Salds našķis no cūku pupām. Ļoti sena recepte no saimnieces Nitjas pūra 0
Mūsdienās latvieši cūku pupas izmanto visai tradicionālā veidā – vasarā tās novāra ar visām pākstīm, izloba un ēd ar kefīru vai rūgušpienu. Lai pamielotos ziemā, pašu audzētās sasaldē vai kaltē, bet arī tad ēd novārītas un ar saceptiem treknākas gaļas kraukšķīšiem vai pieliek zupai. Citas tautas no cūku pupām gatavo salātus, kotletes, pastētes un pat kēksus vai citus saldumus. Piedāvājam ļoti senu, no paaudzes paaudzē mantotu garda saldā ēdiena recepti no saimnieces Nitjas Rūpas pūra.
100 g cūku pupu miltu
100 g saldkrējuma sviesta
100 g pūdercukura
Tējkarote malta kardamona
100 g žāvētu augļu vai riekstu (visgardāk ir ar saldskābenām kaltētām dzērvenēm)
1. Pirms gatavošanas pupām uzlej divreiz vairāk ūdens un noliek diennakti mērcēties. Pupas ir labi izmērcējušās, ja to miziņa ir līdzena, nevis krokaina.
2. Pirms ēdiena gatavošanas pupām noņem miziņu. Visvieglāk to izdarīt, ar nazi griežot pupai gar sānu. Lai gan darbs ir piņķerīgs, tas neaizņem daudz laika – puskilogramu pupu var iztīrīt pusstundā.
3. Izlobītās pupas saliek uz pannas un kaltē cepeškrāsnī (+ 60…+ 70 °C) aptuveni divas stundas. To var darīt arī uz radiatora vai plīts virsmas, iztiekot bez resursu patēriņa. Cūku pupas ir izkaltušas, ja tās var pārlauzt uz pusēm.
4. Tad tās liek blenderī un samaļ miltos. Sākumā pārņem šaubas, vai blenderim kas tāds būs pa spēkam, taču, izrādās, ar to tiek galā visparastākais blenderis (attēlā redzamais instruments ir samērā lēts, maksā 40 eiro).
5. Iegūtos miltus izsijā, jo tajos palicis gana daudz lielāku gabaliņu.
6. Kad milti izsijāti, iegūstam cūku pupu putraimus. Tos var likt pie zupām putraimu vietā vai samalt kafijas dzirnaviņās līdz miltu konsistencei.
7. Beidzot ir iegūti ideāli cūku pupu milti, no kuriem gatavo saldo ēdienu. Konsistences, uzturvērtības un izmantojuma ziņā tie ir ļoti līdzīgi turku zirņu miltiem, kurus tagad var iegādāties arī lielveikalos.
8. Cūku pupu miltus (100 gramu) liek uz pannas un uz lēnas uguns, nepārtraukti maisot, apgrauzdē, līdz jūtama patīkama riekstu smarža. Ja neapgrauzdē, saldajam jūtama pupu garša.
9. Pannu noņem no uguns un pievieno 100 gramu sviesta, kas sagriezts nelielos gabaliņos.
10. Sviestu lēnām ieberž miltos. Svarīgi, lai sviests nebūtu šķidrs, bet tiktu vienmērīgi ieberzts miltos, veidojot drumstalas.
11. Pievieno 100 gramu pūdercukura un iemaisa. Pannu liek uz uguns, pieber maltu kardamonu un maisa, līdz cukurs sāk kust un veidojas viendabīga masa.
12. Masu liek traukā atdzesēties. No tās var savelt bumbiņas, izmantot kārtainajam desertam kopā ar biezpienu, putukrējumu un pārliet ar dzērveņu mērci, var izdekorēt tortes saberzta biskvīta vietā.
13. Konkrētajā gadījumā pašu kaltētas dzērvenes sagriež smalkos gabaliņos un rūpīgi iemaisa masā. Var izmantot dažādas variācijas – pielikt riekstus, rozīnes, sēkliņas, kas kuram garšo. Dzērvenes saldajam ēdienam dod patīkamu skābumiņu.
14. Ar samitrinātām rokām veļ bumbiņas. Kā tās garšo? Pēc svaigi grauzdētiem riekstiem un patīkami smaržo pēc kardamona! Veselīgs, barojošs našķis, kurā ir daudz vērtīgu vielu. Izkonkurē jebkuru veikalos nopērkamo gardumu ar E vielām un konservantiem. Bērniem garšo!
Nolobītajās miziņās ir daudz vērtīgu vielu, tādēļ tās nevajag izmest, bet pagatavot gardu mērcīti. Miziņas izkaltē, saberž mazākos gabaliņos (tikai ne miltos), liek uz pannas, pievieno sviestu un miltus, apcep, pielej ūdeni, sāli un garšvielas. Ēd ar kartupeļiem vai uzlej putrai vai kotletēm. Pārbaudīts – ļoti gardi!