Foto – Shutterstock

Daudz sūdzību par veikaliem 8


Par veikaliem sūdzības tiek saņemtas visvairāk, jo tos apmeklē daudz cilvēku, līdz ar to veikalos PVD pārbaudes veic visbiežāk. “Šodien saņēmām sūdzību par “siļķi kažokā”, no kuras cilvēks saindējies. Bet jautājums – vai cilvēks pie ārsta bija? Kā viņš pierādīs, ka saindējies? Lai kaut ko apgalvotu, vajadzīgs iesniegt pierādījumus. Ja pirkuma čeka nav, neko nevar pierādīt. Es ieteiktu patērētājam saglabāt pirkuma čeku, vērsties pie ārsta, lai saņemtu attiecīgos izmeklējumus,” rosina PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja. Latvijā nav piedzīvots, ka no ražotāja būtu saņemts miljons eiro par saslimšanu un nodarīto morālo kaitējumu. Patērētājiem jābūt aktīviem un jāsniedz pieteikums tiesā, ja gadījumi ir kliedzoši, uzsver PVD pārstāve.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Marčenkova stāsta, ka par derīguma termiņu noteikšanu atbild pārtikas ražošanas uzņēmums. Pārtikas likumdošanas komisija izstrādājusi tā saucamo kodeksu jeb vadlīnijas sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem termiski apstrādātai pārtikai. Ja salāti vai cits produkts satur termiski apstrādātus produktus, tad tiem ieteicamais jeb rekomendējamais derīguma termiņš ir piecas dienas, ieskaitot ražošanas dienu. Taču, lai to panāktu, jāizpilda temperatūras un kvalitātes nosacījumi. Ja produkts tiek gatavots no sastāvdaļām ar dažādu derīguma termiņu, tas ilgi nestāvēs.

Produktu pagatavošanā svarīgi ir ievērot temperatūru, derīguma termiņu un to, kādos apstākļos produkts tiek gatavots. “Vienu produktu var gatavot divas stundas vai pusstundas laikā, var krēmu smērēt divas stundas vai mazāk. Skatoties kulinārijas raidījumus, redzu, ka cilvēki ar plikām rokām taisa salātus un uzskata, ka tā ir augstākā pilotāža. Bet tas pats notiek arī uzņēmumos, kur strādā tie paši sabiedrības locekļi – vairāk vai mazāk izglītoti. Tā ir mūsu kultūra, bet mūsu uzdevums ir nevis biedēt, bet izglītot,” stāsta T. Marčenkova. Jāpiebilst, ka PVD pārbaudes izglītības iestāžu slēgta tipa ēdināšanas uzņēmumos regulāri veic trīs reizes gadā, atklāta tipa – divas reizes gadā, veikalos – līdz divām reizēm gadā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.