Gaileņu cena tirgū vidēji svārstās no 3 līdz 4 eiro litrā.
Gaileņu cena tirgū vidēji svārstās no 3 līdz 4 eiro litrā.
Foto: Timurs Subhankulovs

Dodamies uz centrāltirgu: Cik šobrīd maksā gailenes? Vai baravikas arī var nopirkt? 1

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Gailenes šogad labi padevušās, bet citu sēņu pagaidām pārdošanā ir ļoti maz, liecina nedēļas sākumā Rīgas Centrāltirgū redzētais. Sēņotāji stāsta, ka gaileņu ir daudz, spēj tik lasīt. Tiesa, sēņu vietas ir jāpārzina.

“Gailenes labi augušas, uz tirgu braucu jau otro reizi,” stāsta sēņotāja no Jaunmārupes. Arī Ķekavas un Tukuma pusē sēnes labi padevušās.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kāda cita sēņotāja gan zina teikt, ka labākās sēņu vietas gājušas mazumā, jo daudzi meži jau izcirsti, tāpēc jālūko pēc jaunām vietām.

Gaileņu cena tirgū vidēji svārstās 3–4 eiro litrā, bet atsevišķos dārzeņu un ogu veikalos tā sasniegusi 8,50 eiro/kg. Ja paveicas, dažviet tirgū tās var iegādāties pat par 2,50 litrā.

Novērotais Rīgas Centrāltirgū liecina, ka vēl tikai divās vietās varēja iegādāties citas sēnes, to vidū apšubekas par 8 eiro kilogramā. Kādam sēņotājam no Jūrmalas uz galda bija tikai divas baravikas. “Tas arī viss guvums, vairāk baraviku nav. Jācer uz mitru laiku, un tad jau baravikas augs,” viņš teica. Pagājušajā nedēļā tirgū baraviku gan bija vairāk – to cena svārstījās 6–8 eiro par 300–500 g.

Kļūst lētākas

Vairākumā uzpircēju gailenes vidēji iepērk par 1,50–1,60 eiro/kg. Madonas sēņu iepirkšanas punktā “Latvijas Avīze” uzzināja, ka sezonas sākumā gaileņu cena bija trīs eiro, taču, samazinoties kvalitātei, sēnes kļuvušas lētākas – vakar tās maksāja 1,60 eiro/kg. Iepirktās sēnes tiek piegādātas uzņēmumam “Pharmeko Lettland”, kas veic to pārstrādi. Arī Līvānos gaileņu cena ir līdzīga.

Pagājušajā gadā cena bijusi augstāka, jo sēņu bija mazāk.

Savukārt Matīšos mazās gailenes no sēņotājiem vakar iepirka par 2,50/kg, bet lielākas maksāja 2 eiro/kg. Par 1. šķiras baravikām sēņotājiem maksā 5 eiro/kg, 2. šķiras – 3,50 eiro/kg, bet 3. šķiras ir vēl lētākas. Baraviku gan pagaidām neesot, bet pēc lietus ir cerība, ka sēnes atkal sāks augt.

SIA “Cietais rieksts” pārstāvis Edgars Dobenbergs pastāstīja, ka gaileņu ir daudz, bet baravikas, visticamāk, vairāk būs rudens pusē. “Cietais rieksts” iepirktās sēnes saldē un vēlāk piedāvā sadarbības partneriem Rīgā. Par eksportu pagaidām netiek domāts, jo primāri esot jānodrošina vietējais tirgus.

Pandēmija apstādina

Covid-19 izraisītās pandēmijas dēļ šogad sēnes neiepērk SIA “Manks”, jo sadarbības partneri ārzemēs pārtraukuši darbu.

Reklāma
Reklāma

“Šogad sēnes nesākām iepirkt, jo tās ir grūti izvest. Turklāt rūpnīcas Beļģijā un Francijā, ar kurām mums bija līgumi iepriekšējos gados, nestrādā. Arī rūpnīca Itālijā, kas iepriekš pirka baravikas, šogad ir ciet,” stāsta uzņēmuma pārstāvis Aleksandrs.

Pagājušajā nedēļā tirgū baraviku gan bija vairāk – to cena svārstījās 6–8 eiro par 300–500 g.
Foto: Timurs Subhankulovs

Arī uzņēmumā “Odziņa 3” uzzināju, ka sēņu iepirkšana šogad nenotiek tieši pandēmijas dēļ un, visticamāk, atsāksies tikai nākamgad. No plašākiem komentāriem uzņēmuma pārstāvji atturējās.

Pagājušajā gadā svaigas vai atdzesētas gailenes tika eksportētas par 569 tūkstošiem eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija. Galvenās eksporta valstis bija Vācija, Zviedrija un Igaunija.

Gaileņu eksports pa gadiem svārstās, lielākais apjoms bija 2005. gadā, kad pavisam eksportētas gailenes 1,25 miljona eiro vērtībā.

Interesanti, ka sagatavotas sēnes un trifeles 2019. gadā ārvalstīs realizētas par 156 tūkstošiem eiro, kas ir divas reizes vairāk, nekā gadu iepriekš.

Tiesa, to imports bija divas reizes lielāks nekā eksports – 320 tūkstošu eiro vērtībā. Eksportā galvenās valstis bija Igaunija un Lietuva, bet importā līderpozīcijas ieņem Ķīna.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.