Foto – Mārīte Gailīte

Galda bietes ātrākai vārīšanai 0

“Stundām vārot bietes, ne reizi vien esmu sodījusies, cik daudz laika un gāzes (vēl trakāk – elektrības!) jātērē, kamēr saknes tiek mīkstas. Esmu gan novērojusi, ka garenās, cilindriskās saknes izvārās
drusku ātrāk nekā apaļās.
Interesanti, vai selekcionāri nav izveidojuši speciālas šķirnes ar mazāk blīvām saknēm, kas izvārītos, teiksim, reizē ar burkāniem?

Reklāma
Reklāma

 

DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Varbūt tādas ir, tikai nezinām, ko meklēt.”  Ingrīda Gulbenē

 

 

Galda bietes ir populāras Austrumeiropas valstīs, bet ar dārzeņu selekciju galvenokārt nodarbojas Rietumeiropā, droši vien tādēļ nav izveidotas speciālas šķirnes ātrai vārīšanai. Tiesa, gandrīz visām selekcijas firmām ir šķirnes un hibrīdi ar garenām saknēm, kas paredzētas tieši pārstrādei. Šādas formas saknes ir vieglāk mehanizēti mizot un sagriezt, arī izvārās tās ātrāk par apaļajām. Svarīgi, ka cilindriskajām saknēm diametrs ir gandrīz vienāds, turpretī apaļās mēdz būt lielākas un mazākas. Vārīšanās ātrums nav saistīts ar saknes blīvumu, vienkārši garāka un tievāka sakne izvārās ātrāk nekā liela un apaļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jo blīvāka sakne, jo vairāk sausnas tā satur, labāk uzglabājas un pārstrādes procesā rodas mazāk atbirumu. Protams, ja vēlas spiest biešu sulu, vajadzīgas šķirnes ar sulīgākām saknēm.

Pagaidām nav arī speciālu sulas biešu šķirņu, bet ļoti iespējams, ka drīz tādas būs. Biešu sulas popularitāte pakāpeniski aug sportistu un veselīga dzīves veida piekritēju vidū.

Latvijas sēklu veikalos nopērkamas vairāku cilindrisko galda biešu šķirņu sēklas. Šīs bietes selekcionētas un to sēklas pavairotas dažādās firmās.

‘Cylindra’ (piedāvā vairākas firmas) ir viena no pirmajām šā tipa biešu šķirnēm Latvijā. Veido 15 – 18 cm garas, gludas saknes ar ļoti vienmērīgu mīkstuma krāsu. Augiem raksturīgas lielas, līdz 30 – 40 cm augstas lapas.

‘Forono F1’ (“Syngenta 
Seeds”) ir Latvijā labi pazīstams biešu hibrīds, raža vācama vidēji pēc 125 – 130 dienām no uzdīgšanas. Veido lielas, izlīdzinātas saknes ar augstu sausnas saturu. Saknes ir skaistā, tumši sarkanā vienmērīgā krāsā (bez gaišiem gredzeniem), 100 ml
sulas ir 79 – 102 mg betanīna (sarkanās krāsvielas).

‘Carillon’ (“Rijk Zwaan”) saknes ir apmēram 20 cm garas, slaidas, izlīdzināta lieluma, ar tumšu, vienmērīgi sarkanu mīkstumu un augstu sausnas saturu. Lapas lielas, spēcīgas.

‘Taunus F1’ (“Bejo”) – jauns hibrīds, vēlīns, izaug vidēji 128 dienās pēc uzdīgšanas. Saknes vidēji garas, slaidas, gludas, tajās augsts sausnas un betanīna saturs. Var uzglabāt līdz aprīļa beigām.

Reklāma
Reklāma

‘Alto F1’ (“Bejo”) – vidēji vēlīns hibrīds, izaug vidēji 
117 – 125 dienās pēc uzdīgšanas. Lapas spēcīgas, veselīgas. Saknes garas, gludas, taisnas, sevišķi piemērotas griešanai ripiņās. Var saglabāt līdz aprīļa beigām.

‘Rocket’ (“Bejo”) – veca, droša šķirne ar garām, gludām saknēm, bez baltiem riņķiem šķērsgriezumā. Saknes piemērotas svaigam patēriņam un pārstrādei. Izaug vidēji 125 dienās pēc uzdīgšanas.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.