Garāža no skaidbetona 0
“Vēlos celt silto garāžu no skaidu blokiem. Kā īsti tos pagatavo, kādas ir sastāvdaļas un proporcijas? Kā to labāk paveikt?” Jānis Vītolnieks Alūksnē
Gatavas skaidbetona – fibrolīta plāksnes nopērkamas celtniecības preču veikalos, un ar tām var rīkoties pēc sirds patikšanas. Tomēr mājās pašam tās izgatavot nerentējas. Pareizāk skaidbetonu klāt uzreiz tieši sienās. Dzīvojamai mājai pilnīgi pietiekamu siltumizolāciju nodrošina 40 – 45 cm biezs skaidbetona slānis, apsildāmai garāžai vairāk par 30 cm nevajag.
Skaidbetonam galvenās ir koka skaidas. Meklēt smalki ēvelētās, kuras izmanto rūpnieciski, ir liela greznība. Parasti mājas apstākļos iztiek ar tām, kuras var dabūt tuvākajā gaterī, tāpēc arī teorētiski ieteicamo proporciju – divas daļas lapukoku plus piecas daļas skujkoku skaidu – ievērot nesanāk. Toties skaidas var arī nebūt pirmā svaiguma, lai gan no satrupējušām jāizvairās. Līdz trešdaļai tilpuma tajās var izmantot arī ziemā gatavotu koka šķeldu.
Skaidbetona receptes atšķiras, populārākā – 7 daļas skaidu sajauc ar 2 daļām kaļķa, 1 daļu cementa un 2 daļām rupjas grants, līdz skaidas noklātas ar plānu mitras javas kārtiņu. Visērtāk izmantot betona maisītāju, lai gan to var paveikt arī uz grīdas.
Garāžas sienas šādā versijā veido no koka karkasa konstrukcijām, kurās ik pēc 2,5 m izvieto vertikālus statņus – 30 mm biezus un 300 mm platus dēļus. Pie tiem piestiprina veidņu vairogus. Sagatavoto skaidbetonu ieber veidņos un blietē ar apaļkoka stampu, kurai galā rokturis. Kad veidnis ir piepildīts, noblīvēts un nedaudz nožuvis, vairogu paceļ uz augšu, un tā – līdz siena gatava.
– Ekonomiskākā variantā izmanto no 25×50 mm līstītēm sanaglotas trepītes, no kurām izveido sienu karkasu, – iesaka tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš. – Skaidbetonam ir pietiekama izturība, lai no tā uzceltu pusotra stāva māju, kur nu vēl nelielu garāžu!
Gatavu skaidbetonu var krāsot ar minerālu krāsu vai noklāt ar cementa apmetumu. Garāžas griestus var siltināt ar skaidām, kuras samaisītas ar kaļķi.