Gaļu ēdam daudz par daudz 6
Ko paši varam iesākt planētas glābšanai? Biedrība “Dzīvnieku brīvība“ mudina pievienoties izaicinājumam “Neapēd zemeslodi“ un savā ēdienkartē samazināt vai pilnībā atteikties no dzīvnieku izcelsmes produktiem. Kā vēstneši pasākumu atbalsta vairāki sabiedrībā pazīstami ļaudis, viņu vidū arī šā gada TV konkursa “Supernova“ vadītāja Dagmāra Legante-Celmiņa, kura ikdienā gatavo maltītes dzīvesbiedram un trīs bērniem.
Kad tev ir bērni, arvien vairāk sāc aizdomāties par pasauli, kādā viņi dzīvos, un piemēru, kuru pats rādi.
Atteikties no dzīvnieku valsts produktiem nemaz nav tik grūti. Izmēģināju būt par veģetārieti pāris gadus, kad vēl nevajadzēja gatavot ģimenei. Gaļu atsāku ēst pēc ārstu ieteikuma un pašas sajūtām, esot gaidībās. Zinu, ka ir veģetārietes, kas arī grūtniecības laikā prot sabalansēt uzturu, taču man tik plašu zināšanu tolaik vēl nebija.
Taisnību sakot, nav viegli katru dienu izdomāt, ko celt galdā, lai maltīte būtu veģetāra un sātīga. Ar brokastīm un vakariņām ir vienkāršāk, no rīta vāru putras, taisu olu kulteni, bērni iecienījuši pārslas ar pienu un vasarā ar ogām, šad un tad cepu pankūkas. Pusdienas bez gaļas pagaidām sanāk tikai ar pastu un dārzeņu mērcēm, bagātinot tās ar sarīvētu mocarellu, fetu vai citu sieru, kas mums visiem ļoti garšo. Ierasto kviešu miltu pastu vietā pamēģinu arī no turku zirņiem vai griķiem, kas bagātākas ar olbaltumvielām. Citkārt gatavoju vairākus ēdienus, lai der gan veģetāriešiem, gan gaļas ēdējiem.
Mājlopi uz planētas tiek audzēti pārāk lielā skaitā un ir kļuvuši par lieliem gaisa piesārņotājiem – globālo sasilšanu tie ietekmē vairāk nekā transporta industrija, taču gaļas ražošanas bizness visu laiku skrien pa priekšu mūsu vajadzībai, jo viņiem rūp peļņa, nevis vide. Ir par daudz gan lopiņu, gan ēdam par daudz gaļas, turklāt daļa nonāk atkritumos.
Bērni ir paaugušies, un arvien biežāk sāku piedomāt, ka atkal pilnībā varētu kļūt par veģetārieti.