Šķēlums blūzītes sānos ir lielisks risinājums apjomīgu gurnu īpašniecēm, jo tad apģērba gabals neuzsēžas uz gurniem, bet brīvi krīt. Arī šķēlumi, tātad vertikālās līnijas, paslaidina gurnu līniju.
Šķēlums blūzītes sānos ir lielisks risinājums apjomīgu gurnu īpašniecēm, jo tad apģērba gabals neuzsēžas uz gurniem, bet brīvi krīt. Arī šķēlumi, tātad vertikālās līnijas, paslaidina gurnu līniju.
Foto: Dainis Bušmanis

“Apģērbs ir teju vizītkarte.” Ko vajadzētu ievērot, veidojot garderobi? 0

Daba mums devusi atšķirīgus augumus, lai mēs nebūtu līdzīgas kā vienas olšūnas dvīņi vai rūpnīcā štancētas auto detaļas. Tāpēc visām nepiestāvēs viens un tas pats. Ko vajadzētu ievērot, veidojot garderobi?

Reklāma
Reklāma

Darbojas kā vizītkarte

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Apģērbs ir teju vizītkarte, jo pēc tā vispirms tiekam vērtēti. Gadās, ka pirmais iespaids par cilvēku ir ļoti noturīgs,” zina teikt Inga Vereba, Friča Brīvzemnieka pamatskolas vizuālās mākslas pasniedzēja un pieaugušo neformālās izglītības kursu lektore.

“Nereti sievietes ir nemierā ar sava auguma proporcijām – kaut kā ir par daudz, bet kaut kā pietrūkst. Taču jāatceras, ka mēs katrs esam unikāls, ar milzīgu gēnu mantojumu. Tāpēc vajadzētu būt lielākai pašapziņai un pieņemt sava auguma proporcijas, kādas tās devusi daba un vecāki, un ģērbties atbilstīgi savam augumam un vecumam.”

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Dainis Bušmanis

Inga Vereba izstāsta, ko vajadzētu ņemt vērā, izvēloties apģērbu.

“Augumu slaidāku dara vertikālās līnijas, kuras veido piedurkņu, bikšu, svārku, žaketes un blūzes garums, ja tas izvēlēts atbilstīgs auguma proporcijām, kā arī visas apģērba iešuves, šķēlumi un aizdares. Jāņem vērā arī horizontālās līnijas, kas augumu vizuāli paplatina, tāpēc žaketei, blūzei vai topiņam nevajadzētu beigties uz gurnu platākās vietas – tādējādi akcentējam šo problēmzonu. Lai tas nenotiktu, apģērba augšdaļai jābeidzas plaukstu virs gurnu platākās vietas vai plaukstu vai divas zem tās.”

Inga Vereba ne vien pārzina garderobes veidošanas pamatprincipus, bet arī pati šuj sev apģērbu. Bikses un blūzīte ir viņas autordarbs. To modelējot, Inga ievērojusi vairākas likumības, kas ļauj notušēt nevēlamo, piemēram, zilas krāsas manšete blūzītes piedurkņu galos nosedz elkoņus. Savukārt garā veste, tātad – vertikālās līnijas, slaidina augumu. Viegli piegulošas bikses, kas beidzas kādu sprīdi virs potītēm, vizuāli pagarina augumu. Tiesa, šādu bikšu modeli ieteicams izvēlēties tām, kurām ir skaistas potītes.
Foto: Dainis Bušmanis

Noteikti jāievēro, ka svārkiem vai kleitai vajadzētu sniegties līdz vietai, kur kājas ir tievākas. Ja svārku garums ir līdz puslielam – apakšstilba resnākajai vietai, tā ir neveik­smīga izvēle, kas var pamatīgi sabojāt koptēlu.

Labāk izvēlēties svārkus līdz celim vai nedaudz zem tā, vai arī garus.

Ar apģērbu nevajadzētu veidot horizontālus taisnstūrus, velkot platu un garu žaketi kopā ar platiem svārkiem. Šajā gadījumā proporcija 50:50 nav zelta variants.

Gara un korpulenta auguma dāmām jāņem vērā, ka viņām ir piemērotas prāvas apģērba detaļas un aksesuāri.

