Foto – Ausma Lukša

Gaismas zieds kā dizaina priekšmets 0

Paša darināta lampa, tāpat kā jebkurš dizaina priekšmets, kas nav cietis no masveida ražošanas bezpersoniskā pieskāriena, padara jebkuru telpu mājīgāku.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Domājot par mājokļa vizuālo tēlu, daudziem to gribas padarīt interesantāku un radīt īpašu noskaņu. Telpā svarīgs ir katrs objekts – liels vai mazs, un tas, kā mēs uztveram gan katru no šiem objektiem individuāli, gan telpu kopumā, ir atkarīgs no apgaismojuma. Tā nokrāsai un spilgtumam ir ne tikai vizuāla, bet arī emocionāla nozīme. Tāpēc, lai panāktu vēlamo noskaņu istabā, apdomīgi jāizvēlas gaismas avots. Par iecienītu izvēli sava neatkārtojamā dizaina dēļ ir kļuvušas meistaru darinātas lampas, taču oriģinālu abažūru vecā vai saplīsušā vietā var izveidot arī saviem spēkiem.

Izvēloties materiālu, jāņem vērā, ka cauri spīdošā gaisma pilnībā mainīs tā izskatu. Redzama kļūs materiāla struktūra – šķiedraina, graudaina vai viendabīga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atkarībā no gaismas avota funkcijas jāatrod materiāls, kas ļauj panākt atbilstošu efektu. Piemēram, veidojot stāvlampu vai griestu lampu, vēlams radīt izkliedētu apgaismojumu, kas piepilda visu telpu, tātad materiālam jābūt pietiekami caurspīdīgam. Savukārt galda lampas uzdevums ir virzīt gaismu uz darba vir­smu, nenogurdinot acis, tātad būs jāizvēlas necaurspīdīgs materiāls.

Tagad cieņā ir dabiski materiāli, īpaši lins. Piemēram, var veidot abažūru zieda formā no samērā stingra lina mēbeļu auduma, nedaudz stieples, lina auklas un vecas stāvlampas, kuras abažūrs jau savu mūžu nokalpojis (ar laiku tiem mēdz parādīties dzeltenīgi plankumi, plastmasas modeļi var pat vietām izkust, savukārt stikla abažūrus gadās saplēst).


No papīra vai kartona izveido šablonu vēlamajā formā (1) un pēc tā no auduma izgriež astoņas vai desmit ziedlapiņas lielajai lampai un trīs vai četras mazajai. Ziedlapu malas apstrādā ar caurspīdīgu laku vai līmi, lai audums neirtu, un tad katrai iekšpusē piešuj stiepli, atstājot kātu apmēram 10 cm garu. Lai stieple neizslīdētu, tās galu pirms šūšanas saloka cilpā un nostiprina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gatavās ziedlapiņas sakārto aplī (2), vidū paredzot vietu spuldzes pamatnei, un nostiprina, savijot stieples galus kopā. Zieda formu var modelēt pēc patikas: atvērtu – izkliedētai gaismai vai aizvērtu – koncentrētai. Lai labāk saglabātu formu un lai nerastos šķirbas, pa kurām gaisma spīd acīs, blakus esošās ziedlapas vēlams sānos sašūt vai saspraust kopā.

Reklāma
Reklāma

Ja vēlas pārveidot arī lampas kātu, tas ļoti labi izskatās, aptīts ar lina auklu. Nostiprināšanai uz neliela posma kāta augšgalā un apakšgalā uzklāj abpusējo līmlenti vai karsto līmi un uz tās uztin auklu (vidusdaļā līme nav vajadzīga).

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.