Foto: Sergey Melkonov/Shutterstock

Garšīga, sātīga, veselīga. Meklējam īstu rudzu rupjmaizi 0

Īsta rudzu maize ir produkts ar daudz vērtīgām uzturvielām, kas nepieciešamas, lai cilvēks justos vesels un spēkpilns. Kur meklēt garšīgo, sātīgo un veselīgo maizi?

Reklāma
Reklāma

Lai vienmēr mājās rudzu maize

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs dietologs Andis Brēmanis atzīst, ka esam novārtā atstājuši īstu rudzu maizi. Tas, kas agrāk bija viens no uztura pamata, tiek aizstāts ar daudz nevērtīgākiem produktiem. “Mūsdienās rupjmaizes ēšanas tradīcijas ir jāiemāca, jo bērns, visticamāk, izvēlēsies baltmaizi. Vajadzētu bērniem mācīt ēst rudzu maizīti, rūpēties, lai tā vienmēr ir mājās.”

Latvijas Lauksaimniecības universitātes asociētā profesore Daiga Kunkulberga skaidro, ka Latvijā tradicionāli rupjmaize tiek gatavota ilgi: sāk ar plaucējumu, kura laikā veidojas īpašie savienojumi, kas ir sākums, lai turpinātos rūgšanas procesā sarežģītā pienskābā attīstība. Pēc tam seko garš ierauga gatavošanas posms, raudzēšana, cepšana karstā krāsnī virs 100 grādiem. “Maizītes gatavošanas procesā ir daudz sarežģītu starpposmu. Tieši rūgšanas garajā posmā veidojas rupjmaizes īpašā garša un smarža,” teic D. Kunkulberga.

Stiprina veselību

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes asociētā profesore Ida Jākobsone informē: “Pētījumā, ko veicām no 2000. līdz 2015. gadam, apstiprinājās, ka graudos esošie fitoestrogēni iedarbojas uz ļaundabīgām krūšu, prostatas un zarnu vēža izpausmēm, tie labvēlīgi ietekmē pacienta veselību.” Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedras lektore dietoloģe Lolita Neimane skaidro, ka rudzu maize ir vērtīga, jo samazina dažādus riskus, kas saistīti ar veselību. “Pirmkārt, tā var samazināt kopējo un zema blīvuma holesterīna līmeni mūsu asinīs. Otrkārt, pēc maltītes tā samazina insulīna līmeni. Treškārt, īso ķēžu taukskābes samazina risku zarnu vēža attīstībai, jo šķiedrvielas ir zarnu sanitārs, kas izslauka to, kas organismam vairs nav vajadzīgs.”

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas rehabilitācijas nodaļas vadītājs dietologs Atis Tupiņš atzīst, ka rudzu maize ir ļoti laba veselības stiprināšanai. “Rudzu maize satur megadaudz dažādu uzturvielu. Es pacientiem mācu: uzsmērē uz maizes medu, uzkaisa ogas – cik veselīgs un garšīgs produkts! Rupjmaize labi sader ar biezpienu. Vēl laba kombinācija – rupjmaize ar sviestu, sāli un avokado.”

Dziedina zarnu traktu

Arī gastroenterologs profesors Anatolijs Danilāns atzīst, ka rupjmaize tiešām ir labs uztura produkts, kas stiprina kuņģa-zarnu traktu no iekšienes. Šajā maizē ir sagremojamās un nesagremojamās šķiedrvielas. Tieši nesagremojamās palīdz pārtikai virzīties pa zarnu traktu, veicina vieglāku vēdera izeju. Savukārt sagremojamās šķiedrvielas pabaro zarnās mītošās labās baktērijas. Kuņģī un zarnās dzīvo daudz dažādu baktēriju, kopā pusotra kilograma. Profesors skaidro, ka baktērijas no šķiedrvielām ražo unikālas vielas – īso ķēžu taukskābes jeb etiķskābi, sviestskābi, propionskābi. Zarnu epitēlija šūnās ir speciāli kanāliņi, pa kuriem iekļūst šīs taukskābes un pabaro zarnu šūniņas. “Pļurkšķēšana par to, ka rupja maize bojā zarnu traktu, ir pilnīgas muļķības! Barojiet baktērijas ar šķiedrvielām, un tās ražos vielas, kas dziedinās zarnu traktu,” aicina profesors Danilāns.

Rupjmaizē tiek daudz iestrādātas ķimenes, tās ārstē iekaisīgus procesus zarnu traktā, veicina labāku sagremošanu.

Rudzu maize sniedz ātru sāta sajūtu, ja ēdam to lēnām, rūpīgi sakošļājot. Rupjmaize ir ideāls produkts ēdiena garšas baudīšanai. Nereti neiesaka ēst svaigu rupjmaizi, jo tā mēdz būt ar nedaudz skābu garšu, kas nav vēlama tiem, kuriem ir problēmas ar kuņģa veselību. Labāk 2–3 dienas atļaut maizītei nobriest un tad lietot.

Reklāma
Reklāma

Īsta rudzu rupjmaize veikalu plauktos

Īsta rudzu maize tiek cepta no rudzu pilngraudu miltiem, tai nav pievienoti kviešu milti un citas nevajadzīgas sastāvdaļas. Tad tā ir lielisks šķiedrvielu avots, kas dos patīkamu sāta sajūtu. Rudzu maizes iepakojums var nedaudz maldināt, jo nereti mīklai tiek pievienotas dažādas citas sastāvdaļas, tāpēc, iegādājoties rudzu maizi, ieteicams izpētīt tās sastāvu. Meklējām gardāko un autentiskāko rudzu maizīti, kādu to cepa jau sirmā senatnē.

Sāls un cukurs

Ja sāls ir aptuveni grams uz 100 gramiem produkta, tas ir normāli. Lielākoties ap gramu sāls arī tiek piedāvātas rudzu maizes mūsu veikalos. Savukārt cukura parasti ir vairāk nekā baltmaizē. Kā redzams tabulā, vidēji dažādu cukuru daudzums ir 7 grami, bet ir maiznieki, kas spēj izcept maizi ar 3,5 gramiem cukura (uz 100 g produkta), bet ir maizīte, kurā ir pat 9,5 grami cukura.

Patērētājam ir iespējas izvēlēties, vai viņš vēlas īstu rudzu rupjo maizi ar augstu šķiedrvielu un citu vērtīgu vielu saturu vai vieglāku maizīti no rudzu un kviešu miltiem.

UZZIŅA

Dienā jāuzņem 30–35 grami šķiedrvielu, rupjmaizē to ir ļoti daudz – 9–11 gramu 100 gramos produkta. Salīdzinājumam var minēt, ka baltmaizē ir tikai 2–3 grami šķiedrvielu uz 100 gramiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.