Galda klājums ir kā spēle. Gundegas Skudriņas ierosinājumi svētku galda noformēšanā 0
Svētkos kāds brīdis noteikti norit pie galda. Protams, tur var arī nebūt trīs reiz deviņi vai divpadsmit, vai vēl nezin kāds maģisks skaits ēdienu, bet sālim, maizei un ugunij gan jābūt. Tie sola svētību nākamajam gadam. Galdu nedrīkst novākt visu nakti, lai nākamo gadu dzīvotu pārticībā.
Radošumam pamatā – modes tendences
Taču ne tikai saturs ir svarīgs, bet arī forma – galda dekorējums. Radošās apvienības “Skudras metropole” vadītāja Gundega Skudriņa zina teikt, ka pie galda klāšanas tendencēm, trauku, galda piederumu, tekstila dizaina strādā mākslinieki, bet katra paša ziņā paliek jautājums – ko no modes tendencēm paņemt un kā tās pielāgot saviem svētkiem vai arī ikdienai. “Man šķiet, ka gan darbā, gan mājās noder galvenā tendence – darīt to, kas patīk,” vispārina Gundega Skudriņa. “Ja mēs savējiem – ģimenes locekļiem, draugiem – gribam klāt galdu, tad nedarām to bezpersoniski. Mēs taču ar šiem cilvēkiem gribam pusdienot kopā, sarunāties, svinēt. Un tad svarīgākais, kam jābūt prātā, – kas manējiem patiks.”
Taču Gundega Skudriņa atgādina arī šīssezonas galda noformēšanas modes tendences.
• Koks un ekoizstrādājumi.
• Modē ir ļoti dažādas krāsas, bet tumšajā gadalaikā akcents ir koši un jaudīgi toņi. Pašlaik topā ir tumšais zaļganzilais tonis new nordic, kā arī rozā – no gaiša līdz pat piesātināti tumšam.
• Aktualitāte – samts, ko arī var izmantot galda klājumā.
• Ģeometrija izpaužas gan formās, gan krāsu salikumos.
• Ilgtspējība it visā: ko pērkam, ko lietojam, kā dzīvojam, ko klājam uz galda.
Ar jēgu un simboliem
Katram no tradicionālajiem ēdieniem arī var piešķirt simbolisku nozīmi. Saimniece liek galdā –
• zirņus un pupas, lai nebūtu jāraud;
• sutinātus kāpostus, lai pietiktu spēka;
• putnu gaļu, lai kaltu mērķus un tos sasniegtu;
• zivis, lai nauda turētos maciņos;
• cūkgaļu (ar to gan uzmanīgi, jo nākamais gads, kas gan sāksies 5. februārī, būs Cūkas gads), lai būtu veiksme;
• pīrāgus, lai vienmēr sagaida jauni pārsteigumi;
• piparkūkas, lai netrūkst mīlestības, kaislības un dzīves garšas.
Galds nav muzejs
Balts galdauts un perfekti novietoti galda piederumi ir klasika. Ja ir atbildīgi pasākumi, oficiālas pieņemšanas, tad etiķete strikti jāievēro un eksperimenti nav pieļaujami. Bet modes lietas var ievērot un šajā gadu mijā ļaut fantāzijai vaļu.
Starp citu, Gundega Skudriņa galda klāšanu bieži vien uztic meitām.
Viens no viņas principiem: “Neliekam vienādi. Cilvēki taču nav vienādi, tāpēc arī galda klājumam nav jābūt vienādam, jārespektē personības.” Tas, piemēram, var izpausties salvešu locījumā. Vienam tā var būt salocīta kā četrstūris, blakus – kā trijstūris, vēl tālāk – taisnstūris. Tā izpaužas ģeometrija. Glāzes var likt diagonālē, bet var arī kārtot rindā. Sveces uz galda izvēlas ļoti dažādas: apaļas, cilindrveida, rombus, tāpat arī to krāsas, ko gan cenšas pieskaņot, piemēram, pie šķīvja krāsu motīviem.
Vecmāmiņa mācīja – dakšu labajā, nazi – kreisajā pusē, bet darām citādi – sasienam galda piederumus ar dekoratīvu aukliņu vai paslēpjam salvetē.
Ja tiek izmantoti puķaini šķīvji, tad līdzīgus ziedus liek arī vāzē. Nav obligāti jābūt pilnai vāzei ar rozēm. Lai tajā ir visi gadalaiki: tulpes, rozes, lizantes, mārtiņrozes! Veikalu piedāvājums tagad ziemā ļauj piedzīvot vasaru.
Pateicīgs eksperimentiem ir caurspīdīgs šķīvis. Tam apakšā var pabērt rožlapiņas, spīdumus, krāsainus konfeti.
Nekā nav? Skaties apkārt!
“No jebkā, ko redzam apkārt, varam radīt lietas, sajūtas, emocijas,” radoši galda klāšanai pievēršas Gundega Skudriņa un tradicionāli noformēto galdu ar koka un māla šķīvjiem atdzīvina ar efejām un zaļumiem, neparastas formas koka zaru. Noderēs arī vīnstīgas, čiekuri. “Galds kļūst dzīvāks ar to, kas ir apkārt – dārzā, mežā.”
Ne vienmēr obligāts ir galdauts. Cik balto galdautu jau nav cietuši no upeņu dzēriena vai karstvīna!? “Piemēram, galdam var uzklāt paburzītu dāvanu papīru. Tas pēc tam nebūs jāmazgā, bet varēs sadedzināt.”
Gundega Skudriņa iesaka neparastu spēli – galda manevrus. “Ja ir papīra galdauti, esam sasēdušies pie galda, es aicinu, lai katrs uzraksta vēlējumu sev. Un tad – pieceļamies un mainām vietas! Ja citam vēlēšu tieši tikpat daudz, cik sev, rezultāts neizpaliks,” iesaka Gundega Skudriņa. Viņa uzskata, ka svētkus rada attieksme un galda klājumā ieguldītā mīlestības deva.