polka”.
Pēdējos divos gados Latvijas tirgū sevi pieteikušas 12 jaunas mikro alus darītavas, no kurām atpazīstamas kļuvušas “Raiskuma labumu darītava”, “Viedi”, “Ādažu meistara alus”, “Madonas alus”, Zoltnera alusdarītava, “Bierhaus” un “Godalus”. Taču absolūts iegūto apbalvojumu līderis šogad ir SIA “Valmiermuižas alus”, iegūstot “Latvijas alus gada balvu 2016” par stabilu un ikgadēju alus tirdzniecības kāpumu, balvu “Gada reklāmas tēls” un balvu par ieguldījumu alus popularizācijā un alus baudīšanas tradicionālajā kultūrā. Valmiermuižas alus zīmols “Kokmuiža” ir atzīts par labāko nominācijā “Labākais alus iepakojums”.
“Man pašam patīk klasika,” sprieda visu aldaru metrs, leģendārais Kārlis Zālītis, kurš gatavojis receptes ne tikai daudzām teicamām Bauskas alus šķirnēm, bet arī izcilajam Tērvetes alum. “Patīk turēties pie tradīcijas un garšu veidot ar klasiskajiem līdzekļiem. Veidojot piejaukumus, vairs nebūs īsts alus… Mūsdienās jau arvien grūtāk ir atrast oriģinālu alu. Izejvielas masveidā piegādā no vienas vietas, standartizētas iekārtas no otras, receptes no trešās… Tomēr, ja alum nav savas sejas, nav interesanti to baudīt.” Starp citu, iespējams, K. Zālīša pirms apmēram 40 gadiem gatavotais Senču alus ir vienīgais Latvijā, kas visu laiku ražots bez pārtraukuma.
Balvas par jaunu eksporta tirgu meklēšanu un kopējo kāpumu saņēma AS “Cēsu alus”, SIA “Bauskas alus”, bet par eksporta kāpumu – SIA “Abula”. Arī šogad AS “Cēsu alus” saņēma balvu par videi draudzīgāko uzņēmumu, jo veic regulārus un stabilus ieguldījumus uzņēmuma modernizācijā un attīstībā. Šajā jomā neatpaliek strauji augošā Tērvetes alus darītava, saņemot balvu nominācijā “Videi draudzīgākais uzņēmums”.
Latvijas alus gada balvas žūrija augstu novērtējusi SIA “Bauskas alus” galvenās tehnoloģes Māras Sirmās un SIA “Piebalgas alus” izpilddirektora, galvenā inženiera Pētera Micāna mūža ieguldījumu alus nozares attīstībā, pasniedzot “Latvijas alus gada balvu 2016”. Atzinību par nozīmīgu Latvijas alus liecību publicitāti 2016. gadā saņēma Žigimants Šalkausks par grāmatu “Latvija – alus darītavas, etiķetes, paliktņi. 19. gs. – 1946. g.” un Vilnis Auzāns par grāmatu “Sirds pareizajā pusē. Aldaris Kārlis Zālītis”.
Šogad Alus gada balvas organizatori ieviesa jaunu tradīciju – publisku interneta balsojumu, kurā tika noskaidrotas populārākās gaišā un tumšā alus šķirnes. Nepārprotams uzvarētājs gaišā alus grupā ir Valmiermuižas gaišais alus, tumšā alus grupā – Brenguļu alus.
“Nav patiesība, ka Latvijā dzer pārāk daudz alus,” piezīmēja Alus brālības valdes priekšsēdētājs Andrejs Šikors. Drīzāk alus ir daudz vairāk jāpopularizē, jo Latvija alus patēriņa ziņā uz vienu iedzīvotāju atrodas 25. vietā pasaulē, salīdzinājumam – Igaunija 5. vietā, Lietuva 6. vietā. Lai mainītu alus patēriņa modeli, alus darītavas ne tikai pakāpeniski samazina savas produkcijas īpatsvaru lielajās PET pudelēs, bet arī daudz vairāk rūpējas par vides aizsardzības problēmu risināšanu.