Krāsu spēks

Liela loma veiksmīga koptēla veidošanā ir arī apģērba krāsai un krāsu salikumam, uzsver speciāliste. “Vienkrāsains apģērbs augumu vizuāli padara slaidāku, taču nevajadzētu aizrauties ar melno krāsu, to labāk atstāt vakaram – mazajai vakarkleitiņai,” viņa norāda.

“Melnā krāsa uzliek tādu kā rāmi – izteikti iezīmē auguma kontūras. Kaut šķiet, ka maskējam auguma nepilnības, patiesībā tās akcentējam.”

Daudz pateicīgāka ir pelēkā krāsa, jo tā neizceļ auguma problēmzonas tik ļoti kā melnā krāsa, it kā izkliedē auguma aprises, turpina Inga Vereba.

Reklāma
Reklāma

“Piemēram, var iegādāties pelēku kostīmu un valkāt svārkus un žaketi komplektā, to atsvaidzinot ar spilgtas krāsas lakatiņu, šallīti, kaklarotu vai arī svārkus komplektēt ar košu blūzīti zilganzaļā, indigo zilajā vai fuksiju krāsā.”

Speciāliste brīdina, ka jābūt uzmanīgām ar balto krāsu.

“Tā vizuāli palielina valkātāju, tāpēc, ja pleci ir plati, vajadzētu izvairīties no sniegbaltu blūžu valkāšanas, to vietā izvēloties blūzi pienbaltā tonī. Vēl viens risinājums – lai slaidinātu augumu, var valkāt kreklveida blūzi ar gariem apkakles stūriem un atpogāt vienu divas podziņas, lai veidotos V veida izgriezums.”

Vēl kāds vērtīgs padoms – ja sievietei ir izteikti gurni, svārkiem vai biksēm nevajadzētu būt gaišākām par blūzi, topiņu vai žaketi, tātad apģērba gabalu augšdaļā.

Lai radītu harmonisku tēlu, jāatceras, ka gaišas krāsas apģērbs augumu paplatina un palielina, bet tumšie toņi – samazina.

Jo izteiksmīgāka ir acu, matu un ādas krāsa, jo spilgtākas krāsas apģērbu var izvēlēties.

Kas es esmu – ābols vai bumbieris?

Ilustrācija: Bogadeva1983/SHUTTERSTOCK

Saskatot ķermeņa vizuālo līdzību ar augļiem un ģeometriskām figūrām, klasificēti vairāki auguma veidi: smilšu pulkstenis jeb X siluets, ābolam līdzīgas formas, A jeb bumbiera formas auguma aprises, T veida jeb trapeces siluets, taisnstūra jeb H veida augums. Un katram auguma tipam piestāv kas cits.

Smilšu pulkstenis jeb X siluets

Raksturīgi. Proporcionāls augums – ķermeņa augšdaļa (pleci) ir balansā ar apakšdaļu (gurniem), izteikts viduklis.

Kas jāievēro. Nav nekā slēpjama, piestāv viss. Noteikti jāizceļ viduklis, tāpēc jostiņa ir svarīgs aksesuārs garderobē. Jāievēro, ka ar apģērbu nevajadzētu veidot horizontālus taisnstūrus, piemēram, valkāt garas, platas, masveidīgas žaketes komplektā ar svārkiem, kas sniedzas līdz puslielam.

Piemērotāka ir žakete ar iezīmētu vidukli, kas nav garāka par gurnu vidu. Piestāv klasiskas bikses, kleitas un svārki, kas apakšdaļā sašaurinās, bet ne pārāk. Ķermeņa augšdaļai ieteicams pieguloša silueta apģērbs.

Trapeces jeb T siluets

Raksturīgi. Pleci platāki par gurniem, kas ir šauri. Plakans dibens, nav izteikta vidukļa, toties bieži var lepoties ar slaidām kājām.

Kas jāievēro. Piestāv gan garas, gan īsas kleitiņas, kas sakrokotas zem krūtīm. Lai akcentētu vidukli, ieteicams svārkus valkāt kopā ar jostiņu. Savukārt šauro gurnu maskēšanai noder apģērbs ar horizontālām līnijām vai izteiksmīgu rakstu, bet svārki – ar ielocēm, saules griezuma, tātad – kupli. Var valkāt īsus svārkus.

