“Tas ir kārtējais grūdiens dziļākā pagrīdē!” Skaistumkopšanas nozare par neskaidrību ārkārtējās situācijas laikā 7
Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ārkārtējās situācijas laikā, kas valstī noteikta uz trim mēnešiem, uzņēmējiem jāstrādā ar ierobežojumiem. Tomēr daudzos gadījumos valda neskaidrība – kā tas praktiski izpaudīsies un kādi būs atbalsta mehānismi.
Īpaši liela neziņa valda skaistumkopšanas nozarē.
“Tas ir kārtējais grūdiens dziļākā pagrīdē un zaļā gaisma pelēkajam sektoram. Atkal kāpjam uz tiem pašiem grābekļiem. Skumji,” tā situāciju nozarē komentē Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Sabīne Ulberte.
Turklāt jaunos ierobežojumus varot dažādi interpretēt.
“Ja strādāju viena pati, varu pieņemt arī nevakcinētos klientus. Ja salonā strādā divi vai trīs meistari, tad var strādāt tikai zaļajā režīmā, un tas nozīmē klientu plūsmas samazinājumu. Zinu gadījumus, kad saloni mēģina sestdienās un svētdienās pieņemt tikai nevakcinētos klientus, bet tas arī ietekmē cilvēku plūsmu. Atsevišķs stāsts ir solāriju studijas – ja, piemēram, kādā no piecām telpām uzturas kāds nevakcinēts klients, tad pārējās neviens klients nevar ieiet. Vismaz tā uzskata Veselības inspekcija,” stāsta Ulberte, piebilstot, ka katrs interpretē pa savam.
Tāpat neesot skaidrības, kāda būs valdības rīcība, kad nozare prasīs kompensācijas, jo neviens vārds par to vēl nav izskanējis. Viņa uzskata, ka šajā situācijā faktiskie ieguvēji esot tie, kas strādā pelēkajā zonā – mājās – un tie, kas klientus pieņem individuāli.
Jāpiebilst, ka ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs informējis, ka ārkārtējās situācijas laikā uzņēmējiem, kuru darbību ietekmē pret Covid-19 izplatību vērstie ierobežojumi, būs iespējama nodokļu atlikšana, pieejams atbalsts apgrozāmajiem līdzekļiem un subsidētās darba algas.
Konceptuāla vienošanās par atbalsta mehānismiem panākta pagājušajā ceturtdienā finanšu ministra Jāņa Reira vadītajā darba grupā.
Vienota iniciatīva
Par pāreju uz darbu epidemioloģiski drošajā jeb zaļajā režīmā jau pirms ārkārtējās situācijas noteikšanas kā pirmie paziņoja vairāki uzņēmumi – “Tet”, “LMT”, “Latvijas valsts meži”, “Latvenergo”, “Omniva”, “SAF Tehnika”.
Šie uzņēmumi ar vienotu iniciatīvu izstrādāja kopīgu vizuālo identitāti – informatīvās zīmes, kas izvietotas pie ieejas. Tās informē klientus par darbu drošajā zaļajā režīmā jeb zaļajā zonā.
Tas nozīmē, ka klientus apkalpo 100% vakcinētu darbinieku, šajos uzņēmumos ir augstākie tīrības standarti un teicama gaisa kvalitāte. Par pāreju uz darbu drošajā režīmā paziņojušas gan bankas, gan pašvaldības un citi pakalpojumu sniedzēji.
Zaļais režīms nozīmē to, ka visi darbinieki, kas apkalpo klientus klātienē, ir vakcinējušies vai šo slimību izslimojuši. Apmeklētājiem klātienē jāuzrāda Covid-19 sertifikāts, bet, ja tas nav iespējams, tad jāizmanto attālinātās apkalpošanas iespējas.
“LMT” strādā zaļajā režīmā, bet blakus esošie “Tele2” un “Bite” veikali apkalpoja visus klientus – gan vakcinētos, gan nevakcinētos, novēroja “Latvijas Avīze” kādā no tirdzniecības centriem.
