“Gadu desmitiem strādāju naktsdarbā, tagad esmu pensijā – bez miega zālēm nekādi..” Eksperta komentārs nav iepriecinošs 52
“Vairākus gadu desmitus strādāju nakts darbā, konkrēti par taksometra šoferi. Tagad, kad esmu pensijā, bez miega zālēm nekādi,” šādu aktuālu daļas sabiedrības problēmu TV24 raidījums “Uz līnijas” aicināja komentēm Jāni Mednieku, neirologsu, miega speciālistu.
“Tā ir tā problēma ar šo maiņu darbu, kas diemžēl daudziem miega kvalitāti sabojā ilgtermiņā. Tas ir tas efekts, varam jau teikt, ka ārējie apstākļi mūs neietekmē, ka cilvēki stāv pāri visam. Dažkārt cilvēki ārstiem lūdz pat nodrošināt kvalitatīvu miegu, pat neskatoties uz to, kāds tas darba ritms ir bijis, lai cilvēks varētu funkcionēt normāli, atzīst speciālists.
Diemžēl neirologs atzīst, ka bieži vien nav tas vairs iespējams, īpaši, ja šāds ritms bijis gadu desmitiem, ja cilvēki šādā profesijā strādājuši ilgstoši, tad pat ārstiem ir grūti atgriezt cilvēkus normāla miega režīmā bez medikamentiem.
“Ja cilvēks jau lieto miega zāles ilgākus gadus, tad viņš ir jau zināmā mērā atkarīgs no tām. Būsim godīgi, tā ir. Kāpēc tas ir slikti?” retoriski vaicā Mednieks.
“Tāpēc, ka šīs miega zāles patiesībā tikai paliktina miega kvalitāti. T;am turklāt ir vēl viena, cita iedarbība – tās neveicina veiksmīgas koognitīvās spējas jeb domāšanas sfēras veiksmīgu funkcionēšanu, – šīs zāles to pasliktina un nomāc,” brīdina eksperts.
Viņš norāda, ka nav labi lietot miega zāles, it sevišķi jauniem un ekonomiski aktīvākiem, kas mācās un strādā, jo viņiem pasliktinās uztveres spējas.