
Gaišā dienas laikā Rīgas centrā vīrietis sev kaut ko špricē kājā… Ko ar narkomāniem dara policija? 0
LA.LV rīcībā ir nonākušas aculiecinieku bildes un video, kur redzams, kā Rīgas centrā gaišā dienas laikā vīrietis špricē sev kaut ko pēdas augšējā daļā. Video redzamais vīrietis šķietami ir narkotisko vielu ietekmē. Šajā sakarā LA.LV vērsās Valsts policijā (VP), lai saņemtu atbildes uz jautājumiem par narkotiku lietojošo personu situāciju valstī.
VP Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska raksta, ka viņiem nav datu par to, narkomānu skaits pieaug vai samazinās. Tomēr, “saskaņā ar Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra sniegto informāciju, 2024. gadā 138 (par 48 mazāk nekā 2023. gadā) mirušo personu bioloģiskajā materiālā konstatētas narkotiskās/psihotropās vielas, savukārt tieši saindēšanās gadījumi ar narkotiskām/psihotropām vielām (pārdozēšana) tika konstatēti 65 (-27) mirušo personu bioloģiskajā materiālā.”
Gžibovska skaidro, ka VP aktīvi strādā, lai cīnītos pret narkotisko un psihotropo vielu lietošanu un izplatīšanu. Pērn policija ir atklājusi 13 marihuānas audzētavas, kas ir par piecām mazāk nekā 2023. gadā, kā arī trīs narkotisko/psihotropo vielu laboratorijas.
“2024. gadā VP Kriminālpolicijas amatpersonas no nelegālās aprites kopumā izņēma narkotiskās (psihotropās) vielas un prekursorus ar aptuveno vērtību nelegālajā tirgū — 18 955 503 EUR,” raksta Gžibovska. Tās ir 5 839 495 vienreizējās devas.
Tāpat “Valsts policijas struktūrvienības sadarbībā ar pašvaldību policijām arī regulāri veic reidus ielu noziedzības apkarošanai, tostarp pārbaudot, vai uz ielām neatrodas personas iespējamā narkotisko vai psihotropo vielu reibumā,” skaidro policijas pārstāve.
Savukārt, ja persona “tiek pieķerta” lietojot narkotiskās vielas, VP veic šādas darbības:
-tiek noskaidrota identitāte;
-ja persona atrodas tādā reibuma stāvoklī, kas traucē sabiedrisko kārtību vai drošību, policija var aizturēt personu un nogādāt to policijas iecirknī vai ārstniecības iestādē;
-ja ir aizdomas par narkotisko vielu lietošanu, persona var tikt nogādāta ārstniecības iestādē medicīniskai pārbaudei, lai noteiktu apreibinošo vielu klātbūtni organismā;
-ja tiek konstatēts pārkāpums vai noziedzīgs nodarījums, policija var uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu vai kriminālprocesu,” raksta Gžibovska.
“Pamanot personu iespējamā narkotisko vai psihotropo vielu reibumā, ir jāizsauc policija, zvanot pa tālruņa numuru 112,” uzsver Gžibovska.