Galdā vietējās vīnogas – gatavosim sulas, želejas, ievārījumus, sīrupu 0
Ko garšīgu var pagatavot no vietējām vīnogām, kas ir mazliet skābas un bagātas ar miecvielām? DZINTRA IECAVĀ
Tagad gan selekcionē un no citām valstīm ieved šķirnes, kam ogas vairs nav ne skābas, ne bagātas miecvielām, bet daudzviet dārzos joprojām kuplo Paula Sukatnieka selekcionētā ‘Zilga’, ‘Supaga’, Guna’, ‘Veldze’ un citas, kam lielākoties ir īpatnēja garša, tāpēc svaigā veidā daudz neapēdīsi. Taču šīs šķirnes atšķirībā no dienvidniecēm aug griezdamās, un rudeņos var novākt vairākus spaiņus. Ko iesākt?
• Visvienkāršākais veids – iztvaicēt sulu, karstu pildīt tīrās pudelēs un novietot pagrabā. Ziemā var gatavot dažādus dzērienus, debesmannu, ķīseli, kvasu. No vīnogām izdodas arī izcils vīns.
• No vietējām vīnogām, līdzīgi kā no aronijām, var gatavot gardu sīrupu. Ogas nomazgā, nosver un ber lielā katlā. Litrā karsta ūdens izšķīdina ēdamkaroti citronskābes un kilogramam vīnogu uzlej litru citronskābes šķīduma. Uzliek vāku un ļauj diennakti nostāvēties. Tad nokāš un pieber cukuru – litram sulas vajag kilogramu saldvielas. Uzvāra un pilda tīrās burkās. Garšas dažādībai pirms pārliešanas ar šķidrumu vīnogām var pievienot upeņu vai ķiršu lapas un garšvielas – kanēļa standziņu, kardamona pākstiņas vai nedaudz smaržīgo piparu un krustnagliņu.
• No ogām var iegūt izcilu želeju un ievārījumu, kam ir pikanta, aromātiska un stipra garša, tāpēc tie ideāli piemēroti kūku pildījumiem, tortēm, dzērieniem, jo saglabā garšas īpašības arī atšķaidītā veidā. Želejai vai ievārījumam nomazgātas ogas karsē uz mazas uguns (ūdens nav nepieciešams, jo vīnogas ir sulīgas), līdz tās izšķīst. Tad izberž caur sietu, lai nebūtu kauliņu un cietās mizas. Tad savāra ar parasto cukuru attiecībās 1 : 1. Ievārījumam var izmantot arī ievārījuma cukuru, lai nav ilgi jāvāra un cukura daudzumu var samazināt uz pusi, bet želejai – želejas cukuru.
• Tūlītējam patēriņam var pagatavot gardu un veselīgu dzērienu, tikai nepieciešams jaudīgs blenderis. Nomazgātām vīnogām pievieno ūdeni, medu un kuļ, līdz dzērienā vairs nav kauliņu. Izlieto dienas laikā. Litram ūdens nepieciešami divi ķekari vīnogu un 3–4 ēdamkarotes medus vai kļavu sīrupa. Šādi uzturā tiek izmantoti arī vīnogu kauliņi, kuros ir daudz vairāk vērtīgo vielu nekā mīkstumā.