Gaidot satikšanos ar mazo. Kādi ir dzemdību priekšvēstneši un kā sākas dzemdības 1
Nēsājot zem sirds bērniņu, īpaši pirmo, ikviena topošā māmiņa izjūt ne vien prieku, bet arī satraukumu. Visvairāk biedē lielais nezināmais – dzemdības.
“Kā saprast, ka dzemdības sākas, kad doties uz slimnīcu? Un ko darīt, ja dzīvoju tālu laukos – vai maz pagūšu līdz tai aizkļūt, vai bērniņš nepiedzims mašīnā?” – tā vēstulē 36,6 °C redakcijai bažījas kāda topošā māmiņa no tāltāla Latvijas novada.
Dzemdības nenotiek tik pēkšņi un ātri, pirmās visbiežāk ilgst deviņas līdz divpadsmit stundas. Laika būs pietiekami, lai pat no attāla ciemata nokļūtu slimnīcā, mierina Rīgas Dzemdību nama speciāliste, ginekoloģe Linda Grīnberga.
Lielās dienas priekšvēstneši
Par dzemdību tuvošanos liecina vairākas pazīmes. Grūtniecības beigās, visbiežāk trīs četras nedēļas pirms dzemdībām, māmiņa var pamanīt, ka vēders nemanot noslīdējis uz leju un starp krūtīm un vēderu iespējams ievietot plaukstu, lai gan iepriekš – vien pirkstu. Tātad mazulītis pamazām iekārtojas zemāk mātes klēpī. Dažkārt vēdera noslīdēšana notiek tikai pāris dienas pirms lielā notikuma vai pat dzemdību dienā, taču parasti ne pirmo bērniņu gaidot.
Kļūst vieglāk elpot, toties biežāka var būt vajadzība pačurāt, jo bērns spiež uz urīnpūsli.
No 36. grūtniecības nedēļas vēdera lejasdaļā šad tad var būt velkoša sajūta. Tās ir viltus kontrakcijas, nekas vēl nav sācies. Dzemde vienkārši trenējas atbildīgajam darbam, savelkoties un atslābinoties. Atšķirībā no īstajām viltus kontrakcijas, lai gan nepatīkamas, nav sāpīgas. Arī pauzes starp tām nav regulāras un nekļūst aizvien īsākas, kā tas notiek, sākoties dzemdībām. Velkošā sajūta var būt ilgstoša, kamēr dzemdību sāpes uznāk un pāriet ātri – ne vēlāk kā pēc minūtes. Ja tomēr grūti saprast, vai bērniņš tiešām jau nolēmis nākt pasaulē vai arī tā ir viltus trauksme, ieteicams ieiet siltā vannā vai dušā, iedzert sildošu piparmētru tēju vai lietot spazmas mazinošu līdzekli (No-spa tableti vai Buscopan svecīti). Treniņkontrakcijas pāries, savukārt dzemdības nekas neapturēs.
Grūtniecības pēdējā trimestrī sieviete parasti kļūst aizvien gausāka un gurdenāka – ir ko nest! Taču dažas dienas pirms dzemdībām nereti rodas neizskaidrojams enerģijas pieplūdums. Gribas rosīties, ieviest mājās kārtību, pirms ierodas mazulis. To dēvē par ligzdas vīšanas instinktu. Organisms ir gudrs – gaidību finiša taisnē ceļ gaisā teju visas enerģijas rezerves, lai pietiktu spēka laist bērniņu pasaulē.
Tuvojoties dzemdībām, mazulis vēderā var kļūt mazliet rāmāks – ir izaudzis un apvēlies, tādēļ dzemdē lielām aktivitātēm kļuvis pašauri.
Visbiežāk vienu vai divas diennaktis pirms dzemdībām izdalās gļotu korķis – aptuveni divas ēdamkarotes staipīgu izdalījumu, kas aizpildījuši dzemdes kaklu, lai pie mazulīša nevarētu iekļūt mikrobi. Dzemdībām tuvojoties, kakliņš pamazām sāk atvērties un gļotu pikucis izslīd ārā – viss uzreiz vai nelielās porcijās. Tas atgādina parastus izdalījumus, lielākoties ar brūnganu vai rozā nokrāsu, reizēm ar nelielu asiņu piejaukumu. Par to nav jāraizējas – dzemdes kakliņam atveroties, kāds sīks asinsvads bieži vien neiztur nospriegojumu un pārplīst. Īsi pirms lielā notikuma var būt viegla caureja.
Kad tās ir klāt?
Gaidības ilgst no 37 līdz 42 nedēļām, tādēļ precīzu radību dienu ir grūti aprēķināt. Ja ārsta noteiktajā datumā tās vēl nesākas, sirdsmiera labad ieteicams doties pie grūtniecību uzraugošā ginekologa.
Visbiežāk dzemdības sākas ar vieglām sāpēm, kas ilgst vien 15–20 sekundes un atkārtojas reizi 20–40 minūtēs. Jo tuvāk nāk radību mirklis, jo tās kļūst spēcīgākas, ilgākas un biežākas. Kad skaistais brīdis ir pavisam netālu, kontrakcijas ilgst aptuveni 60 sekundes un atkārtojas ik pēc divām minūtēm. Kontrakcijas laikā vēders savelkas ciets. Sāpe lēnītēm pieaug un tikpat lēnītēm noplok. Dažkārt smeldz arī mugura.
