6
Kā rīkojas policija, kad veikalā aizturēts zaglis
Sākot ar 2015. gadu, sadarbībā ar Ģenerālprokuratūru jau sāktas aktivitātes kriminālprocesa izmeklēšanas vienkāršošanā, kuru īstenošanai nav nepieciešamas izmaiņas normatīvajos aktos. Visur gan vēl nav izveidojusies vienāda šajā shēmā redzamā prakse, daudz kur notiek vēl pa vecam un process ir krietni garāks. Bet policija vēlētos izmaiņas normatīvajos aktos, lai izmeklēšana būtu vēl vienkāršāka.
1. Izmeklētājs ierodas notikuma vietā. Bieži izbrauc arī patruļpolicija, kas nepieciešamības gadījumā nogādā zagli iecirknī.
2. Saņem cietušās juridiskās personas rakstveida iesniegumu un nopratina cietušā pārstāvi, kam tiek pievienota cietušā pārstāvja pilnvara un videokameru ieraksti.
3. Pieņem lēmumus rezolūcijas veidā (tie var tikt uzrakstīti uz iesnieguma, nopratināšanas protokola) par kriminālprocesa uzsākšanu, par atzīšanu par cietušo un par atļauju cietušās juridiskās personas pārstāvim piedalīties kriminālprocesā.
4. Aizpilda kriminālprocesa reģistru (visa kriminālprocesa gaitā – dokuments uz astoņām lapām, kur norāda visas kriminālprocesu veicošās amatpersonas, pieņemtos lēmumus u. c. informāciju, pēc būtības dublējot lietā esošo informāciju).
5. Nopratina veikala darbinieku un/vai apsargu, par ko sagatavo protokolu, detalizēti fiksējot, ko redzēja, kāda persona, ko un kādā veidā zaga.
6. Apskata videonovērošanas kameru ierakstu – fiziski pārliecinās, kas ierakstā redzams, raksta ziņojumu, ka ieraksts derīgs.
7. Sagatavo lietisko pierādījumu un dokumentu sarakstu.
8. Pieņem lēmumu par personas atzīšanu par aizdomās turēto.
9. Ja aizdomās turētajam nepieciešams aizstāvis, tad izsauc aizstāvi, par ko sagatavo pieprasījumu.
10. Iepazīstina aizdomās turēto ar lēmumu par viņa atzīšanu par aizdomās turēto, izsniedz lēmuma kopiju, izsniedz tiesību un pienākumu izrakstu, izskaidro to.
11. Nopratina aizdomās turēto, par ko sastāda protokolu, detalizēti fiksējot personas liecības par zādzības izdarīšanu.
12. Izņem aizdomās turētā DNS paraugu, par ko sastāda aktu, fiksē sejas attēlu un pirkstu nospiedumus.
13. Pievieno lietai aizdomās turētās personas raksturojošas informācijas izdruku no sodu reģistra un citām datubāzēm.
14. Pieprasa un pievieno kriminālprocesam tiesas spriedumus par noziedzīgiem nodarījumiem, kuros persona vēl nav izcietusi sodu.
15. Ievada informāciju Kriminālprocesa informācijas sistēmā: noziedzīgā nodarījuma aprakstu, informāciju par kriminālprocesā iesaistītajām personām un par visiem kriminālprocesā pieņemtajiem lēmumiem.
16. Pieņem lēmumu par kriminālvajāšanas uzsākšanas ierosināšanu un lietas materiālu nodošanu prokuratūrai. Neatliekamības kārtībā vai saīsinātā procesa kārtībā kriminālprocesu prokuratūrai nodod ar pavadrakstu (lēmums netiek pieņemts).
17. Ja nepieciešams, pieņem un noformē lēmumu par drošības līdzekļa piemērošanu aizdomās turētājam: sastāda aizturēšanas protokolu, izsniedz aizturētā tiesību un pienākumu izrakstu, izsniedz advokātu sarakstu, ievieto personu īslaicīgās aizturēšanas vietā, veic personas kratīšanu, aizturētā nopratināšanu, par ko sastāda protokolu. Kad personu atbrīvo, par to raksta lēmumu.