Vārda spēks 9
Mēdz teikt – vārds nosaka likteni. Tontegodu vārda cilme tiek saistīta ar vikingiem, bet nozīme skaidrota kā “tonte”– mājas gars, “gode” – vecākais, priesteris, iezīmējot tiešu saikni ar ķoniņiem kā brīvcilvēkiem, stingra, pasmaga rakstura īpašniekiem, dziedniekiem, zintniekiem.
Samērā nesen, 2013. gadā, mākslinieki Ilze Lībiete un Juris Ivanovs izstrādājuši Tontegodes dzimtas ģerboni – zirgs ar puskailu jātnieku, divi putni, zars, čūska… Kā vēsta nostāsti, Pliķu ciema vīri kara laikā kaili uz zirgiem pārpeldējuši upi, atraisījuši ienaidnieka laivas un izglābuši savējos. Zirgi arī tāpēc, ka brīvciemniekiem bijusi privilēģija – zirgu pasts, zirgu maiņa, zirgu stacijas, zirgu lazarete. Putni – gudrība, brīvība. Čūska – mūžība, gudrība, viedums, zintis.
Ķoniņu ciemos teju katra sieva pratusi dziedināt, un jau senie hronisti rakstījuši – “kurā mājā ej iekšā, tur ragana priekšā”, tā apliecinot seno dziedniecības zināšanu esamību. Cita starpā, mēļo, ka vienai no zintniecēm bijusi arī melnā grāmata, bet par tās likteni vēsture klusē.
“Rau, mūsu Otīlija – mācēja i rozi glābt, i saraustīšanos ar vārdiem apturēt, i rokas uzlikt, bet šodien, kad dakteri sūta pie tantiņām, dienas laikā ar uguni nesameklēsi,” Līga cemmīgi noteic.
Interesanti, ka Peniķu zars vairāk pievērsies militārajai jomai, Tontegodes – garīgajām sfērām, dziedināšanai un kultūrai. “Kas katram nolikts, tas dzīvē jādara, tad viss sanāks,” teic Gunta.