Foto: Momizi/SHUTTERSTOCK

Galds no celma: praktiskas idejas tā izgatavošanai 0

Savu mūžu nodzīvojis koks dārzā nebūt nav nolemts pilnīgai iznīcībai. No koka stumbra iespējams izgatavot dažādas lietas, pat no celma, piemēram, pārvēršot to par galda kāju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Protams, tas nenozīmē, ka celmam jāpaliek tur, kur koks audzis. Iespējams, plānota jauna koka stādīšana un celms traucēs, tāpat ērti, ja galdu var pārvietot vēlamajā vietā. Pat ja piemērota celma nav, to iespējams atrast malkā, nozāģēt mežā, protams, saskaņojot ar īpašnieku. Izskalotus interesantas formas celmus var atrast lielāku upju krastos pēc pavasara paliem. Bieži vien ledus, akmeņi un straume tiem jau nopulējuši daļu vai pat visu mizu.

Dēļi, naglas un skrūves

Foto: Naviya/SHUTTERSTOCK
CITI ŠOBRĪD LASA

Galda izgatavošanai būs vajadzīgi vismaz 20 mm biezi dēļi virsmai. Jo lielāks galds, jo biezāki dēļi jāizvēlas. Vēlams, lai celma koksne būtu sausa, tā nedrīkst būt satrupējusi. Koka sugai nav īpašas nozīmes. Ja koks nozāģēts nesen un celma bluķis vēl mitrs, vislabāk ir ļaut tam izžūt, novietojot sausā un labi vēdināmā telpā. Bluķim jāžūst vismaz pāris mēnešu. Kad miza viegli atdalās, bluķis ir pietiekami sauss, un var ķerties pie tālākas apstrādes.

Būs vajadzīgi arī antiseptiski koksnes aizsardzības līdzekļi, laka, smilšpapīrs, kalts, slīpmašīna, skrūvgriezis, āmurs un naglas.

Miza nedrīkst palikt

Foto: Thunderwaffle/SHUTTERSTOCK

Jāsāk ar mizas notīrīšanu. To var paveikt ar kaltu, taču jārīkojas uzmanīgi, lai nesabojātu koksni, tajā neizveidotos plaisas un atšķēlumi. Jānoņem visas mīkstās un iebojātās koksnes daļas. Celmu pielīdzina tā, lai tas stabili turētos un virsma būtu horizontāla. Apzāģē arī liekās saknes.

Celmu slīpē ar slīpmašīnu, īpaši horizontālās daļas. Pārējo virsmu slīpē ar smilšpapīru. Šī ir darbietilpīga procesa daļa, kas aizņem ilgāku laiku.

Virsmas forma neierobežota

No dēļiem izgatavo vēlamās formas galda virsmu, dēļus sastiprinot ar skrūvēm un līmi. Galda virsmas forma atkarīga no jūsu iespējām un fantāzijas – tā var būt taisnstūrveida, kvadrāta, apaļa vai neregulāras formas.

Nelielu virsmu pie celma var stiprināt tieši (1. zīmējums), lielākai vislabāk celmā iestrādāt atbalsta ribas un virsmu stiprināt pie tām (2. zīmējums). Lai nodrošinātu gaisa cirkulāciju starp celmu un pamatni, celmam no apakšas var piestiprināt mēbelēm domātās kājiņas.

Interesants ir arī risinājums, kad celmu ar bagātīgu sakņu mudžekli apgriež otrādi un uz saknēm novieto bieza stikla virsmu, tiesa, tā būs jāpasūta stiklinieku darbnīcā. Virsmai var izmantot arī no cita lielāka celma vai māzera izzāģētu biezu plāksni.

Reklāma
Reklāma

Gatavo galdu pārklāj ar dekoratīvu koksnes aizsarglīdzekli un nepieciešamības gadījumā vairākām lakas kārtām. Pēc pirmās kārtas uzklāšanas virsmu slīpē ar smalku smilšpapīru, pēc otrās lakas kārtas – ar abrazīvām šķiedrām, kas mazāk traumē laku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.