Foto – Shutterstock

Gandrīz pusei partiju sarakstu līderu ir reputācijas problēmas, uzskata “Delna” 0

Gandrīz pusei jeb 46% no partiju sarakstu līderiem ir reputācijas problēmas, apkopojot informāciju par desmit partiju pazīstamākajiem 12.Saeimas deputāta amata kandidātiem, secinājusi sabiedrība par atklātību “Delna”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

138 kandidātiem nav atrasti reputācijas riski, tomēr viņu biogrāfijā var būt partiju maiņa vai citi šaubīgi gadījumi, kurus vēlētājam būtu vērts zināt.

Visbiežāk kandidātiem piešķirts vērtējums zema vai vidēja riska kategorija, kas liecina par vairākkārtēju sliktas pārvaldības praksi un neētisku rīcību, kā arī iesaisti interešu konfliktos. Visbiežāk šajā kategorija ierindoti kandidāti no tā sauktajām lielajam partijām – “Saskaņas”, “Vienotības”, nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”/”Tēvzemei un brīvībai”/LNNK un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS).

CITI ŠOBRĪD LASA

Augsta riska kategorijā visbiežāk iekļuvuši “Saskaņas” kandidāti – augsta riska potenciāls piemītot sešiem kandidātiem. Tāpat šajā kategorijā ir arī trīs partijas “Vienoti Latvijai” kandidāti, kā arī pa vienam no VL-TB/LNNK un ZZS.

Kategorijā “Bīstams” iekļauti divi kandidāti – pa vienam no “Saskaņas” un partijas “Vienoti Latvijai”.

“Delna” izvērtējusi arī partiju premjera amata kandidātus. Par bīstamu atzīts partijas “Vienoti Latvijai” līderis Ainars Šlesers. Augsta riska grupā ir “Saskaņas” līderis, Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC), savukārt vidējā riska grupā iekļauts esošais labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS). Līdzšinējā premjerministre Laimdota Straujuma (V) iekļauta kategorijā “viela pārdomām”.

“Delna” apkopojusi arī kandidātus ar lielākajiem skaidras naudas uzkrājumiem, kur pirmajā vietā ar 178 000 eiro uzkrājumu ierindojies ZZS kandidāts Jānis Stakens.

Apkopojot lielākās parādsaistības, noskaidrojies, ka ar 1,2 miljonu eiro parādu pirmajā vietā ierindojies Latvijas Krievu savienības kandidāts Andris Deniņš.

“Delna” sadarbībā ar uzņēmumu “Lursoft” apkopojusi arī kandidātu iesaisti uzņēmējdarbībā. “Lursoft” secinājis, ka aktīvāki biznesā ir jaundibināto partiju kandidāti, savukārt Saeimas kandidāti, kuri politikā darbojas jau ilgāku laiku un pēdējos sasaukuma gados bijuši deputāta statusā, ir padomājuši par savas uzņēmējdarbības sakārtošanu, vairākumā gadījumu uzņēmumu daļas pārrakstot uz savu radinieku vārdiem.

Reklāma
Reklāma

“Delna” ir analizējusi 256 kandidātus, kas ir aptuveni 22% no visiem 1156 kandidātiem. Šie partiju līderi tika atlasīti pēc diviem kritērijiem. Lielajām partijām Rīgā un Vidzemē tika atlasīti pa desmit saraksta pirmajiem kandidātiem, savukārt Kurzemē, Latgalē un Zemgalē – pa pieciem. Tāpat vērtēšanā iekļauti arī premjerministra amata kandidāti, ja tie nav sarakstā.

Savukārt mazo partiju vidū Rīgā un Vidzemē atlasīti pieci pirmie sarakstu kandidāti, bet Kurzemē, Latgalē un Zemgalē – pirmie trīs.

“Kandidatiuzdelnas.lv” ir bezpartejisks un alternatīvs informācijas avots vēlētājiem, žurnālistiem, studentiem un citiem interesentiem. Reputācijas datubāze bija pieejama sabiedrībai jau pirms 10. un 11.Saeimas vēlēšanām, kā arī pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām šī gada pavasarī. Uz apkopotās informācijas bāzes pēc 11.Saeimas vēlēšanām tika izveidots arī 11.Saeimas uzraudzības portāls “Deputatiuzdelnas.lv”.

Projektu “Kandidatiuzdelnas.lv” finansiāli atbalsta Atvērtās sabiedrības institūts sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības iniciatīvu Eiropai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.