Bez turkiem maksātu lētāk 10
SIA “Eurasia” ar tās meitas uzņēmumiem arīdzan darbojas gaļas liellopu biznesā. Uzņēmums patlaban tiesājas ar “Liellopu izsoļu namu” par 200 000 eiro, tāpēc nevar piedalīties vairāksolīšanās Mazzalves pagastā. Savukārt M. Kelkits pēdējā izsolē par vairākiem bullīšiem nosolīja gandrīz vai rekordaugstu cenu – vairāk nekā piecus eiro par dzīvsvara kilogramu. Parasti līdz 300 kg smagus bullīšus pērk par 2,50 līdz 3,30 eiro kilogramā.
“Izsoļu nama vadītājs” Kaspars Ādams atzīst – Turcijas uzņēmēju darbošanās Latvijā būtiski cēla gaļas liellopu cenu. “Par to jāteic paldies Turcijas valdībai. Ir ļoti labi, ka mums ir šādi pircēji, kas nopērk aptuveni pusi no pārdotajiem dzīvniekiem. Otra puse ceļo uz ES dalībvalstīm. Tomēr jāņem vērā, ka turki pērk līdz 300 kg smagus dzīvniekus. Esam arīdzan neapmierināti ar “Eurasia”, kas pēc četru gadu veiksmīgas sadarbības nesamaksāja mums 200 000 eiro. Ar turkiem ir ne gluži kā ar krieviem, tomēr līdzīgi gan,” tā K. Ādams.
Par dzīvu liellopu ievešanu Turcijā ir jāmaksā 15% nodoklis, par gaļas ievešanu – 135% nodoklis. Veikalā liellopu gaļa maksājot 13 eiro. Vēl neapstiprināta informācija rāda, ka aizvadītajā nedēļā Turcijas valdība atņēma visas importa licences, lai šo biznesu nodotu viena valsts kontrolēta kooperatīva pārziņā, kas dzīvniekus pirks par visizdevīgāko, tātad par viszemāko cenu. Nozarē iesaistītie uzņēmēji teic, ka šīs izmaiņas noteikti ietekmēs arīdzan Latvijas tirgu. Ir gan arī eksporta iespēja uz ES dalībvalstīm, tomēr tad jārēķinās ar vismaz 50 – 70 centiem (par kilogramu) zemāku cenu. Uz 250 kg smagu bullīti tas nozīmē vismaz 125 eiro naudas ienākumu samazinājumu.
K. Ādams kā nepamatotas uzskata baumas par otra pēc Turcijas uzņēmēju iniciatīvas izsoļu nama dibināšanu. “Latvijas tirgus tomēr ir ļoti mazs. Nozarei šāda uzņēmuma izveide labumu nedos tāpēc, ka kritīs vidējā iepirkuma cena. Un patlaban visus dzīvniekus no saviem aptuveni 2000 Latvijas klientiem varam pārdot savā uzņēmumā. Vienā izsolē līdz 1000 liellopiem,” piebilst Ādams. Dzīvu dzīvnieku pārdošana eksportam ļauj lopkopjiem pelnīt tāpēc, ka pārstrādei pirktās gaļas cena Latvijā ir viszemākā ES. Aizvien vairāk piena lopkopju patlaban pāriet uz gaļas lopkopību.