Gaļa bez garšvielām, sausi makaroni, pliekans ēdiens. Eksperiments atklāj problēmas skolēnu ar celiakiju ēdināšanā 0
Atsevišķs paliktnītis un trauki
Autore: Elga Sīle, speciāli Veselam.lv
Turpinot eksperimentu par skolu ēdināšanu bērniem ar celiakiju, trešajā skolā, Rīgas 40. vidusskolā, līdzās vairākiem labākiem risinājumiem un atbilstībām, atklājām arī nepilnības.
Lai gūtu praktisku ieskatu tajā, ko ēd bērni ar celiakiju un kā tiek ievērotas prasības, kas jāievēro, lai uzturs šiem bērniem būtu drošs, portāls Veselam.lv kopā ar veselīgas ēšanas kustības “Aikāgaršo” šefpavāru Normundu Baranovski devās paši nogaršot skolēnu pusdienas. Eksperimentam izvēlējāmies trīs izglītības iestādes – Rīgas Angļu ģimnāziju, Rīgas 40. Vidusskolu un Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolu. Pirmās divas izraudzītas, jo abās mācās salīdzinoši vairāk bērnu ar īpašo diētu vajadzībām, bet par tām ir atšķirīgas atsauksmes no vecākiem. Savukārt pēdējā – tapēc, ka tajā mācās maz bērnu ar celiakijas diagnozi, līdz ar to rodas iespēja izpētīt, kā īpašo diētu jautājums tiek risināts, kad tie ir tikai pāris gadījumi visā skolā. Skolas tiek aprakstītas to apmeklēšanas secībā, tāpēc kā trešo apskatām Rīgas 40. vidusskolas ēdnīcas pieredzi.
Portāls Veselam.lv uzsāk rakstu sēriju par ēdināšanu skolā bērniem, kuriem nepieciešama īpaša diēta. Ko pieprasa likums, kā to īsteno dzīvē? Kā situāciju vērtē vecāki.
Pēc “Gluten-Free Experts” valdes priekšsēdētājas Irinas Rubinčikas ieteikumiem uzmanību pievērsām galvenajiem aspektiem, ko bija iespējams eksperimenta laikā novērot – ēdienkartei, vietai, kur tiek uzglabāti bezglutēna produkti, traukiem un instrumentiem, ko izmanto ēdiena pagatavošanai, kā arī pārtikas kvalitātei, garšai un izskatam.
Trešā eksperimenta ietvaros bijām ciemos uz Rīgas 40. vidusskolas Akas ielas ēku, kurā mācās bērni no pirmās līdz piektajai klasei. Šīs skolas ēdnīca ikdienā apkalpo vairāk nekā 500 skolēnu, no kuriem 15 ir ar nepieciešamību pēc uztura korekcijas. Skolas ēdnīcas vadītāja Dace Milta skaidro, ka arī šeit glutēnu saturošos produktus pēc iespējas cenšas aizvietot ar bezglutēna sastāvdaļām, un tiek ievēroti arī citi noteikumi, lai nodrošinātu īpašajām diētām atbilstošu ēdināšanu: “Ja tā ir mērce, tātad tai pievieno speciālos miltus; ja tie ir makaroni ar kādām piedevām, tātad tie ir viņiem piemēroti makaroni; maizes vietā ir galete. Ēdienus, kuru sastāvā ir rīsi, piemēram, plovu, viņi var ēst. Rīsus var ēst, ja tos kārtīgi nomazgā un taisa atsevišķā bļodā. Garša neatšķirsies, taču būs ievērota drošība. Trauks ar ēdienu būs uz speciāla paliktnīša, izmantotas tikai bērniem ar celiakiju domātās glāzītes, krūzītes…” Par parasto, bezglutēna un bezlaktozes ēdienkaršu sastādīšanu atbild pārtikas tehnoloģe, ar kuru ēdnīcas vadītāja sazinās ar e-pasta starpniecību. No produktiem tiek iepirkti bezglutēna milti, makaroni un maize, rīsu galetes, bezglutēnu brokastu pārslas un bezglutēna cepumi.
Rīgas 40. vidusskolas ēdnīcā bezglutēna pārtika tiek gatavota, izmantojot atsevišķus virtuves piederumus, kas novietoti tikai celiakijas diētai paredzētā plauktā. Arī ēdiena pasniegšanai nodrošināti atsevišķi šķīvji, bļodas, glāzītes un galda piederumi ar dzeltenā krāsā iezīmētiem rokturiem. Savukārt pie galda bērni ar īpašajām diētām savu vietu var atšķirt pēc katram atsevišķi izveidota papīra paliktnīša, uz kura rakstīts katra vārds, uzvārds un klase. “Tā kā mums viņu ir diezgan daudz, tad mēs tam vairāk pievēršam uzmanību. Visu liekam atsevišķi, lai bērns zina, kurš ēdiens ir tieši viņam un lai to neapēd kāds cits,” skolas ēdnīcas sistēmu komentē tās vadītāja.