Mirkli pēc uzspridzināšanas. 2012. gada 14. decembris. Foto – Laimdota Ivanova

Tornis vecajās fotogrāfijās 1


1930. gada 17. augustā Gaiziņkalnu apmeklēja toreizējais Valsts prezidents Alberts Kviesis. Par godu šim notikumam kalnā tika uzstādīts piemiņas akmens (autors – akmeņkalis Jūlijs Blumbergs). Piemiņas akmens pazuda ap 1960. gadu. 90. gadu vidū tika uzstādīts jauns piemiņas akmens, izgatavots pēc oriģinālā akmens fotogrāfijas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

30. gados Gaiziņš otru elpu ieguva pēc jauna torņa uzcelšanas. To atklāja 1935. gada 7. jūlijā Iekšlietu ministrijas Tūrisma un emigrācijas biroja vadītājs Kārlis Vanags, kas bija ieradies no Rīgas kopā ar ekskursantu grupu. Pēc 31 metru augstā torņa atklāšanas tūristi tajā uzvilka Latvijas valsts karogu, kas tur plīvoja līdz 1940. gadam. Torņa pēdējā stāva platformas grīda atradās 21 metra augstumā, skatu torņa vidējais baļķis, uz kura nostiprināts mērniecības galdiņš, bija audzis 146 gadus.

Ar torņa uzcelšanu Gaiziņa labiekārtošana nebeidzās. Tika domāts, lai arī torņa apkārtne būtu sakopta un tūristiem interesanta. 1937. gadā kalna pakājē uzcēla tūristu kiosku, kur iespējams iegādāties vietējās skatu kartes, piemiņas lietas, atspirdzinājumus. Bija doma arī par pasta kastīti pie kioska, tika piedāvāti fotogrāfa pakalpojumi, iespēja izīrēt tālskati.

CITI ŠOBRĪD LASA
1938. gada 30. maijā Gaiziņkalnu apmeklēja Kārlis Ulmanis. 1939. gadā pabeidza avotiņa izbūvi ceļā no “Lejas Gaiziņiem” uz skatu torni. 1940. gada plānos bija paredzētas vairākas atpūtas nojumes (pēc arhitekta O. Krauzes izstrādātā meta) novietošanai pretim izcirstajām skatu stigām. K. Ulmaņa apmeklējuma atcerei bija paredzēts uzcelt starp Vadoņa ozolu un skatu torni māksliniecisku saules pulksteni, pie kura darbu bija sācis tēlnieks R. Grinevičs. Šiem darbiem svītru pārvilka Latvijas okupācija.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.