* 1
Sausos matos utis pārvietojas ar ātrumu 23 cm minūtē, tāpēc var tikt nodotas no vienas personas otrai arī pavisam īsā saskarsmes laikā. Tās inficē citus, pat ja galvā ir vien pārītis parazītu. Tāpēc nereti viens bērns var aplipināt visu bērnudārza grupiņu, vēl pirms tās atklātas viņam pašam.
*
Tautā valda uzskats, ka katram cilvēkam zem ādas ir utis un liela stresa gadījumos tās parādās galvas virspusē. Taču tas nav iespējams, jo šis parazīts nekad nenonāk zem ādas. Nepastāv arī nekāda korelācija starp pedikulozi un lielu stresu. Vienīgā varbūtība – stresa laikā cilvēks kļūst neuzmanīgāks un utis atklāj vien tad, kad invāzija jau ir lielākā mērogā.
*
Senos laikos ārstēšanai ieteica galvas ādu ierīvēt ar siļķu vai anšovu sālījumu, petroleju vai pilnībā noskūt galvas matus un visu pārējo ķermeņa apmatojumu. Mūsdienās tik radikālus līdzekļus vairs neizmanto, tikt vaļā no parazītiem kļuvis daudz vieglāk, ātrāk un veselīgāk. Līdz šim pedikulozes ārstēšanai lietoja galvenokārt medikamentus, kas, bojājot kukaiņu nervu sistēmu, tos nogalināja. Taču laika gaitā utis kļuvušas stiprākas un viltīgākas – zāles, kuras vēl pirms pārdesmit gadiem palīdzēja, šodien vairs nav pietiekami efektīvas.
*
Ja konstatēts inficēšanās gadījums, jāizvairās no tiešas saskares ar citiem, kamēr nenotiek efektīva ārstēšana un cilvēks nav brīvs no insektiem un gnīdām. Pirmām kārtām jālieto speciāla ķemme, ar ko utis dabūt laukā no matiem. Ar ķemmi var izķemmēt tikai pieaugušās utis, bet gnīdas paliek pielipušas pie saknēm. Lai tās atmiekšķētu un nogalinātu, jāizmanto speciāli līdzekļi. Aptiekās bez receptes ir pieejami dažādi šampūni, losjoni un geli, kam papildus var lietot niezi mazinošus preparātus.
*
Lai samazinātu atkārtotu inficēšanos un pasargātu citus mājiniekus, pēc pretutu līdzekļu lietošanas mājās nekavējoties jāveic ģenerāltīrīšana. Ar putekļu sūcēju rūpīgi jāiztīra mīkstās mēbeles un paklāji. Apģērbu, ko nedrīkst mazgāt, var nodot ķīmiskajā tīrītavā vai iepakot polietilēna maisos, maksimāli ierobežojot gaisa piekļuvi un atstājot uz divām nedēļām. Tāpat polietilēna maisos noglabā rotaļlietas un citus priekšmetus, kurus nevar mazgāt. Ķemmes un matu rotas var dezinficēt, iemērcot un paturot spirtu saturošā (ne mazāk kā 40 grādu stiprā) dezinfekcijas šķīdumā vismaz 10 minūtes. Ja ar utīm sirgstošais pārvietojas ar privāto automašīnu, arī salons rūpīgi jāizsūc ar putekļu sūcēju vai ķīmiski jāiztīra.
*
Pēc ārstniecības pasākumiem jāizvairās lietot citu cilvēku matu ķemmes, cepures, šalles, gultas veļu, dvieļus un apģērbus. Lai neinficētos atkārtoti, visi ģimenes locekļi jāārstē vienlaikus. Taču, lai apturētu plašāka mēroga izplatību, ļoti svarīgi ir par utīm informēt bērnudārzu vai skolu, lai varētu pārbaudīt arī citus bērnus. Nebūtu jābaidās ziņot par saslimšanu – pret galvas utīm jāizturas kā pret parastu lipīgu slimību, kas apdraud ikvienu.
*
Arī pēc parazītu likvidēšanas profilaktiskos nolūkos ieteicams ik pēc pāris dienām matus rūpīgi izķemmēt ar šim nolūkam paredzētu ķemmi, kas palīdzēs ātrāk atrast jaunas dzīvās utis. Atrodot tās, ārstēšana jāatkārto.
36,6°C konsultante JEKATERINA PUDOVA, dermatoloģe, triholoģe