Parasti iesaka bez steigas doties uz slimnīcu, kad sāpes kļūst regulāras un pauze starp sāpju viļņiem ir septiņas minūtes ilga. Ja līdz dzemdību iestādei ir tāls vai grūti izbraucams ceļš, protams, jāpošas ātrāk – ar savu auto vai izsaucot neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Dažkārt topošās mammas dzemdību nodaļā ierodas gaužām pārgurušas, jo visu nakti pavadījušas nomodā, nervozi veroties pulkstenī un rūpīgi piefiksējot katru kontrakciju. Tā vietā vajadzētu mierīgi pagulēt vai atpūsties – uzkrāt spēkus radībām. Arī iemigt drīkst, jo dzemdības nogulēt nav iespējams. Sāpes pamodinās.
Pirms doties ceļā, ieteicams pārliecināties, vai līdzņemšanai sagatavots viss vajadzīgais: pase un mātes pase, pamperi un pirmās drēbītes mazulim, autiņbiksītes un higiēnas paketes pašai. Katra dzemdību iestāde izsniedz mazliet atšķirīgu līdzi ņemamo lietu sarakstu, tāpēc vērts laikus noskaidrot, kas nepieciešams, un arī iepazīties ar vietu, kur plānots laist bērniņu pasaulē. Tas svarīgajā dienā ļaus justies mierīgāk. Dzemdību somai vajadzētu būt sakārtotai līdz 37. grūtniecības nedēļai – sākot no tās, bērniņš ir iznēsāts.
Ja mazulis atsteidzas ātri
Filmās dzemdības teju vienmēr sākas ar augļūdeņu noiešanu, taču reālajā dzīvē tā notiek reti. Parasti tie noplūst, kad sieviete jau vairākas stundas izjutusi regulāras sāpes. Tad, lieki nevilcinoties, jābrauc uz slimnīcu. Ja ūdeņi noiet, pirms sākušās kontrakcijas, var mierīgi turpināt rosīties pa māju, gaidot pirmās sāpes. Ja sešu stundu laikā tās nesākas, lēnā garā jāpošas uz tuvāko dzemdību iestādi.
Ūdeņi neiztek visi uzreiz, bet turpina pilēt nepārtraukti, tāpēc var uzvilkt autiņbiksītes. Jāpievērš uzmanība ūdeņu krāsai – ja tie ir zaļgani vai ar asiņu piejaukumu, kavēties nedrīkst – jāzvana ātrajiem.
Pirmajām dzemdībām tik ekstrēms scenārijs ir ļoti mazticams, tomēr, ja mazulītis piedzimst mājās, vispirms jāpārdala nabassaite. Sākumā to gan mātes, gan bērna pusē nosien ar aukliņu, pēc tam pa vidu pārgriež. Tas jāizdara trīs līdz piecu minūšu laikā.
Bērniņš no mātes miesām iznāk slapjš. Viņš noteikti silti jāsasedz, galvā jāuzvelk cepurīte. Jāsagaida, lai no sievietes dzemdes izdalās placenta. Jebkurā gadījumā obligāti jāizsauc ātrā palīdzība, kas gan māmiņu, gan bērniņu nogādās slimnīcā. Tur abiem jāveic dažādas veselības pārbaudes, jāpārliecinās, vai sievietes dzemdē nav palicis kāds placentas fragments, kas var traucēt tai sarauties vai arī izraisīt iekaisumu, jāsašuj plīsumi, ja tādi radušies.
Vai gaidību laikā baudīt tuvību
Ja grūtniecība noris bez sarežģījumiem, mīlēties var droši un tas ir pat ļoti vēlams, atbildot uz vēstules autores bažīgo jautājumu, mudina ginekoloģe. Tuvība noteikti nāk par labu pāra attiecībām, savukārt tās trūkums attiecības var sašķobīt. Bērniņš atrodas dzemdē, kurai ir vairākus centimetrus garš kakliņš. Dzimumloceklis pa tā tievo kanāliņu nekādā veidā nevar aizsniegt mazuli. Turklāt mazuli vēl ieskauj augļūdens pūslis, kas gluži kā balons spējīgs amortizēt jebkurus grūdienus. Mīlēties var kaut līdz pašam dzemdību sākumam, tomēr, vēderam topot aizvien svarīgākam, jāpadomā par pozas izvēli – lai māmiņai un mazulim ērti. Tomēr, ja gaidību laikā sievietei vēlmes mīlēties nav vai arī izjūtas, to darot, ir nepatīkamas, nevajadzētu sevi piespiest. Partneriem jāizrunājas, kā turpmāk viens otram sniegs baudu.
No seksa vairākus mēnešus vai pat visu gaidību laiku var nākties atturēties, ja ir grūtniecības pārtraukšanās draudi vai zemu guloša placenta. Par šādu risku esamību noteikti informēs grūtniecību uzraugošā ginekoloģe.
SVARĪGI ZINĀT! * Ja grūtniecei pēkšņi sākas asiņošana vai spēcīgas, nepārejošas sāpes, jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot pa tālruni 113. * Jāraugās, vai mazulis mātes vēderā pēkšņi nekļūst stipri mazāk kustīgs vai gluži otrādi – nesāk dīdīties vairāk nekā parasti, jo kustības ir ļoti svarīgs viņa labsajūtas rādītājs. Vakarā ieteicams paskaitīt kustības. Sākot no 38. gaidību nedēļas, mazajam vajadzētu pabikstīt mammu vismaz desmit reizes stundā.
|