“Tet” Klientu aprūpes dienesta direktore Alla Krūmiņa skaidro, ka no 11. oktobra visi “Tet” veikali strādā zaļajā režīmā. Tas nozīmē, ka veikalu darbiniekiem ir sertifikāts par vakcinēšanos vai Covid-19 izslimošanu pēdējo sešu mēnešu laikā.
Šāds sertifikāts ir nepieciešams arī visiem veikalu apmeklētājiem. Tos, kuriem nav atbilstošu vakcinācijas sertifikātu, uzņēmums aicina izmantot e-veikalu.
Gadījumā ja klients nelieto internetu, tad preces pasūtīšanu ir iespējams veikt pa tālruni, saņemot preci ar piegādi. Kopumā klienti esot saprotoši un neapmierinātība nav novērota. Iespējams, tas ir saistīts ar to, ka visi “Tet” veikali atrodas tirdzniecības centros un pēc Ministru kabineta lēmuma arī tie strādā zaļajā režīmā, tātad sertifikātu kontrole notiek jau pie tirdzniecības centra ieejas.
Iespējams, lielāki izaicinājumi varētu būt brīvdienās, kad tirdzniecības centri strādās sarkanajā režīmā, bet “Tet” turpinās strādāt zaļajā režīmā, norāda Alla Krūmiņa. No pirmdienas arī “Tet” meistari, kuri dodas pie klientiem uz mājām ierīkot pakalpojumus vai novērst bojājumus, ir ar attiecīgajiem vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem vai arī ir uzsākuši vakcinācijas procesu un līdz vakcinācijas sertifikāta spēkā stāšanās brīdim veic regulārus Covid-19 testus.
Vienlaikus tiek ievērotas arī citas drošības prasības. Meistari dodas pie visiem klientiem, neskatoties uz viņu vakcinācijas statusu, tomēr A. Krūmiņa aicina ikvienu klientu ievērot maksimālus piesardzības un drošības pasākumus – ievērot distanci, izvēdināt telpu pirms meistara vizītes un gadījumā, ja mājsaimniecībā mainās epidemioloģiskā situācija no drošas uz nedrošu, laikus par to informēt.
Gan zaļi, gan sarkani
Pēc ieviestajiem ierobežojumiem tās tirdzniecības vietas, kuras var apmeklēt personas bez Covid-19 sertifikāta, ir pārtikas veikali, aptiekas, optikas veikali, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, higiēnas preču veikali, telekomunikāciju veikali un degvielas uzpildes stacijas.
Šajās vietās uz vienu apmeklētāju jānodrošina 25 kvadrātmetru platība. Savukārt, strādājot drošajā režīmā, uz vienu apmeklētāju jānodrošina 15 kvadrātmetri. T/c “Alfa” pārstāvji jau pavēstījuši, ka strādā gan zaļajā, gan sarkanajā režīmā.
“Alfas” zaļajā jeb epidemioloģiski drošā vidē var iekļūt un saņemt pakalpojumus tikai vakcinētas vai Covid-19 izslimojušas personas, pie ieejas uzrādot Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti.
Sertifikāts, testēšanas sertifikāts vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veikta skrīninga testu ar negatīvu Covid-19 rezultātu jāuzrāda arī bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, bet jaunākiem bērniem tas nav nepieciešams.
Sarkanajā jeb epidemioloģiski nedrošā vidē, pilnībā nodalot apmeklētāju plūsmu un nodrošinot piekļuvi telpām jebkurai personai, pakalpojumus sniedz vairāki veikali, un iekļūšana sarkanajā zonā notiek caur “Rimi” ieeju.
T/c “Alfa” informē, ka tiek meklētas iespējas organizēt atsevišķas ieejas arī citiem veikaliem.
Jāpiebilst, ka brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības centros var strādāt tikai pārtikas veikali, aptiekas, optikas, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, higiēnas preču un telekomunikāciju veikali. Pieejami ir arī tādi pakalpojumu sniedzēji kā kurpnieks un ķīmiskās tīrītavas.