PVD pret abiem uzņēmumiem gan ierosinājis administratīvās lietas, un to laikā uzņēmumiem būs jāpierāda nemarķēto un pārmarķēto produktu izcelsme un derīguma termiņu atbilstība ražotāju norādītajiem, kā arī jāiznīcina produkti, kam beidzies derīguma termiņš. PVD pārstāve skaidro, ka sods par marķēšanas prasību pārkāpumiem juridiskām personām ir līdz 700 eiro. PVD Rīgas pilsētas pārvaldē “Delfas” lietas izskatīs šodien. 5
“Firmas.lv” dati rāda, ka “Delfas” lielākais īpašnieks ar 72,97% daļu ir Sergejs Lisovs, bet “Fris-L” pieder Besklubenko ģimenei. “Delfa” 2014. gadu pabeidza ar 37,8 miljonu eiro apgrozījumu un 189,7 tūkstošu eiro peļņu, bet “Fris-L” – ar 412 tūkstošu eiro apgrozījumu un 814 eiro peļņu.
Tiesības zināt
Kā pircējam rīkoties, ja produkta marķējumā nav norādīta būtiska informācija? PVD pārstāvis Arvīds Zirnis uzsver, ka veikalā ikvienam patērētājam ir tiesības uzzināt gaļas izcelsmi, ja to nevar noskaidrot ar marķējuma palīdzību.
“LA”, apstaigājot veikalus “Rimi”, “Top!”, “Mego” un “Būņas”, pārliecinājās, ka tirgotāji lielākoties ievēro marķēšanas prasības. “Rimi” svaigās gaļas stendā i/c “Olimpia” produkcija izkārtota pārskatāmi un pie katra produkcijas veida ir norāde ar gaļas izcelsmes valsti un partijas numuru. Redzams, ka tītara filejas izcelsmes valsts ir Polija, liellopa lāpstiņas bez kaula un karbonādes – Lietuva, bet cūkgaļas karbonāde – Vācijas. Cūkas kakla karbonādes izcelsme ir Polija, cūkas šķiņķa bez kaula – Nīderlande, bet broilera šķiņķu, stilbu un krūtiņas – Latvija. Arī “Top!” veikalā blakus cenai norādīts, ka cūkgaļa ražota “Ulbrokā”, bet viena daļa vistas gaļas nākusi no putnu fabrikas “Ķekava”, otra – no Lietuvas. “Mego” veikalā pircējs var viegli noskaidrot, ka fasēto karbonādi ražojis uzņēmums “Kurzemes gaļsaimnieks”, bet cāļu filejas – putnu fabrika “Ķekava” – filejas marķējumā norādīta arī produkta enerģētiskā vērtība. Veikalā “Būņas” svaigā gaļa fasējumā izvietota atsevišķā ledusskapī un jēra un vistas produktu marķējumā izcelsmes vieta – Latvija – ir skaidri norādīta.