Foto – pexels.com

Gaidu mazuli viena… Kā dzemdēt un dzīvot ar mazuli bez vīrieša atbalsta 0

Lasītāja Zane jautā: “Tā nu ir sanācis, ka gaidu mazuli viena. Nav jau tā, ka bērna tēvs viņu neatzīst, bet kopā nedzīvojam. Šo to iedod tēriņiem, kas nepieciešami saistībā ar bērnu. Sāku domāt par dzemdībām un laiku ar mazuli. Vai saukt bērna tēvu, kad sāksies dzemdības, lai aizved, vai arī tas būs lieks stress (man grūti uz viņu raudzīties)? Nezinu, vai kāda draudzene būs gatava nākt līdzi uz dzemdībām. Un kā padarīt vieglāku laiku ar zīdaini, kad esi viena?”

Reklāma
Reklāma

Atbild dūla Linda Rozenbaha

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Zane, apsveicu ar gaidāmo mazuli! Gaidīt, dzemdēt un audzināt mazuli vienai ir izaicinājums. No rakstītā saprotu, ka bērna tēvs mazuli atzīst un kaut kādā mērā ir gatavs rūpēties par bērnu. Neatsakies no šīm rūpēm, jo pāra attiecības ir mainīgs lielums, toties vecāki ir vērtība, kas nemainās, jo bērniņam jūs vienmēr būsiet tētis un mamma. Taču, ja bērna tēva iesaistīšanās var radīt tevī pretrunīgas jūtas (piemēram, stresu, viņu ieraugot), aicinu tevi sajust un izvērtēt, kas no viņa rūpēm ir pieņemams un bērniņam (ne tikai tev) vajadzīgs un kas tev šķiet pār mēru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzemdības ir ļoti jūtīgs notikums, kad esi emocionāli atvērta. Atslābināšanās – gan fiziska, gan psiholoģiska – palīdz dzemdībām ritēt savu gaitu, savukārt saspringums var radīt gan liekas sāpes, gan grūtāku atnākšanas ceļu bērnam, arī nepieciešamību pēc medicīniskas iejaukšanās. Tādēļ dzemdībās ieteicams pēc iespējas izvairīties no stresa faktoriem – vismaz no tiem, ko var paredzēt. Tā kā bērna tēva palīdzība kaut vai ar aizvešanu uz slimnīcu, vadoties pēc tevis rakstītā, var šo stresu palielināt, labāk pārdomā, vai ir kāda alternatīva. Piemēram, izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību? Kādas draudzenes vai ģimenes locekļa palīdzība, tevi aizvedot ar auto? Taksometrs?

Uzzināt, vai kāda draudzene būtu gatava tevi atbalstīt dzemdībās, var… vienīgi pajautājot. Bieži vien varam būt pārsteigti, cik daudz patiesībā ir cilvēku, kuri būtu gatavi palīdzēt mums īpašās dzīves situācijās. Iedrošinu tevi uzrunāt draudzeni (-es), kuras klātbūtne, tavuprāt, liktos tev noderīgākā. Kā to saprast? Pamēģini sajust, kāda veida atbalsts dzemdībās tev būs visvairāk vajadzīgs. Pat tad, ja nekad neesi dzemdējusi, var būt līdzīgas situācijas dzīvē, pēc kurām spriežot, var sajust, kāds atbalsts var būt noderīgs dzemdībās. Pamēģini iedomāties situāciju, kurā tev bijis jāpārvar sevi gan fiziski, gan emocionāli. Piemēram, jāuzkāpj kalnā, kad kādā brīdī gribas padoties. Kas palīdzēja sasniegt mērķi? Vai tas, ka blakus kāds iedrošināja, vai, gluži otrādi, visi tevi lika mierā? Kādi vārdi palīdzēja, kādi – traucēja? Vai bija vajadzīgs draudzīgs pieskāriens vai tīri praktiska palīdzība? Vai vairāk stiprināja iekšējais dialogs, piemēram, lielā mērķa sadalīšana mazākos, teiksim, aiziešu līdz šim akmenim, tad izvirzīšu nākamo mērķi? Tu vari iztēloties visdažādākās dzīves situācijas, lai saprastu, kāda palīdzība no malas un sevī pašā tev dzemdībās palīdzēs vislabāk.

