Gaidot tikšanos ar bērniņu – vērtīgs tematiskais izdevums 1
“Māmiņu ceļvedis” noderēs ne tikai topošajām māmiņām un tētiem, bet arī citiem ģimenes locekļiem.
“Ir tūkstošiem jautājumu. Kā iznēsāšu bērniņu, kā dzemdēšu? Ja pieņemšos svarā, vai vīrs mani mīlēs? Kā uzkāpšu piektajā stāvā bez lifta, kad būšu ļoti kupla? Kāda būšu kā mamma? Vai pēc bērniņa piedzimšanas mana vecā dzīve, mans kodols saglabāsies?” Lūk, cik daudz dažādu jautājumu un vēl citi var rasties topošajai māmiņai, kura pirmoreiz saskaras ar bērniņa gaidīšanas brīnumu. Žurnāla “36,6°C” žurnālistu darba grupa pielikumā “Māmiņu ceļvedis” sadarbībā ar konsultantiem, kuru vidū, piemēram, ir Rīgas Dzemdību nama galvenā vecmāte Vija Bathena un neonatoloģe Zigrīda Tautere, ārste un mājdzemdību speciāliste Dina Ceple, psiholoģe un zīdīšanas konsultante Diāna Zande, psihoterapeiti, fizioterapeiti un pat tradīciju pētniece, folkloras zinātniece Janīna Kursīte-Pakule, centusies rast atbildes uz visiem šiem jautājumiem.
Kā stāsta žurnāla ”36,6°C” redaktore Zane Zālīte, pielikums var būt noderīgs gan gaidību periodā, gan pēc tam. “Tas ir ceļvedis, bērniņu sagaidot, kā arī jaunajām māmiņām un viņu ģimenes locekļiem. Ceļveža pirmā daļa veltīta gaidību periodam – kādam vajadzētu būt grūtnieces uzturam, kā sagatavoties bērniņa ienākšanai ģimenē, ko sagaidīt un kā reaģēt pārējiem ģimenes locekļiem. Nākamā daļa – par dzemdībām, kurās vietās vislabāk dzemdēt, kādas priekšrocības ir dzemdību līgumam, ja tāds ir, par bailēm no dzemdībām. Trešā daļa atvēlēta periodam, kad bērniņš ienācis ģimenē, kā pārējiem ģimenes locekļiem neapjukt, kā viņu iemidzināt, kā šūpot, kā mīlēt savu bērniņu un kā mazais pirmoreiz satiek mājdzīvnieku,” pielikuma daudzveidīgajā saturā ielūkojas Z. Zālīte.
Vai gaidību laikā vērts ieklausīties ticējumos? Mūsdienās tie var šķist novecojuši, tomēr tālie senči tos nav radījuši tāpat vien, aiz gara laika. Ar tiem senatnē bieži vien centās atturēt no kļūmīga soļa topošas mammas. Turklāt interesanti, ka šos ticējumus katra no sava skatu punkta skaidro ārste un mājdzemdību vecmāte Dina Ceple un tradīciju pētniece, folkloras zinātniece Janīna Kursīte-Pakule. Ar viņu abu skaidrojumiem ticējumam “Ja grūta sieva sēd uz sliekšņa, tad viņas bērns būs slinks/vienmēr ļaužu valodās” un citiem varat iepazīties “Māmiņu ceļvedī”, kas pieejams preses tirdzniecības vietās.