Jūras ērlis ligzdā. Ilustratīvs foto.
Jūras ērlis ligzdā. Ilustratīvs foto.
Kadrs no video

Gājis bojā Latvijas savvaļas jūras ērglis, kas nodzīvojis visilgāk – 28 gadus; tikmēr Durbē jūras ērgļu ligzdā izdētas trīs olas 7

No Lietuvas gredzenošanas centra ir saņemta informācija par Latvijā gredzenotu bojā gājušu jūras ērgli, tā liecina “Latvijas Valsts meži” publiskotā informācija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Pēc gredzeniem uz putna kājām noskaidrots, ka ērgli 1995. gadā dabas lieguma “Lubāna mitrājs” teritorijā gredzenojis ornitologs Uģis Bergmanis, kā jauno putnu ligzdā aptuveni 160 kilometru attālumā no tā atrašanas vietas.

“Pārsteidz ērgļa ievērojamais vecums – 28 gadi, kas ir par pieciem gadiem vairāk nekā līdz šim zināmais jūras ērgļa lielākais vecums savvaļā Latvijā,” skaidro Uģis Bergmanis.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Latvijas valsts mežu” un Latvijas Dabas fonda veiktais monitorings liecina par šīs iepriekš retās ērgļu sugas ievērojamu skaita pieaugumu visā Latvijā.

Ērgļu gredzenošana palīdz noskaidrot to dzīves ilgumu, migrāciju ceļus, ziemošanas vietas, kā arī ligzdošanas teritorijas lielumu un ligzdojošo ērgļu izcelsmi.

Savukārt šonedēļ tapis zināms, ka pie Durbes esošajā jūras ērgļu ligzdā, kurā notiekošo Latvijas Dabas fonds (LDF) translē videotiešraidē, šosezon izdētas trīs olas, tā ceturtdien, 16.martā, vēstīja LETA.

Pirmā ola tika izdēta 8.marta vēlā pēcpusdienā, otrā – 11.marta pēcpusdienā, savukārt trešās olas izdēšanas laiks nav fiksēts. Šopavasar olas ligzdā ir dziļi ierušinātas, tādēļ tās ir grūti saskaitīt, taču 16.marta rītā, kad jūras ērgļu mātīte Milda apgrozīja olas, bija redzams, ka ir trīs olas.

Šopavasar olas uz maiņām perē abi putni. Tēviņš Voldis arī regulāri piegādā zivis un pat vistas galvu, ko visticamāk nokodusi kāda lapsa un jūras ērglis to atradis tuvējā apkārtnē. Tāpat abi putni ligzdu papildina ar egļu zariem un sausa siena kumšķiem, lai siltinātu savu mājvietu.

16.marta rītā pēc plkst.7.30 ligzdā uznāca vāvere, kas reiz pa reizei ir redzēta jau iepriekš. Voldis, ieraugot negaidīto viešņu, izplēta spārnus, lai pasargātu olas, tādejādi pārbiedējot vāveri, kas metās bēgt.

Kā vēstīts, salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad pirmo olu Milda izdēja nedēļu agrāk. Šogad videotiešraidē ligzdas saimnieku pirmā sezonas pārošanās tika reģistrēta 17.janvārī.

Reklāma
Reklāma

Kā vēstīts, kopš 2017.gada marta šajā ligzdā uzturējās jūras ērgļu pāris, kam ligzdas vērotāji deva vārdus Milda un Raimis. 2021.gadā jūras ērgļu tēviņš Raimis pazuda.

Kopš 2021.gada aprīļa beigām ligzdā ar Mildu kopā uzturējās tēviņš, kuram skatītāji deva vārdu K kungs. 2022.gada 18.februārī K kungs kamerā bija redzams pēdējo reizi. Savukārt 20.februārī ligzdā parādījās tēviņš, kuram putnu vērotāji 16.martā deva vārdu Voldis.

Durbes ligzda tiek vērota tiešraidē jau kopš 2015.gada. Ligzdā notiekošo iespējams komentēt “Dabasdati.lv” forumā latviešu valodā un “Looduskalender.ee” forumā angļu valodā.

Jūras ērgļu mītne Kurzemē, Dienvidkurzemes novadā ir pati populārākā LDF tiešraide. Tā atrodas vecas egles galotnē apmēram deviņstāvu mājas augstumā. Jūras ērglim Durbertai, kas izšķīlās 2015.gadā, pat veltīta Imanta Bunkša sarakstīta grāmata “Brīnumola”.

Notiekošo Durbes jūras ērgļu ligzdā tiešraidē var skatīt šeit:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.