Bieži vien dzemdību atbalsta personas izvēlei noder vēl viens jautājums – kurš cilvēks man spēj palīdzēt grūtā situācijā justies iespējami mierīgi, iedrošināt, vairot spēkus? Arī tas var palīdzēt atrast piemērotāko cilvēku.

Ja tomēr starp draudzenēm nerodi atbalstu, bet ir sajūta, ka blakus vajadzīgs iepriekš iepazīts cilvēks, vari meklēt savu dūlu vai vecmāti. Parasti tas ir maksas pakalpojums, taču, vēršoties Latvijas Dūlu apvienībā, nereti ir iespējams atrast arī bezmaksas dūlas atbalstu. Starp citu, izvēloties dūlu, kurai ir auto, atkritīs arī transporta jautājums uz dzemdību iestādi.

Apsveicami, ka par pēcdzemdību periodu domā jau šobrīd. Noteikti ir vērts padomāt par cilvēkiem, kas šajā periodā var tevi atbalstīt. Tava pašsajūta pēc dzemdībām var būt tāda, ka ne uzreiz varēsi doties kaut vai uz veikalu. Arī bērna vajadzības var stipri ierobežot tavas iespējas organizēt sadzīvi – ar mazu bērnu ne vienmēr var iziet ārā (piemēram, vēl nesen bija diezgan liels aukstums). Tu vari, piemēram, jau tagad sarunāt, ka pirmajās nedēļās pēc dzemdībām līdzcilvēki uz maiņām tev sagādās siltu ēdienu. Ja tas tev nav pieņemami, vari sātīgu ēdienu pagatavot jau laikus un ielikt saldētavā. Tomēr nevajag kautrēties lūgt palīdzību un jau tagad organizēt sev atbalsta komandu! Visā pasaulē ir kultūras, kurās citas sievietes speciāli gādā par praktiskajiem darbiņiem, lai jaunā māmiņa varētu vienkārši būt ar mazuli un atkopties. Tas būs arī tavs galvenais darbiņš pēc dzemdībām. Tas palīdzēs nostabilizēties zīdīšanai, kas ir svarīga bērna veselībai un tavai saiknei ar mazuli, kā arī vienkārši ir lētāka.

Reklāma
Reklāma

Derētu arī padomāt, kāds būs piemērotākais emocionālais atbalsts pēcdzemdību periodā, jo izjukušas attiecības ar bērna tēvu var jau tā sensitīvo pēcdzemdību periodu padarīt vēl jūtīgāku. Taču no tā nav ko bīties, bet iet šim dzīves izaicinājumam cauri, jau iepriekš padomājot un sajūtot, kurš cilvēks var atbalstīt. Iespējams, tev var palīdzēt kontakti ar citām māmiņām, kuras ir līdzīgā situācijā, – vari palūkoties pēc atbalsta grupas klātienē vai internetā.

Uzziņai

Līdz 29. martam turpināsies Dūlu nedēļa, kurā notiek lekcijas, semināri un praktiskas nodarbības jaunajiem un topošajiem vecākiem visā Latvijā – Rīgā, Liepājā, Talsos, Dobelē, Jelgavā, Ogrē, Preiļos, Rēzeknē un citviet.

Pasākumos dūlas aicinās iepazīt, kādas fiziskas un emocionālas pārmaiņas sievietes ģimenē un pāra attiecībās ienes grūtniecība, dzemdības un bērniņa piedzimšana.

Vairāk informācijas: www.dulas.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.