Gaļu kebabam audzē Latvijā. Turki pērk liellopus un veido fermas 10
Turcijas uzņēmēji aizvien vairāk pērk Latvijā audzētos gaļas liellopus un veido arīdzan savas fermas, iegādājas zemi. Nupat Vecumniekos no vācu uzņēmēja SIA “Baltija Agrar” ar tai piederošo fermu un zemi “Aizkalnos” nopirka turks Levents Konukoglu. Turcijā lopkopības nozare līdz pašpietiekamības līmenim nespēj izaugt neatbilstošu dabas apstākļu un arī kvalitatīvas lopbarības trūkuma dēļ.
Pieprasījuma kāpums ceļ gaļas liellopu iepirkuma cenu, ļauj lopkopjiem pelnīt. Turki Latvijā audzētos gaļas liellopus augsti vērtē to labās kvalitātes un nedaudz zemākas cenas nekā citās ES dalībvalstīs dēļ. Pērn salīdzinājumā ar gadu agrāk liellopu, tostarp galvenokārt gaļas liellopu, eksports uz Turciju kāpa gandrīz septiņas reizes, ieņemot pārliecinošu trešo vietu aiz Nīderlandes un Polijas.
Latvijā pērn dzima 175 252 liellopi, eksportējām 62 596 liellopus jeb 36% no kopējā dzimušo skaita. Cik izdevīgs valstij un liellopu audzētājiem ir bizness uz tā saucamo trešo valsti, proti, Turciju?
Ik mēnesi ved 300 lopus
Murats Kelkits Latvijā dzīvo kopš 2006. gada. Murata tēvoča, Turcijā zināmā uzņēmēja Adnana Zennuna, 2012. gadā izveidotais uzņēmums SIA “Zennun LV” pērn apgrozīja 9,9 miljonus eiro un nopelnīja 41 299 eiro. Murats šajā uzņēmumā ir prokūrists.
“Zennun LV” pērk no Latvijas saimniekiem līdz 300 kg smagus šķirnes gaļas liellopus (septiņus astoņus mēnešus veci dzīvnieki), tur tos savā eksporta savākšanas punktā karantīnā Vallē un ved uz Turciju, kur pašu fermā ar 17 000 vietām audzē bullīšus līdz vienas tonnas svaram, ko dzīvnieks sasniedz 15 – 18 mēnešos. Muratam Latvijā ir sieva, divi bērni, viņš runā latviešu valodā un, kā pārliecinājos kopīgā braucienā pie zemniekiem, ir ieguvis viņu cieņu.
“Ar Murata uzņēmumu sadarbojos četrus gadus. Par cenu vienmēr vienojamies, tā ir labāka nekā vidējā tirgus cena. Ir bijušas reizes, kad nepieciešamība tā spiež, ka maksu vajag jau pirms pārdošanas. Murats to neliedz. Norēķināšanās par dzīvniekiem parasti notiek tajā pašā dienā, kad bullīšus pārdod,” stāsta Dignājas pagasta “Auziņu” saimnieks Modris Pavārs. Viņa ganāmpulkā pavisam ir 280 gaļas liellopi, galvenokārt tikai Šarolē šķirnes dzīvnieki, par kuriem “Zennun” maksā visvairāk.