Ideālas bikses – brīvi krītošas. Ķermeņa augšdaļai ieteicams piegulošs apģērbs. Ja topiņi un blūzes būs bez piedurknēm, izdosies vizuāli pagarināt ķermeņa augšdaļu. Var izmantot jakas (vai citu apģērba gabalu), kurai detaļas ir dažādās krāsās, piemēram, piedurkne vienā, priekšdaļas sleja – citā. Tas palīdz novērst uzmanību no platajiem pleciem.

Taisnstūra jeb H siluets

Raksturīgi. Pleci, krūšu daļa un gurni ir proporcionāli vienādi, nav izteikta vidukļa.

Kas jāievēro. Galvenais uzdevums – radīt vidukli, izcelt ķermeņa augšējo un apakšējo daļu. Ieteicams valkāt kuplus svārkus, kas akcentē vidukli, un blūzes ar volāniem, bet atteikties no apspīlēta apģērba – sevišķi tāda, kas cieši apņem vēderu un gurnus.

Var izmantot jostu, to nevajag cieši savilkt, bet novietot mazliet zemāk par auguma viduslīniju. Ļoti piestāv diagonālā līnija (apģērba piegriezumā, auduma apdrukā), jo tā augumu sadala divos slaidos elementos. Der arī vertikālo līniju efekts, ko var iegūt, piemēram, žaketei paralēli aizdarei nošujot dekoratīvu līniju, izteiktu pogu rindu vai izmantojot aksesuārus: garu šalli, krelles.

Var ģērbt platas jūrnieku stila bikses un tās kombinēt ar neliela apjoma topiņu vai džemperīti. Šim auguma tipam labi piestāv arī sarafāns.

Bumbiera jeb A siluets

Raksturīgi. Gurni ir platāki par pleciem, izteikts viduklis. Bieži mēdz būt apaļīgi gurni un augšstilbi.

Kas jāievēro. Jāizceļ ķermeņa augšdaļa: jāvelk uzkrītoši topiņi (spilgtās krāsās, ar dažādām detaļām), blūzes ar rakstiem, volāniem, žabo, žaketes ar platiem atlokiem, polsteriem, kas kuplina augšdaļu, jārotājas ar krellēm, šallēm, lakatiem.

Džemperiem un topiņiem piemērots apaļš kakla izgriezums, bet jāatsakās no pieguloša apģērba, kas izceļ šauros, nolaidenos plecus. Bikses ieteicamas vienkrāsainas, tumšos toņos, taisnas, bez uzkrītošām detaļām gurnu daļā.

Ābola siluets

Raksturīgi. Apjomīga ķermeņa augšdaļa, plati gurni, liela pēcpuse, nav izteikta vidukļa.

Kas jāievēro. Augumu iespējams vizuāli pagarināt ar vienā tonalitātē ieturētu apģērbu. Tai nav jābūt melnajai krāsai, var būt kāda cita no tumšajām, piemēram, patlaban aktuālā tumši zilā vai grafīta pelēkā krāsa.

Augumu vizuāli pagarina gara, bet ne masīva kaklarota, savukārt vidukli iezīmē josta. Noteikti jāakcentē savi dotumi. Pilnīgām sievietēm parasti ir krāšņas krūtis, gluda āda un apaļīgi pleci, tāpēc droši var izvēlēties tērpus ar dziļu dekol­tē. Der V veida kakla izgriezums.

Daudzas ābola silueta sievietes var lepoties ar skaistām smalkām potītēm. Tās nevajadzētu slēpt, ģērbjoties bezformīgās biksēs, bet gan valkāt kleitas, sarafānus un svārkus. Vajadzētu vairīties no pārāk apspīlēta apģērba. Neder plāna vienkrāsaina trikotāža, kas piekļausies katram tauku kunkulītim, to izceļot. Jāizvēlas blīvāks adījums – tiklīdz trikotāža ir mazliet biezāka un ar rakstu, auguma nepilnības vairs tā neizceļas.

Aplam cerēt, ka, uzvelkot vienu izmēru mazāku apģērbu, varēs kļūt slaidāka. Tā vietā labāk izvēlēties topiņus, kleitas vai blūzes, kam vēdera zonā ir savilkumi un krokojumi – tie maskēs auguma nepilnības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.